Czy można zrezygnować z ubezpieczenia przy kredycie?

Ubezpieczenie to produkt do kredytu, który w części banków jest dobrowolny, a w innych obowiązkowy. Czy można więc z niego zrezygnować?

Czy można zrezygnować z ubezpieczenia przy kredycie?
  • Michał Górecki
  • /
  • 10 kwietnia 2020

Ubezpieczenie do kredytu jest formą dodatkowego zabezpieczenia. Jeśli się na nie zdecydujemy, to czasem możemy skorzystać z niższego oprocentowania, prowizji albo marży. W zależności od rodzaju kredytu, ubezpieczenie dodawane może dotyczyć nieruchomości, choroby, czy np. utraty pracy. Zanim więc wykupimy ubezpieczenie do kredytu, sprawdźmy, czy taka forma kredytu będzie odpowiednia.

Na czym polega ubezpieczenie kredytu?

Ubezpieczenie kredytu ma zmniejszyć ryzyko w przypadku określonych zdarzeń, które uniemożliwią spłatę kredytu lub też zniszczeniu ulegnie kredytowany przedmiot (np. mieszkanie lub samochód). W przypadku kredytu hipotecznego najczęściej ubezpiecza się zarówno samą nieruchomość, jak i życie samego kredytobiorcy.

Ubezpieczenie nie zwalnia jednak kredytobiorcy z obowiązku spłaty zobowiązania w każdym momencie. Zanim więc zdecydujemy się na ubezpieczenie, warto dobrze sprawdzić, co jest oferowane w ramach umowy ubezpieczenia. Chodzi szczególnie o wyłączenia odpowiedzialności. W umowie znajdziemy informacje o sytuacjach, kiedy ubezpieczyciel odmówi wypłaty.

Warto też wiedzieć, że kredytobiorca nie ma obowiązku zawarcia umowy ubezpieczenia kredytu. Żaden przepis nie nakazuje ubezpieczenia do kredytu. Warto jednak wiedzieć, że jeśli takie ubezpieczenie mamy, to sam kredyt może być tańszy. Wszystko dlatego, że jako dodatkowe zabezpieczenie obniża ryzyko kredytowe.

Najczęściej klientom banków oferowane są ubezpieczenia grupowe klientów banku. Działa to tak, że bank w imieniu klientów, którym oferuje kredyt, zawiera umowę ubezpieczenia z firmą ubezpieczeniową. Czasem bank prosi klienta o dostarczenie polisy, która jest zawarta samodzielnie przez kredytobiorcę.

CZYTAJ TEŻ Odpowiedzialność materialna pracownika. Czy szef może mnie obciążyć za kradzieże klientów?

Jak działa ubezpieczenie na życie kredytobiorcy?

Ubezpieczenie na życie, czyli ubezpieczenie kredytu na wypadek śmierci polega na tym, że jeśli kredytobiorca umrze w czasie gdy kredyt nie jest jeszcze spłacony, to ubezpieczenie pokrywa koszty pozostałej do spłaty kwoty kredytu. Wniosek w tej sprawie powinna złożyć rodzina zmarłego. Obowiązkowe będzie też dołączenie aktu zgonu.

Jakie ubezpieczenia są dodawane do kredytu?

Innym rodzajem jest ubezpieczenie na wypadek trwałego inwalidztwa. Na mocy takiej umowy, spłata nierozliczonej kwoty kredytu zachodzi w momencie, gdy kredytobiorca ulega wypadkowi, którego skutkiem jest inwalidztwo i nie może wykonywać pracy.

Uwagę trzeba zwrócić też na ubezpieczenie na wypadek utraty pracy. Zwykle obejmuje ono możliwość spłaty przez ubezpieczyciela kilku rat kredytowych, gdy kredytobiorca traci pracę nie ze swojej winy. Nie będzie można z niego skorzystać, jeśli sami zrezygnujemy z pracy.

CZYTAJ TEŻ Jak korzystać z wpłatomatu? Czy da się wpłacić pieniądze przez BLIK?

W przypadku kredytów hipotecznych może też występować ubezpieczenie pomostowe. To specjalna ochrona, która jest zawierana do chwili wpisania do hipoteki wpisu o kredycie. Kredyty hipoteczne mogą też być zabezpieczone ubezpieczeniem niskiego wkładu. Jeśli klient ma niski wkład, to takie ubezpieczenie zapewnia spłatę kredytu tylko tej części, która nie jest wkładem własnym.

Czy można zrezygnować z ubezpieczenia do kredytu?

Oczywiście klient ma prawo zrezygnować z takiego ubezpieczenia w każdym momencie. Wiąże się to jednak najczęściej ze zmianą warunków kredytowania. Bank może podnieść oprocentowanie lub zażądać dodatkowego odszkodowania.

Jeśli kredytobiorca spłaci swoje zobowiązanie przed terminem, będzie mógł zażądać proporcjonalnego zwrotu składki ubezpieczeniowej za niewykorzystany okres.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!