Czym różni się separacja od rozwodu?

Rozwód skutkuje definitywnym rozwiązaniem małżeństwa, dlatego para, która nie jest jeszcze gotowa na ostateczne zakończenie swojego związku ze wszystkimi wiążącymi się z tym skutkami prawnymi, może zdecydować się na separację. Co to jest separacja i czym różni się od rozwodu? A w jakich sytuacjach orzeczenie separacji nie będzie możliwe?

Czym różni się separacja od rozwodu?
  • Dorota Kraskowska
  • /
  • 7 maja 2020

Na separację decydują się częściej pary wychowujące małoletnie dzieci oraz te, które co prawda widzą jeszcze szansę na uratowanie małżeństwa, ale na obecną jedynym wyjściem jest dla nich rozstanie. Separacja jako chwilowo łagodniejsze rozwiązanie daje więcej czasu na podjęcie ostatecznej decyzji, pozwala spojrzeć na problemy małżeńskie z dystansu, jest także okazją na sprawdzenie, jak każde z małżonków będzie funkcjonować oddzielnie.

Przesłanki do orzeczenia separacji 

Zasadniczą różnicą pomiędzy rozwodem a separacją jest ustalenie faktu, czy pożycie małżeńskie uległo trwałemu i zupełnemu rozkładowi czy tylko trwałemu rozkładowi. Sąd wyda orzeczenie o rozwodzie, jeśli ustali na podstawie zgromadzonego materiału dowodowego, że wystąpiły łącznie obie przesłanki, czyli pożycie małżeńskie uległo trwałemu i zupełnemu rozkładowi. 

Natomiast do orzeczenia separacji wystarczy ustalenie, że pożycie małżeńskie uległo zupełnemu rozkładowi. Zupełny rozkład pożycia pomiędzy małżonkami oznacza ustanie więzi emocjonalnej, fizycznej i ekonomicznej. 

Na etapie orzekania separacji często brak jeszcze przesłanek o zaistnieniu trwałego rozkładu pożycia małżeństwa, czyli sytuacji, w której nie ma już możliwości powrotu do wspólnego życia.  Separacja ma być dla małżonków czasem na podjęcie ostatecznej decyzji — albo na powrót do wspólnego życia, albo na rozwód, jeśli okaże się, że w wyniku separacji doszło również do trwałego rozkładu małżeństwa.  

Zupełny rozkład pożycia pomiędzy małżonkami jest wymaganiem minimalnym do orzeczenia separacji. Ale sąd może ją także orzec jeśli uzna, że pomiędzy małżonkami nastąpił również trwały rozkład pożycia. I choć wystąpiły obie przesłanki do orzeczenia rozwodu, sąd może wydać decyzję o separacji, jeśli na tym etapie żadna ze stron nie jest jeszcze gotowa na rozwód. 

CZYTAJ TEŻ Jak samodzielnie napisać pozew o rozwód bez orzekania o winie?

Skutki prawne separacji

Separacja nie jest tak dotkliwa dla związku małżeńskiego pod względem skutków prawnych jak rozwód. Przede wszystkim dlatego, że można ją cofnąć, Aby to zrobić, trzeba złożyć w sądzie okręgowym wniosek o zniesienie separacji. Sąd zniesie separację na zgodne żądanie obojga małżonków.

Małżonkowie przebywający w separacji nie mogą zawierać nowych związków małżeńskich. Takie prawo daje wyłącznie rozwód, który jest ostatecznym rozwiązaniem małżeństwa, bez możliwości wycofania się z decyzji. 

Małżeństwo pary przebywającej w separacji trwa nadal, ale nie ma już wspólnego pożycia i każda ze stron ma prawo prowadzić odrębne gospodarstwa domowe. W czasie separacji nie można wrócić do nazwiska rodowego, takie prawo daje wyłącznie prawomocny wyrok rozwodowy.

Gdzie złożyć pozew o separację? 

Aby uzyskać orzeczenie o separacji trzeba złożyć pozew o separację do właściwego sądu okręgowego i wnieść wpisowe sądowe w wysokości 600 zł. Sprawa może być przeprowadzona w trybie postępowania zwykłego, ale orzeczenie może być również wydane w trybie nieprocesowym. 

Kiedy separacja nie będzie możliwa?

Sąd nie wyda orzeczenia o separacji, kiedy na jej skutek ucierpiałoby dobro wspólnych, małoletnich dzieci oraz w sytuacji, kiedy byłaby ona sprzeczna z zasadami współżycia społecznego. Jako przykład można wskazać okoliczność choroby w rodzinie — gdy jedno z małżonków zachorowało na ciężką chorobę i separacja byłaby dla niego rażącą krzywdą i pozbawieniem realnej pomocy. 

CZYTAJ TEŻ Rozwód z orzekaniem o winie

   

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!