Co to jest zadaniowy tryb pracy?

Pracownik zatrudniony na umowę o pracę nie zawsze musi pracować w konkretnych godzinach. Dozwolone są różne systemy pracy. Najważniejsze jednak, by były one określone w umowie.

Co to jest zadaniowy tryb pracy?
  • Michał Górecki
  • /
  • 23 kwietnia 2020

Podstawą umowy o pracę jest możliwość pozostawania do dyspozycji pracodawcy. Znaczy to tyle, że pracownik otrzymuje wynagrodzenie za obecność w pracy. Kiedy efektywność z tym związana nie jest zadowalająca, pracodawca może wprowadzić zadaniowy czas pracy.

Najczęściej stosowanym systemem jest system 8 godzin pracy na dobę i przeciętnie 40 godzin w tygodniu. Oprócz niego stosuje się np. równoważny czas pracy, pracę w ruchu ciągłym, pracę weekendową, a także wspomniany zadaniowy tryb pracy.

Na czym polega zadaniowy tryb pracy?

W materiale zajmiemy się przede wszystkim zadaniowym czasem pracy. Zgodnie z zapisami kodeksu pracy, zadaniowy czas pracy może być zastosowany w sytuacji, gdy obowiązki pracownicze trudno osadzić w ośmiogodzinnym trybie. W związku z tym pracodawca ma możliwość ustalenia z pracownikiem, w jaki sposób będzie on pracował. W zadaniowym trybie pracy rozlicza się zakres zadań, a nie czas przeznaczony na wykonanie takiego zadania.

CZYTAJ TEŻ Masz pieniądze na koncie czy lokacie? Bank ma prawo przejąć je na zawsze. Zobacz, kiedy bank może odebrać twoje pieniądze

Kiedy można wprowadzić zadaniowy czas pracy?

Zwykle zadaniowy czas pracy wprowadza się w przypadku pracowników, których obowiązki nie wymagają pozostawania w ciągłej dyspozycji przełożonego. Najczęściej dotyczy to pracy samodzielnej, a także takiej, której dokładne zaplanowanie nie jest możliwe, np. ze względu na to, że jest zależna od pogody.

Warto pamiętać, że zadaniowy czas pracy nie oznacza, że pracownik będzie musiał pracować więcej niż pozwala mu na to kodeks pracy. Ustalając obowiązki pracownika, który będzie wykonywał je w ramach zadaniowego trybu pracy, trzeba wziąć pod uwagę, by zadania były możliwe do zrealizowania w ramach ograniczenia godzinowego kodeksu pracy. Jeśli pracy będzie za dużo, pracownik może domagać się wynagrodzenia za nadgodziny.

CZYTAJ TEŻ Jakie możliwości ma szkoła w zdalnej nauce?

Czy pracownik musi zgodzić się na zadaniowy tryb pracy?

Przepisy prawa wskazują, że pracodawca powinien skonsultować z pracownikiem czas pracy. Warto jednak wiedzieć, że nawet jeśli pracownik nie zgodzi się na propozycję zadań, które będzie miał wykonać, można wprowadzić taki tryb, ale w razie sporu to pracodawca będzie musiał udowodnić, że konkretne zadania da się wykonać w określonym czasie.

Czy pracodawca może określić, kiedy mam zacząć pracę?

Jeśli ustalono zadaniowy czas pracy, pracodawca nie może określić, kiedy praca ma być rozpoczynana i kończona. Trzeba jednak pamiętać, że wynagrodzenie w przypadku zadaniowego czasu pracy nie może być uzależnione tylko od efektów pracy. Nie może być tak, że jeśli np. zadanie nie zostanie wykonane, to pracownik nie otrzyma pieniędzy.

W przypadku zadaniowego czasu pracy nie trzeba też prowadzić ewidencji czasu pracy. Obowiązuje ona wyłącznie w przypadku urlopów. Trzeba oznaczać odpowiednio, ile dni urlopu zostało już wykorzystanych, tak jak przy każdym innym trybie pracy.

CZYTAJ TEŻ Pracownik i koronawirus. Jakie mam prawa?

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!