Czy mogę wywiesić reklamę na balkonie?

Reklama na balustradzie balkonu albo informacja o sprzedaży mieszkania w formie banneru. Czy zawsze można zawiesić reklamę na balkonie?

Czy mogę wywiesić reklamę na balkonie?
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 16 marca 2020

Reklama na bilbordzie zawieszonym na balkonie może być dobrym pomysłem na dorobienie. Nie zawsze jednak takie postępowanie będzie zgodne z prawem. Problem może się pojawić szczególnie w sytuacji, gdy balkon należy do mieszkania zlokalizowanego w bloku. Choć należy on do mieszkania i to właściciel może nim dysponować, trzeba pamiętać, że ściany zewnętrzne, a także elewacje są elementami wspólnymi. Zarządza nimi wspólnota mieszkaniowa.

Żeby więc dowiedzieć, czy można zawiesić reklamę na balustradzie balkonu, dobrze jest sprawdzić statut lub regulamin wspólnoty lub spółdzielni mieszkaniowej. Bardzo często zdarza się, że zakazują one wywieszania reklam na balustradzie. Wyjątek stanowi sytuacja, gdy lokal jest sprzedawany, a ogłoszenie wystawiane jest np. przez biuro pośrednictwa nieruchomości.

CZYTAJ TEŻ Palenie na balkonie i kara za wyrzucenie niedopałka. Ile zapłacisz?

Czy można zawiesić reklamę na balkonie?

Zanim więc zdecydujesz się na zawieszenie reklamy na balkonie, sprawdź, jak takie zachowanie regulują przepisy wspólnoty mieszkaniowej. Mogą one określać, że użytkować lokator może wyłącznie lokator, a także to, że musi utrzymywać go w porządku. Wspólnota natomiast może odpowiadać za remonty,

Warto też wiedzieć, że zawieszenie baneru może być oprotestowane przez sąsiadów, którzy uznają, że szpeci on wygląd budynku albo jest wywieszony bez zgody konserwatora zabytków. Z tym ostatnim przypadkiem możemy mieć do czynienia, gdy budynek jest wpisany do rejestru zabytków.

Bez problemu będzie można reklamę zawiesić w oknie własnego mieszkania, o ile oczywiście nie będzie ona zachodzić na części wspólne.

Czy za zawieszenie baneru muszę zapłacić?

Jeśli właściciel mieszkania chce zawiesić reklamę na balkonie, a wspólnota wyrazi na to zgodę, ma ona prawo zażądać pieniędzy, udziału w zyskach uzyskanych za reklamę. Mało tego. Jeśli wspólnota nie przyjęłaby opłaty, to naraża się na konsekwencje nieprawidłowego zarządu częściami wspólnymi.

CZYTAJ TEŻ Czy można grillować na balkonie? Czy grillowanie w parku lub na plaży jest dozwolone?

Czy można zawiesić reklamę na prywatnej posesji?

Zdecydowanie bardziej skomplikowana jest kwestia reklamy, którą chcemy ustawić na prywatnej posesji. O tym, czy będzie trzeba uzyskać zezwolenie na postawienie takiej reklamy decyduje jej wielkość, czy jest ona trwale związana z gruntem i czy ma fundament. Gdy reklama stawiana jest poza obszarem zabudowanym, to nie jest potrzebne pozwolenie na budowę. W przypadku obszaru zabudowanego wiele zależy od wielkości. Małe tablice reklamowe wymagają jedynie zgłoszenia w starostwie powiatowym.

Od 2016 roku istnieje też tzw. opłata reklamowa za nośniki. Ma ona przeciwdziałać szpeceniu otoczenia reklamami. Jeśli gmina zdecyduje się ją wprowadzić może pobierać maksymalnie 2,5 zł dziennie, a także maksymalnie 0,21 zł za metr kwadratowy powierzchni reklamy. Jeśli taka reklama znajduje się na części wspólnej bloku, to wspólnota musiałaby ponieść taką opłatę.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!