Budowa ogrodzenia a zgłoszenie w urzędzie

Inwestorzy mają szerokie możliwości wyboru, jeśli planują ogrodzenie swojej nieruchomości – ażurowe, pełne, kute z podmurówką, tradycyjne drewniane... W tym zakresie naszą wyobraźnie ograniczają jedynie możliwości portfela oraz w mniejszym stopniu prawo. W zdecydowanej większości przypadków, planując ogrodzenie nie napotkamy na większe problemy, ale musimy mieć świadomość pewnych ograniczeń. Jakich? Podpowiadamy.

Budowa ogrodzenia a zgłoszenie w urzędzie
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 29 maja 2020

Kiedy konieczne jest zgłoszenie ogrodzenia?

Jeżeli planujemy budowę ogrodzenia o wysokości nie przekraczającej 2,2 metra obejdzie się bez jakichkolwiek formalności (chyba, że w prawie lokalnym istnieją jakieś ograniczenia, wynikające np. z planu zagospodarowania przestrzennego). Dotyczy to zarówno parkanów wyznaczających granicę z sąsiednimi nieruchomościami jak i ulicą.

Jeżeli planowany parkan z jakiegoś powodu ma być wyższy niż 2,2 metra musimy przygotować zgłoszenie budowy takiego ogrodzenia. Taki dokument w zależności o tego gdzie mieszkamy, składamy albo w starostwie powiatowym (powiaty ziemskie) lub urzędzie miasta (powiaty grodzkie – miasta na prawach powiatu).

CZYTAJ TEŻCzy szef może mi zabronić przyjścia do pracy z psem?

Na tym etapie warto dokładnie przyjrzeć się dokumentacji nieruchomości, którą już posiadamy. Przydatna może okazać się zgodna zarządcy danej ulicy (miasto, gmina, powiat, województwo lub GDDKiA) na utworzenie zjazdu do działki – jeśli ten ma dopiero powstać w przyszłości. Podobnie jak w przypadku innych zgłoszeń powinniśmy załączyć prawo do dysponowania nieruchomością. Może się jednak zdarzyć, że urzędnik poprosi nas o szkic planowanego parkanu lub nanieść jego przebieg na mapie geodezyjnej lub sytuacyjnej.

Terminy rozpoczęcia budowy ogrodzenia

Jeżeli planowane ogrodzenie ma mniej niż 2,2 metra, możemy rozpocząć jego budowę w dowolnym momencie – nawet dziś! Cierpliwość przyda się w przypadku wyższych parkanów, przekraczających wspomniany poziom 2,2 m. W ich przypadku należy odczekać 21 dni od zgłoszenia inwestycji w starostwie lub urzędzie. Dokładnie tyle czasu urzędnicy mają na wniesienie ewentualnego sprzeciwu. Jeśli stosowne pismo do nas nie nadejdzie — możemy uznać, że możemy działać na podstawie tzw. milczącej zgody.

Pamiętajmy – od momentu, kiedy uzyskamy taką milczącą zgodę, mamy tylko trzy lata na rozpoczęcie robót. Jeśli przekroczymy ten termin, całą procedurę będzie trzeba rozpocząć na nowo – po prostu nasze zgłoszenie straci swoją ważność.

Kiedy urząd może nie zgodzić się na budowę ogrodzenia?

Wbrew obiegowym opiniom, jest wiele sytuacji, w których urzędnicy mogą wnieść sprzeciw do naszego zgłoszenia. Zdarza się tak m.in. wtedy, kiedy nasza inwestycja znajduje się przy skrzyżowaniu dwóch dróg i może ograniczać widoczność kierowców, co wpływa na bezpieczeństwo ruchu. Innym przykładem jest sytuacja, w której nasz pomysł na ogrodzenie jest niezgodny z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego – dlatego warto dokładnie zapoznać się z przepisami prawa lokalnego oraz przejrzeć dokumentację związaną z naszą działką lub osiedlem.

CZYTAJ TEŻ Pracownik i koronawirus. Jakie mam prawa?

Jak dogadać się z sąsiadem w sprawie ogrodzenia?

Pamiętajmy, że ogrodzenia dzielące działki budowlane powinny być ustalane wspólnie z sąsiadami. Często właściciele nieruchomości dzielą się na pół kosztami zakupu materiałów oraz pracy. Warto tego typu inwestycje przeprowadzać w porozumieniu lub przy współpracy z właścicielem sąsiedniej nieruchomości. Zdarza się, że dochodzi na tym polu do konfliktów a nawet… procesów sądowych. Nie każdy może życzyć sobie aby jego działka z jednej strony była ogrodzona betonowym parkanem – trzeba to dokładnie ustalić i przedyskutować.  

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!