Czy akwarium dla dziecka to dobry pomysł? Ile to kosztuje?

Każdy rodzic, przynajmniej raz w swoim życiu przechodzi przez trudną rozmowę z dzieckiem, które chce mieć w domu jakieś zwierzę. Nie zawsze warunki lokalowe, czy ilość wolnego czasu, pozwalają na zakup psa, kota lub królika miniaturki. Jako pewien kompromis czasem uznawane jest  akwarium, które wydaje się najmniej absorbujące. Nic bardziej mylnego! Jakie obowiązki (i koszty) wiążą się z założeniem akwarium? O czym powinniśmy pamiętać, stając się klientami sklepów zoologicznych i czy w ogóle akwarium dla dziecka to dobry pomysł? Sprawdziliśmy!

Czy akwarium dla dziecka to dobry pomysł? Ile to kosztuje?
  • Michał Górecki
  • /
  • 28 października 2019

Akwarium słodkowodne

Pisząc ten artykuł skonsultowaliśmy się z „zapalonymi” akwarystami słodkowodnymi. Niektórzy z nich swojej pasji oddają się od ponad 40 lat – i to od wczesnego dzieciństwa, zajmując się na początku swoimi rybkami wspólnie z rodzicami.

Akwarium to świetna okazja, by obserwować funkcjonowanie podwodnego świata roślin i zwierząt. Eksperci nie zalecają, by traktować mieszkających w nim rybek jako pomysłu na pierwsze domowe zwierzątko (i święty spokój), które planujemy oddać pod samodzielną opiekę naszego dziecka, aby nauczyło się odpowiedzialności i cierpliwości. Choć na pierwszy rzut oka rybki to niewymagające zwierzęta, bo zawsze przebywają w swoim zbiorniku, nie brudzą dookoła, nie hałasują i nie trzeba ich wyprowadzać na spacer, ich hodowla wymaga cierpliwości, wiedzy oraz opanowania szeregu umiejętności. Dlatego samodzielna opieka nad akwarium może być dla dziecka zbyt trudna, a często również... niebezpieczna.

CZYTAJ TEŻ Jak przenieść dziecko do innej szkoły w trakcie roku szkolnego?

Jak założyć akwarium?

Decydując się na akwarium, podobnie jak ma to miejsce w przypadku zakupu innych zwierząt, które mają zamieszkać z nami pod jednym dachem, należy dobrze przemyśleć wszelkie argumenty za i przeciw. Kandydat na akwarystę winien wiedzieć, że nakład pracy związanej z jego obsługą jest odwrotnie proporcjonalny do jego wielkości. Małe akwaria, na które często decydują się początkujący akwaryści, zakłada się szybko, gdyż wystarczy garść żwirku, jedna może dwie roślinki i kilka litrów wody. Całość można zaaranżować i wykonać w niespełna godzinę. Mają one jednak swoją istotną wadę. Ze względu na swoje rozmiary czy kształt trudno zainstalować w nich akcesoria, które skutecznie będą filtrować lub napowietrzać wodę tak, aby nie psuły one wyglądu akwarium.

W związku z powyższym początkujący akwaryści, którzy kupują małe akwaria, rezygnują z wyżej wspomnianych akcesoriów, gdyż uważają, że jednej, może dwóm rybkom to niepotrzebne. Nic bardziej mylnego. Niefiltrowana woda, zbierające się na dnie odchody sprawiają, że bardzo szybko woda w takim zbiorniku zmienia kolor, czemu towarzyszy unoszący się nad jej powierzchnią nieprzyjemny zapach. Sytuacja taka wymusza konieczność częstych częściowych lub całkowitych wymian wody i związanego z tym płukania podłoża, ponownego sadzenia roślin, mycia szyb itp.

Działania te nie mają także korzystnego wpływu na zdrowie i życie mieszkańców akwarium. Konieczność ich częstego powtarzania szybko zniechęca świeżo upieczonego akwarystę. Tym bardziej czynności tych nie może wykonać samodzielnie małe dziecko. Choć zakup małego, kilkulitrowego akwarium z oświetleniem, prostym małym filtrem, roślinkami i jedną lub maksymalnie dwiema rybkami na pewno nie przekroczy 200-300 zł, doświadczeni akwaryści odradzają takie rozwiązanie, również dlatego, że przebywające w nim ryby ze względu na małą pojemność będą stale zestresowane.

Alimenty na dorosłe dzieci. Kiedy można przestać płacić?Alimenty na dorosłe dzieci. Kiedy można przestać płacić? Mikołaj Frączak

Jaka jest optymalna wielkość akwarium?

