Czy wypuszczanie balonów z helem jest legalne?

Festyny, wesela, jubileusze firm… jest wiele okazji, dla których balony z helem wypuszczane są w powietrze. Mało kto jednak wie, że są miejsca w Polsce (i wcale nie jest to niewielki obszar w okolicach lotnisk) gdzie tego typu happeningi powinny być zgłaszane do Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej (!) Co więcej, powinno zgłaszać się także zamiar sprzedaży takich balonów na imprezach masowych – jak wiadomo, jakiś procent uroczych zabawek zawsze wymyka się dzieciom spod kontroli.

Czy wypuszczanie balonów z helem jest legalne?
  • Michał Górecki
  • /
  • 3 czerwca 2020

Balony z helem a ruch lotniczy

Z pozoru niewielki balonik z helem, z doczepioną kartką z życzeniami lub wstążką to uroczy gadżet unoszący się w niebo. Problem w tym, że jeśli takich balonów wypuścimy kilkadziesiąt, mogą zostać „zauważone” przez urządzenia kontroli powietrznej i uznane za… zagrożenie dla ruchu lotniczego. To nie żart. Dlatego też istnieją przepisy, których działanie jest ograniczone do konkretnych stref na terenie Polski, gdzie zamiar masowej sprzedaży lub „kontrolowanego” wypuszczenia balonów należy zgłosić do Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej. Prawo mówi o tym, że stosowny formularz zgłoszeniowy znajdujący się na stronach internetowych PAŻP należy wysyłać pobliżu lotnisk i lądowisk, a dokładnie rzecz biorąc – „w obrębie stref CTR, MCTR, ATZ lub MATZ”. To samo dotyczy organizacji różnego rodzaju pokazów np. pirotechnicznych, laserowych czy z użyciem mocnych reflektorów lub lampionów.

Pozwolenia na wypuszczenie balonów z helem – gdzie są konieczne?

No dobrze, a skąd mamy wiedzieć jak rozlokowane są granice tych obszarów? Nie są przecież w żaden sposób oznakowane na powierzchni, zresztą o ich istnieniu część czytelników właśnie dowiedziała się z tego artykułu. Tu z pomocą przychodzi specjalna mapa znajdująca się na stronie https://www.pansa.pl/OPS/mapy/mapa_balony.html. Brązowym i czerwonym kolorem naniesiono miejsca, z których takie pozwolenia są konieczne! Mapa jest bardzo dokładna, więc dzięki niej jesteśmy w stanie sprawdzić położenie nawet małych miejscowości i zweryfikować, czy w danej lokalizacji możemy wypuścić balony.

Jak zaznacza na swoich stronach PAŻP, w przypadku pokazów poza wyznaczonymi stefami nie należy wysyłać formularza, bowiem zgoda w tym przypadku nie jest wymagana. Formularze z takich lokalizacji w ogóle nie będą rozpatrywane przez pracowników agencji.

Co musimy wpisać w formularzu do PAŻP?

Polska Agencja Żeglugi Powietrznej zastrzega, że każde pismo jest rozpatrywane indywidualnie. Dla ekspertów z agencji kluczowe są wszystkie szczegóły – współrzędne geograficzne, data i godzina planowanego wypuszczenia balonów, a nawet ich ilość i średnica.

Jak wygląda zgoda na wypuszczenie balonów z helem?

PAŻP w odpowiedzi na nasze pismo może wydać zgodę bezwarunkową, warunkową lub nie udzielić zgody.

W pierwszym przypadku, możemy wypuszczać balony bez konieczności dodatkowych zgłoszeń. Warto jednak przestrzegać ustaleń wynikających z naszego formularza czyli czas, miejsce i liczba obiektów. Przed rozpoczęciem pokazu mamy obowiązek rozejrzeć się, czy w okolicy nie przelatuje jakaś paralotnia, dron czy śmigłowiec, którym moglibyśmy utrudnić lot.

Zgoda warunkowa z kolei stawia przed nami obowiązek wcześniejszego kontaktu ze służbą ruchu lotniczego, np. kwadrans przed wypuszczeniem balonów. Wówczas może się okazać, że z jakiegoś uzasadnionego powodu, musimy wstrzymać pokaz. Jak informuje na swoich stronach PAŻP zdarza się to bardzo rzadko.

Oczywiście musimy liczyć się z tym, że w odpowiedzi na nasz formularz otrzymamy odmowę wypuszczenia balonów, jeśli tylko okaże się, że mogłoby to zagrozić bezpieczeństwu ruchu lotniczego w najbliższej okolicy.

Ile muszę czekać na zgodę na wypuszczenie balonów?

Jak informuje na swoich stronach PAŻP — „formularze są rozpatrywane w kolejności realizacji imprez”. Agencja zastrzega, że w sezonie letnim zdarza się, że okres oczekiwania ulega pewnemu wydłużeniu. Odpowiedź otrzymamy na podany przez nas adres mailowy. Eksperci zalecają by zgłoszenie zostało wysłane od 7 do 14 dni przed planowanym wydarzeniem.

Balony z helem a ochrona środowiska

Na ten temat napisano już wiele. Powstały nawet specjalne grupy na facebooku sprzeciwiające się tego typu pokazom. Wiadomo, że balon z helem, prędzej czy później opadnie na ziemię i w zależności od materiału z którego został wykonany będzie się rozkładał od kilku(lateksowe) do… kilkuset lat (tworzywa sztuczne). Producenci zapewniają, że większość tego typu produktów jest wykonana z bezpiecznych tworzyw, ale jak wiemy, czasem są to jedynie deklaracje. Organizując tego typu pokaz, warto mieć jednak na względzie pewne obciążenie dla środowiska naturalnego.   

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!