Co zrobić z niechcianym prezentem?

Święta za nami. Zostały wspomnienia, kalorie i bożonarodzeniowe prezenty. Nie zawsze zdarza się, że pod choinką znaleźliśmy to co chcieliśmy. Co zrobić z niechcianym prezentem? Podpowiadamy kilka sposobów na racjonalne wykorzystanie niepotrzebnych podarunków.

Co zrobić z niechcianym prezentem?
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 30 grudnia 2019

Zwrot prezentu do sklepu

Zbyt ciasny sweter, kolejna (taka sama) gra planszowa, niepotrzebny gadżet – wielu z nas znalazło pod choinką coś, czego nie zamierza używać. Jeśli mamy pewność, że nie zrobimy nikomu przykrości, niechciany prezent zawsze możemy zwrócić do sklepu, zgodnie z przysługującym nam prawem. Tu pojawia się pierwszy problem – dowód zakupu, którego raczej do świątecznego pakunku prawie nikt nie dołącza. Napisaliśmy „prawie”, bowiem coraz częściej wręczamy prezent informując obdarowanego, że w razie problemów można go wymienić lub zwrócić w sklepie. Najczęściej dotyczy to odzieży, biżuterii, zabawek, a także gadżetów elektronicznych. To najprostsza droga do wyjścia z kłopotliwej sytuacji. Jednak sposobów na wykorzystanie niepotrzebnego prezentu jest znacznie więcej.

Przekaż niechciany prezent potrzebującym

Coraz częściej zdarza się, że nietrafione prezenty zamiast do sklepu trafiają do potrzebujących. Istnieje wiele instytucji oraz fundacji, które doskonale zagospodarują nowe ubrania, zabawki czy przedmioty codziennego użytku przekazując je swoim podopiecznym. Wiele dzieci po otrzymaniu kolejnej takiej samej zabawki, za namową rodziców oddaje ją do domów dziecka lub na oddziały pediatryczne, gdzie szczególnie sprawdzają się wszelkiego rodzaju pluszaki i autka.

Adresy takich organizacji bez trudu można znaleźć w internecie. Warto jednak wcześniej skontaktować się z taką instytucją, czy rzeczywiście ma pomysł na zagospodarowanie niechcianego prezentu.

Coraz więcej firm przekazuje na cele charytatywne różnego rodzaju podarunki od kontrahentów takie jak słodycze, bony podarunkowe czy drobne gadżety dla potrzebujących z okolicy. Z kolei markowe wina przekazywane są np. na licytacje przeprowadzane podczas imprez dobroczynnych.

CZYTAJ TEŻ Zwrot nietrafionego prezentu

Zamiast prezentu – przelew na wybraną organizację charytatywną

Są rodziny w Polsce, w których dorośli umawiają się nawzajem, że zamiast prezentu udzielą wsparcia konkretnej organizacji charytatywnej drobną sumą. U wielu staje się to już tradycją. Z jednej strony takie rozwiązanie oszczędza czas, który stracilibyśmy w sklepowych kolejkach, z drugiej taki gest zaś w sposób symboliczny wpisuje się w nastrój i symbolikę świąt Bożego Narodzenia.

Sprzedaj prezent w internecie

Tuż po świętach na portalach aukcyjnych pojawia się wiele nowych, nieużywanych produktów wystawianych przez prywatne osoby. Często są to nietrafione prezenty, które w ten sposób mogą zmienić właściciela. Dla łowców okazji to doskonały sposób na zakup nowego produktu w nieco niższej cenie. Najczęściej taka droga wykorzystywana jest w przypadku droższych zabawek, gier i programów komputerowych, drobnej elektroniki oraz w mniejszym stopniu odzieży.

W przypadku towarów, które są objęte gwarancją producenta warto zaznaczyć, że posiadamy dowód zakupu. Jeśli nie, możemy mieć trudności ze znalezieniem nabywcy, nawet wówczas, gdy zaproponujemy bardzo atrakcyjną cenę. Pamiętajmy, że sprzedając coś bezpośrednio po świętach nasza oferta zbiegnie się w czasie z licznymi zimowymi wyprzedażami, dlatego ustalając kwotę, jaką chcemy otrzymać za dany produkt, powinniśmy dobrze zastanowić się, by nie przestrzelić z jej wysokością. W przeciwnym razie niechciany prezent pozostanie w naszych rękach na dłużej.  

CZYTAJ TEŻ Nietrafione prezenty

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!