Jeśli już decydujemy się na akwarium, dobrze jest wyposażyć się w zbiornik minimum 50-litrowy. Jego wyposażenie, tj. ułożenie dna, wsadzenie roślinek, zainstalowanie infrastruktury podtrzymującej życie (grzałki, filtry, napowietrzanie) jest na pewno czaso- i pracochłonne. Jednak zainwestowane w te działania kilka godzin naszej pracy zwróci się nam, ponieważ w większym zbiorniku wytworzy się swego rodzaju biotop, dzięki któremu nasze działania pielęgnacyjne będziemy mogli ograniczyć do karmienia ryb, płukania filtra oraz częściowej podmiany wody wykonywaną raz na dwa – trzy tygodnie.

Minimum 50-litrowe akwarium będzie również cieszyć nasze oko swoim wyglądem, gdyż żyjącym w nim roślinom i rybom zapewnimy przestrzeń do ich prawidłowego rozwoju i naturalnego zachowania. Zwiększona pojemność umożliwi poszerzenie obsady rybek o gatunki, które wyręczą nas w czyszczeniu zbiornika. Z powodzeniem możemy wprowadzić ryby żywiące się glonami, które pomogą w oczyszczeniu szyb i roślin z rosnących na nich glonów lub ryby, które żerując przy dnie, zbierają karmę. Dzięki nim wyeliminujemy jej zaleganie na dnie, co uchroni nas od jej rozkładu i psucia parametrów wody.

Ile kosztuje zakup i urządzenie 50-litrowego akwarium?

Sam koszt zakupu akwarium o pojemności minimum 50 litrów z oświetleniem, wyposażeniem, szafką, na której je ustawimy, roślinkami oraz rybkami dla początkujących akwarystów, nie powinien przekroczyć 1000 zł. W wielu przypadkach zamknie się w sporo niższej kwocie. Inwestując te pieniądze, dajemy jednak sobie, a przede wszystkim naszym dzieciom, szansę na dłuższą przygodę z akwarystyką. Decydując się na akwarium, warto skorzystać z porady doświadczonego akwarysty, który pomoże w doborze roślin i gatunków ryb. Nie powinniśmy kupować ryb, kierując się jedynie ich wyglądem. Działając w ten sposób, w jednym zbiorniku, nieświadomie możemy połączyć ze sobą gatunki, które nawzajem będą ze sobą walczyć, wzajemnie okaleczać się czy nawet zjadać.

Sytuacje takie nie są pożądane szczególnie na początku przygody z akwarystyką. Rozpoczynając hodowlę rybek, musimy mieć świadomość odpowiedzialności, którą na siebie bierzemy. Ryby to organizmy żywe. Niektóre gatunki rybek akwariowych żyją nawet kilka lat. „Zapraszając” je do naszego domu, będziemy odpowiedzialni za ich prawidłowe odżywianie i zdrowie poprzez zapewnienie im optymalnie najlepszych warunków życia. Każdy, nawet początkujący akwarysta chce, aby jego akwarium cieszyło oko oraz wzbudzało zachwyt u odwiedzających go znajomych, co zdaniem specjalistów jest możliwe do osiągnięcia poprzez cierpliwe rozwijanie umiejętności.

CZYTAJ TEŻ Rękojmia w przypadku zakupu psa. Czy można zareklamować chore zwierzę?

Czy na zakupione ryby akwariowe otrzymamy gwarancję?

Pamiętajmy również o tym, że na zakupione ryby sprzedawca nie udzieli gwarancji. Ryby to organizmy żywe, które zanim trafiły do sklepu zoologicznego, często mają za sobą długą podróż. Mogą także różnie reagować na nowe warunki, które spotkają w naszym akwarium. Ryzyko śnięcia ryb, także w dniu ich zakupu, jest niestety wpisane w codzienność akwarysty.

Na standardowych zasadach możemy reklamować akcesoria, ze względu na ich wady, ograniczoną wydajność czy uszkodzenia.

Argumenty za założeniem akwarium

Akwarium to piękna i ciekawa ozdoba naszego domu lub mieszkania, pod warunkiem, że opanujemy niezbędną do jego funkcjonowania wiedzę i czynności obsługowe. Choć rybki akwariowe nie powinny być traktowane jako pomysł na zwierzątko domowe dla naszego dziecka, którym będzie ono się samodzielnie opiekować, to jeśli wspólnie z naszym dzieckiem podejmiemy trud opieki nad akwarium, może stać się ono początkiem pasji, która towarzyszyć będzie naszemu dziecku przez wiele lat. Przy okazji upieczemy dwie pieczenie na jednym ogniu. Opiekując się wspólnie z naszym dzieckiem akwarium, osiągniemy cel, który przyświecał naszej decyzji o założeniu akwarium — nauki odpowiedzialności i cierpliwości naszej pociechy, gdyż akwarystyka jest ich świetnym nauczycielem. Przy okazji sami zdobędziemy nowe doświadczenie, podejmując nowe wyzwanie wspólnie z naszą pociechą. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!