Czy można skrócić zwolnienie lekarskie?

Czy można przyjść do pracy, gdy zwolnienie lekarskie się jeszcze nie skończyło? Czy to zgodne z prawem?

Czy można skrócić zwolnienie lekarskie?
  • Michał Górecki
  • /
  • 27 lutego 2020

Jesteś chory, idziesz do lekarza, a ten wręcza ci zwolnienie lekarskie na kilka dni. Po dwóch dniach czujesz się już lepiej i chcesz wrócić do pracy. Czy to możliwe?

Zwolnienie lekarskie jest swego rodzaju usprawiedliwieniem nieobecności w pracy spowodowanej chorobą lub niezdolnością do wykonywania obowiązków zawodowych. Pracownik przebywający na zwolnieniu powinien odpoczywać i regenerować się. Zwolnienie lekarskie wystawiane jest przez lekarza na druku ZUS ZLA (obecnie przygotowane w wersji elektronicznej). Jeśli jednak poczujesz się lepiej, czy możesz wrócić do pracy?

Skrócenie zwolnienia lekarskiego

Warto wiedzieć, że zwolnienie lekarskie wystawiane jest na konkretną liczbę dni. W niektórych przypadkach pracownik ma możliwość powrotu do pracy szybciej niż termin wskazany na zwolnieniu lekarskim.

Pracownik będzie mógł skrócić sobie zwolnienie lekarskie i zacząć pracę, o ile niezdolność do pracy z powodu choroby nie przekracza 30 dni. Jeśli jest ona dłuższa, a pracownik chciałby wrócić do swoich obowiązków zawodowych, to jest to możliwe wyłącznie wtedy, gdy zgodę na powrót wyda lekarz medycyny pracy.

Kodeks pracy w art. 229 mówi, że pracownik ma obowiązek wykonywania badań okresowych, a jeśli niezdolność do pracy trwa dłużej niż 30 dni, musi dodatkowo poddać się kontrolnym badaniom. Ich celem jest ustalenie, czy pracownik może kontynuować pracę na dotychczasowym stanowisku. Zaświadczenie lekarskie wystawiane jest przez lekarza, który prowadzi leczenie.

CZYTAJ TEŻ Półmaski antywirusowe, antysmogowe i antypyłowe. Jaki model wybrać?

Jakie wynagrodzenie otrzymam, gdy skrócę zwolnienie lekarskie?

Jeśli zdecydujesz się wrócić do pracy, a zwolnienie lekarskie formalnie jeszcze trwa, to otrzymasz wynagrodzenie tylko za dni przepracowane. Nie ma w tym przypadku znaczenia, czy pracownik otrzymywał zasiłek chorobowy czy wynagrodzenie chorobowe.

Warto jednak wiedzieć, że powrót do pracy mimo trwającego zwolnienia lekarskiego może być uznane za wykorzystywanie zwolnienia niezgodnie z jego celem. W efekcie pracownik traci prawo do zasiłku chorobowego. Jest on wypłacany wyłącznie za czas, który faktycznie był przeznaczony na odpoczynek podczas zwolnienia lekarskiego. Mówi o tym ustawa o zasiłkach.

CZYTAJ TEŻ Nie odebrałeś przesyłki pobraniowej? Sprzedawca może cię ukarać

Jeśli zdecydujesz się na pracę u innego pracodawcy, skracając sobie zwolnienie lekarskie, sytuacja będzie zupełnie inna. Jeśli podejmiesz pracę w innej firmie, całkowicie stracisz prawo do zasiłku chorobowego nawet za czas, kiedy faktycznie przebywałeś na zwolnieniu.

Innymi słowy, jeśli poczujesz się lepiej i będziesz chciał popracować mimo, że zwolnienie jeszcze trwa, możesz to zrobić. Musisz jednak być świadomy, że stracisz wtedy zasiłek chorobowy. Warto też pamiętać, że nawet lepsze samopoczucie nie gwarantuje, że jesteś już zdrowy, a niedoleczona choroba może spowodować, że wkrótce będziesz musiał wrócić na zwolnienie z powikłaniami choroby.

CZYTAJ TEŻ Wypowiedzenie podczas zwolnienia lekarskiego

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!