Czy praca za granicą liczy się do stażu w Polsce?

Staż pracy wpływa m.in. na wysokość emerytury. Ma on też znaczenie w przypadku wybranych uprawnień przysługujących pracownikowi. Czy w związku z tym praca za granicą wpływa na uprawnienia pracownicze?  

Czy praca za granicą liczy się do stażu w Polsce?
  • Michał Górecki
  • /
  • 2 kwietnia 2020

Aby móc skorzystać z wybranych uprawnień pracowniczych, np. długości okresu wypowiedzenia albo wysokości odprawy, trzeba wiedzieć, jaki staż pracy ma konkretny pracownik. Czy praca za granicą wlicza się do stażu pracy?

Jeśli staż pracy jest dłuższy niż 10 lat, pracowni ma prawo do corocznego urlopu wypoczynkowego w wymiarze 26 dni kalendarzowych. Jeśli pracownik ma krótszy staż pracy, może skorzystać tylko z 20 dni urlopu. Zawsze staż pracy musi być odpowiednio udokumentowany. Trzeba więc zadbać o to, by mieć świadectwa pracy. Ustawa o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy zakłada, że do stażu pracy zalicza się zarówno zatrudnienie w kraju, i za granicą.

CZYTAJ TEŻ Jak korzystać z wpłatomatu? Czy da się wpłacić pieniądze przez BLIK?

Jak udokumentować pracę za granicą?

Jeśli pracowałeś za granicą, pracodawca musi zaliczyć to do okresu zatrudnienia, o ile oczywiście jesteś w stanie to udokumentować. Obowiązek udowodnienia pracy za granicą ciąży na pracowniku. Dobrze jest więc posiadać zagraniczną umowę o pracę, a także zaświadczenie o podleganiu ubezpieczeniu społecznemu. Jeśli pojawią się jakiekolwiek wątpliwości, to zawsze rozstrzyga się je na korzyść pracownika.

Co istotne, żeby zaliczyć do stażu pracę za granicą, trzeba mieć dokument potwierdzający pracę w rozumieniu „pracy dla kogoś”. Nie ma tu znaczenia, jeśli za granicą prowadziliśmy działalność gospodarczą.

Dokumenty, które potwierdzają zatrudnienie muszą spełnić kilka warunków. Dokument musi być wiarygodny, zawierać określenie pracodawcy, oznaczenie jego siedziby, a także wskazanie okresu zatrudnienia. Nie wystarcza wpisać, że ktoś pracował w latach 2012-2014, potrzebne jest dokładne określenie okresu, który ma być zaliczony do stażu pracy. Muszą być też dane wystawców dokumentów. To podstawowe wymogi, które pozwalają ustalić, czy dana osoba faktycznie pracowała za granicą w ramach stosunku pracy. Jeśli jest on wydany w innym języku, musi być przetłumaczony. Co istotne, nie musi to być dokument urzędowy. Pracodawca może jednak poprosić o formalny dokument w formie tłumaczenia przysięgłego.

CZYTAJ TEŻ Czy otrzymam zwrot kosztów za płatne zajęcia dziecka w związku pandemią koronawirusa?

Jak rozliczyć zagraniczny staż?

Podobnie dzieje się w przypadku stażu zagranicznego. Jeśli wykażemy, że w danym okresie była świadczona praca w ramach stażu i podpisano wtedy umowę zgodną z naszym stosunkiem pracy, to da się ją zaliczyć do stażu pracy, a co za tym idzie — również do urlopu wypoczynkowego.

Przedstawione przez pracownika dokumenty muszą też zawierać elementy, które pozwalają stwierdzić, w jakim okresie pracownik był zatrudniony.

Trzeba zaznaczyć, że przepisy związane z prawem pracy nie regulują warunków zaliczania okresów nauki poza granicami Polski do okresów urlopowych.

CZYTAJ TEŻ Jaki preparat do dezynfekcji jest skuteczny?

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!