Budżet domowy. Jak go stworzyć?

Budżet domowy to plan finansowy z podziałem na na wydatki, oszczędności i zadłużenia konieczne do spłaty.

Budżet domowy. Jak go stworzyć?
  • Iga Gradzka
  • /
  • 22 maja 2019

Budżet domowy jest planem finansów, który rozdziela przyszły osobisty dochód wszystkich domowników  ze względu na wydatki, oszczędności i zadłużenia konieczne do spłaty. Istnieje kilka metod i narzędzi dostępnych do tworzenia, używania i dostosowywania budżetu domowego.

Budżet domowy – czym jest?

Budżet przeznacza lub rozdziela oczekiwany dochód na przewidywane wydatki i zamierzone oszczędności.

Różne narzędzia są pomocne przy konstruowaniu budżetu domowego. Niezależnie od użytego narzędzia, użyteczność budżetu zależy od dokładności i przydatności danych. Budżety wygenerowane komputerowo są powszechnie używane, ponieważ zastępują potrzebę przepisywania i ponownego obliczania budżetu za każdym razem, gdy następuje jakaś zmiana.

Czytaj także: Masz pieniądze na koncie lub na lokacie. Bank może je przejąć

Budżet domowy w zeszycie

Budżet osobisty/domowy można zapisać na kawałku papieru ołówkiem i opcjonalnie przy pomocy kalkulatora. Jeszcze prostsze są wstępnie sformatowane książki budżetowe lub formularze księgowe, w których można utworzyć budżet, wypełniając po prostu puste miejsca.

Arkusze kalkulacyjne do budżetu 

Oprogramowanie do arkuszy kalkulacyjnych umożliwia budżetowanie poprzez wykonywanie obliczeń z wykorzystaniem formuł, na przykład w celu śledzenia dochodów i wydatków. Wadą budżetowych arkuszy kalkulacyjnych jest to, że niektóre z nich nie oferują przesunięcia daty, więc informacje muszą być ponownie wprowadzone lub przeniesione pod koniec każdego miesiąca.

Oprogramowanie do zarządzania pieniędzmi

Niektóre programy są napisane specjalnie do zarządzania pieniędzmi. Produkty są zaprojektowane do śledzenia indywidualnych informacji o koncie. Programy te mogą kategoryzować wydatki przeszłe i wyświetlać raporty miesięczne, które są przydatne do budżetowania przyszłych miesięcy.

Dobry budżet domowy – cechy

Prowadzenie budżetu domowego, choć nie jest szczególnie trudne, ma wiele negatywnych skojarzeń. Trzymanie się kilku podstawowych pojęć pomaga uniknąć kilku typowych pułapek budżetowania.

  • Cel, powód — budżet powinien mieć określony cel, który zostanie osiągnięty w określonym czasie.
  • Prostota — im bardziej skomplikowany jest proces budżetowania, tym mniej prawdopodobne jest, że dana osoba nadąży za tym.
  • Elastyczność - proces budżetowania ma być elastyczny; konsument powinien oczekiwać, że budżet zmieni się z miesiąca na miesiąc i będzie wymagał comiesięcznego przeglądu. Przekroczenie kosztów w jednej kategorii budżetu powinno być rozliczane w następnym miesiącu. Na przykład, jeśli rodzina wyda na żywność 400 złotych więcej niż planowała, pomimo swoich najlepszych starań, budżet na następny miesiąc powinien odzwierciedlać wzrost o około 400 złotych i odpowiadający mu spadek w innych częściach budżetu.

Czytaj także: Uwaga na Ferratum Bank. Zarabia nie na pożyczaniu, a na wpłatach za rozpatrzenie wniosku

Budżetowanie przy nieregularnych dochodach

W przypadku rodzin mających nieregularne dochody, należy podjąć specjalne środki ostrożności. Gospodarstwa domowe o nieregularnych dochodach powinny mieć na uwadze dwie główne poważne pułapki przy planowaniu swoich finansów: wydawanie więcej niż wynosi ich średni dochód i konieczność kończenia miesiąca z oszczędnościami, nawet gdy dochód jest przeciętny.

Oczywiście potrzeby gospodarstwa domowego szacuje się na podstawie jego średniego (rocznego) dochodu. Wydatki, które będą stosunkowo stałe, należy utrzymać poniżej tej kwoty. Budżet jest przybliżonym szacunkiem, należy zawsze zostawiać miejsce na błędy, aby utrzymywanie wydatków o 5% lub 10% poniżej szacowanego dochodu było ostrożnym podejściem.

Aby uniknąć wyczerpania pieniędzy, należy ustanowić poduszkę bezpieczeństwa, czyli nadwyżki gotówki (na pokrycie miesięcy, w których rzeczywisty dochód jest niższy od szacunków). Nie ma łatwego sposobu na stworzenie poduszki bezpieczeństwa, więc rodziny często muszą wydawać mniej, niż zarabiają, dopóki nie zgromadzą poduszki. Może to być trudne zadanie.

Czytaj także: Dlaczego ceny warzyw i owoców są tak wysokie?

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!