Czy po powrocie z urlopu macierzyńskiego pracodawca może mnie zwolnić?

Powszechnie wiadomo, że kobiety spodziewające się dziecka są chronione przed wypowiedzeniem oraz rozwiązaniem umowy o pracę. To samo dzieje się w przypadku urlopów: macierzyńskiego, dodatkowego macierzyńskiego, rodzicielskiego oraz adopcyjnego. Sytuacja zmienia się jednak wtedy, kiedy urlop dobiega końca, a wraz z nim okres ochrony pracownicy. Jak się okazuje, zwolnienie takiej osoby może nieść pewne konsekwencje.

Czy po powrocie z urlopu macierzyńskiego pracodawca może mnie zwolnić?
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 14 października 2019

Ochrona w trakcie macierzyńskiego

Kobieta przebywająca na urlopie macierzyńskim, rodzicielskim czy adopcyjnym nie może być zwolniona z pracy. Od tej reguły są pewne oczywiste wyjątki związane z upadłością lub likwidacją firmy, w której pracowała. Uzasadnione może być także zwolnienie takiej osoby np. z winy pracownicy, pod warunkiem istnienia dowodów mogących być podstawą takiego kroku. Co do zasady, ochrona związana z wyżej wymienionymi urlopami przestaje obowiązywać w dniu ich zakończenia, czyli w chwili powrotu do pracy. Nie jest to jednak takie oczywiste.

Czy pracodawca może zwolnić pracownicę bezpośrednio po urlopie macierzyńskim?

Brak ochrony przed zwolnieniem pracownicy bezpośrednio po urlopie macierzyńskim może sugerować, że bez większych problemów można wręczyć takiej osobie wypowiedzenie umowy o pracę. Rzeczywistość nie jest jednak tak prosta dla pracodawcy, bowiem zdarzały się decyzje sądu pracy, które traktowały takie działanie jako dyskryminacyjne.

Sąd może poprosić pracodawcę o udowodnienie, że zwolnienie z pracy kobiety było uzasadnione oraz nie mało związku z jej niedawnymi uprawnieniami. Tymczasem wielomiesięczna nieobecność takiej osoby utrudnia powołanie się na logiczną przyczynę, która uzasadniałaby rozwiązanie umowy o pracę. Twardym wyjątkiem może być sytuacja, w której udowodnione zostanie ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych.

Wybory 2019. Czy poseł musi spełniać złożone w kampanii obietnice?Wybory 2019. Czy poseł musi spełniać złożone w kampanii obietnice? Mikołaj Frączak

Umowa na czas określony wygasa w trakcie macierzyńskiego

Jeżeli umowa na czas określony wygasa w trakcie urlopu macierzyńskiego, pracodawca po jego zakończeniu nie jest zobowiązany do jej przedłużenia. To najczęstszy przypadek, w którym firmy żegnają się z młodymi mamami. Oczywiście nie jest to regułą. Istnieje wiele firm przyjaznych rodzicom, w których taka umowa natychmiast zostanie przedłużona wraz z zapewnieniem dodatkowej przerwy dla matek karmiących.

Efekt wizerunkowy zwolnienia matki tuż po macierzyńskim

Wiele firm nie bierze pod uwagę zwolnienia z pracy kobiety bezpośrednio po urlopie macierzyńskim, wychodząc z założenia, że w takiej sytuacji naraziłyby się na straty wizerunkowe, na które w dobie niskiego bezrobocia i „rynku pracownika” nie może sobie pozwolić. Szczególnie widać to w przypadku małych miejscowości i niewielkich społeczności, w których wszelkiego rodzaju informacje i opinie w formie plotek szybko się rozchodzą.

CZYTAJ TEŻ Jak napisać wniosek o urlop ojcowski? [wzór]

Czym jest obowiązek dopuszczenia do pracy?

Obowiązek dopuszczenia do pracy po urlopie macierzyńskim polega na tym, że pracownica powinna powrócić na to samo stanowisko, a jeżeli nie jest to możliwe – na równorzędną posadę z zajmowaną przed urlopem. Ewentualna zmiana nie może się wiązać z obniżeniem wynagrodzenia w porównaniu do tego, jakie otrzymało przed okresem nieobecności.

Czy wracając z macierzyńskiego, mogę wnioskować o zmniejszenie etatu?

Każda pracownica powracająca z urlopu macierzyńskiego może wnioskować o obniżenie wymiaru pracy do ½ wymiaru etatu. Co więcej, jest ona chroniona w takim wypadku przed zwolnieniem z pracy. Ustawodawca przewidział bowiem sytuację, w której pracownica musi poświęcić więcej czasu na opiekę nad dzieckiem i jest zmuszona ograniczyć swoją pracę, by mieć więcej czasu dla dziecka. Podobne rozwiązanie jest stosowane w wielu krajach świata.

Jak zgłosić urodzenie dziecka do USC przez internet?Jak zgłosić urodzenie dziecka do USC przez internet? Martyna Kowalska

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!