Czy pracownik stacji paliw może odmówić zatankowania LPG?

Choć od wielu lat każdy kierowca może sam zatankować gaz LPG, to na każde żądanie kierowcy może to zrobić pracownik stacji paliw. Są jednak sytuacje, kiedy ma prawo odmówić zatankowania LPG.  

Czy pracownik stacji paliw może odmówić zatankowania LPG?
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 24 marca 2020

Wprowadzenie możliwości samodzielnego zatankowania gazu LPG do samochodu spowodowała, że kierowcy chętnie z tego korzystają. Mało kto pamiętaj jednak, że w każdym momencie możemy poprosić o to pracownika stacji. Skorzystanie z samoobsługi jest bowiem przywilejem kierowcy, a nie obowiązkiem. Dlatego jeśli nie czujemy się na siłach, by samodzielnie zatankować paliwo LPG, wzywajmy pracownika stacji.

CZYTAJ TEŻ Kłopoty na stacji benzynowej. Co zrobić, gdy nie możemy zapłacić za zatankowane paliwo?

Zgodnie z przepisami prawa, pracownik stacji może jednak odmówić zatankowania takiego paliwa. I ma do tego prawo. Chodzi tu przede wszystkim o sytuację, gdy samochód, a dokładnie wlew paliwa, nie spełnia określonych prawem wymagań. Wymagania te określa załącznik do rozporządzania przygotowanego przez Ministra Infrastruktury, który określa warunki techniczne pojazdów. W dokumencie tym czytamy, że wlew paliwa musi być umieszczony w łatwo dostępnym miejscu, który umożliwia napełnienie zbiornika z zewnątrz samochodu. Wlew musi być tak zamontowany, żeby ograniczyć jego obracanie, a także możliwość zanieczyszczenia. Co istotne, wlew musi cały czas być widoczny podczas tankowania. Jest to o tyle ważne, że jeśli nie spełniamy tych warunków, a szczególnie gdy wlew umieszczony jest w takim miejscu, że trudno do niego dotrzeć, to pracownik ma prawo odmówić tankowania. Najczęściej z odmową możemy się więc spotkać, gdy korek wlewu autogazu znajduje się pod zderzakiem. Pracownicy stacji mają wtedy pełne prawo odmowy tankowania twierdząc, że wlew jest w trudno dostępnym miejscu. I nie ma znaczenia, że cała instalacja jest sprawna, a samochód ma aktualne badania techniczne.  

Aby uniknąć takiej sytuacji warto zdecydować się na montaż wlewu gazu przy korku paliwa, pod klapką. Wtedy pracownik stacji nie będzie miał podstaw do odmowy zatankowania paliwa LPG. Jeśli pracownik stacji stwierdzi, że gaz nie trafia do zbiornika mimo że dystrybutor działa, to może od razu przerwać tankowanie.

CZYTAJ TEŻ Jakość paliw na stacjach. Czy można ją sprawdzić samodzielnie?

Gdzie zamontować korek gazu?

Biorąc więc pod uwagę wygodę tankowania nie zawsze opłaca się chować korek pod zderzakiem. Przyczynia się to bowiem do jego szybkiego korodowania i częstego brudzenia. Tankowanie może wtedy wymagać klękania czy innych ekwilibrystycznych umiejętności. Kierowcy korzystający z samochodów na gaz LPG coraz częściej wybierają więc inne miejsca montażu korku wlewu. Na takie zapewniające większą wygodę.

Każda stacja paliw może też stworzyć własny regulamin określający warunki tankowania. Można więc znaleźć takie, które zabraniają tankowania gazu podczas burzy z piorunami, a także wtedy, gdy istnieje podejrzenie niesprawności instalacji gazowej albo w sytuacji, gdy wlew jest zabrudzony lub skorodowany lub samochód nie ma ważnych badań technicznych. Jak tłumaczą operatorzy stacji, takie regulaminy mają na celu zachowanie bezpieczeństwa przy tankowaniu.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!