Kupiłeś filtry do wody tej firmy? Mogła wprowadzić w błąd. Dannte pod lupą UOKiK

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowanie przeciw firmie Dannte z Nowego Tomyśla, która sprzedawała rewitalizatory filtrujące wodę. W jej działaniu zakwestionowano brak możliwości odstąpienia od umowy, po dokonaniu montażu urządzenia.

Woda z kranu
  • Rafał Stępniewski
  • /
  • 9 stycznia 2019
  • Firma Dannte sprzedawała rewitalizator wody, a zawierana umowa dotyczyła rozbudowy instalacji wodnej.
  • Do UOKiK wpływały skargi - zgłoszenia dotyczyły prawa do odstąpienia od zawartej umowy.
  • Urząd wszczął postępowanie przeciwko przedsiębiorcy.

W umowach znajdowały się postanowienia niekorzystne dla konsumentów. Nie dano im możliwości odstąpienia od umowy po dokonaniu montażu urządzenia. W październiku 2018 roku rozpoczęło się w tej sprawie postepowanie przeciwko firmie.

Dannte sprzedaje urządzenie filtrujące wodę. Jak czytamy na jej stronie internetowej:

Niestety woda, która płynie w naszych kranach, nie jest czysta i nie nadaje się do picia. Pozostałości fluoru, chloru, pestycydów czy innych zanieczyszczeń organicznych mogą się tam znajdować w znacznych ilościach. Jest wiele osób, które montują w domach specjalne filtry, które mniej lub bardziej skutecznie oczyszczają wodę. Biorąc pod uwagę tylko oczyszczenie wody, najskuteczniejsze są filtry odwróconej osmozy. Jednak samo oczyszczenie spowoduje, że oprócz toksyn pozbywasz się z wody cennych i niezbędnych dla funkcjonowania organizmu minerałów (np. wapnia czy manganu). Spowoduje to niedobory danych minerałów w diecie, co przyczyni się do rozwoju wielu chorób (np. osteoporozy w przypadku braku wapnia). Po za tym całkowicie oczyszczona woda wypłukuje minerały, które już są w naszym organizmie. Kolejną wadą jest również niska wartość pH. Woda staje się kwaśna i może powodować zakwaszenie organizmu.

Dannte proponuje rewitalizator, który jest „sposobem na uzyskanie wody czystej, zjonizowanej i alkalicznej, o właściwościach prozdrowotnych”. Firma przyjmuje zamówienia telefonicznie lub mailowo, wcześniej sprzedawała produkt na prezentacjach. Przy zakupie rewitalizatora konsument otrzymuje do podpisu umowę o świadczenie usług rozbudowy instalacji wodnej. Przedsiębiorca montuje urządzenie w bardzo krótkim czasie.

W umowie znajdują się postanowienia, że po wykonaniu usługi, za zgodą klienta, nie przysługuje mu prawo do odstąpienia od niej.

Jak podkreśla UOKiK, zgodnie z ustawą o prawach konsumenta:

  • od umowy sprzedaży zawartej poza lokalem przedsiębiorstwa oraz na odległość (czyli przez telefon, Internet) można odstąpić w terminie 14 dni od jej zawarcia;
  • nie można odstąpić od umowy o świadczenie usług, jeśli usługa została w całości wykonana, a konsument zgodził się na to, wiedząc, że utraci prawo do odstąpienia. 

Jednak z przepisów wynika, że gdy przedsiębiorca sprzedaje towar i jednocześnie wykonuje usługę, stosuje się przepisy dotyczące sprzedaży rzeczy. Według UOKiK oznacza to, że - zgodnie z ustawą - konsumentowi przysługuje prawo do odstąpienia od umów zawieranych z firmą Dannte w terminie 14 dni od zakupu.

UOKiK ocenił, że przedsiębiorca może wprowadzać klientów w błąd. Mogą oni sądzić, że - po zamontowaniu urządzenia - taka możliwość im nie przysługuje. Zakwestionowane działanie firmy mogło zatem naruszać zbiorowe interesy konsumentów.

Postępowanie UOKiK może zakończyć się nałożeniem na przedsiębiorcę kary finansowej w wysokości do 10 proc. obrotu, a także nakazaniem zaprzestania stosowania praktyki i usunięcia jej skutków.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami konsumenckimi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!

Czy ten artykuł był przydatny?

REKLAMA / WSPÓŁPRACA

Newsletter dla konsumenta

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach konsumenckich. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!

Komentarze