Budowa altany w ogrodzie na zgłoszenie – jakie formalności?

Polacy lubią spędzać czas na świeżym powietrzu, a grillowanie jest niemal naszą narodową tradycją. Niezależnie czy mówimy o podmiejskiej działce, rodzinnych ogródkach działkowych czy przydomowym podwórku, często gospodarujemy je tak, by maksymalnie wykorzystać je do celów rekreacyjnych. Jednym z obiektów często budowanych w Polsce są ogrodowe altany doskonałe zarówno na upalne, jak i deszczowe dni. Jak wybudować altanę na zgłoszenie? Podpowiadamy.

Budowa altany w ogrodzie na zgłoszenie – jakie formalności?
  • Michał Górecki
  • /
  • 14 maja 2020

Altana do 35m2 – proste formalności

Tu pojawia się pierwszy problem – w prawie budowlanym nie ma jasno określonej definicji altany. Ma to swoje plusy, bowiem pod tym pojęciem mieszczą się przeróżne formy architektoniczne, zazwyczaj niewielkie, zadaszone i ażurowe obiekty. Zgodnie z opinią wielu prawników oraz wykładnią urzędników nie jest to obiekt małej architektury. Planując taką inwestycję musimy pamiętać o dopełnieniu pewnych formalności.

CZYTAJ TEŻCzy można zbudować domek na działce rekreacyjnej?

Jeśli decydujemy się na budowę altany o powierzchni nie przekraczającej 35 m2, możemy skorzystać z obowiązujących od 2015 roku przepisów, które pozwalają nam na budowę takiego obiektu na podstawie zgłoszenia do odpowiedniego urzędu miasta lub starostwa powiatowego. Wcześniej, górną granicą, która pozwalała nam na takie rozwiązanie była budowa obiektu do 25 metrów2. Oznacza to, że nowelizacja przepisów sprzed pięciu lat powiększa naszą przestrzeń do działania o... 10 metrów kwadratowych!

Jak zgłosić budowę altany?

W przypadku miast na prawach powiatu, taką budowę musimy zgłosić do urzędu miasta. Na pozostałym obszarze będzie to właściwe starostwo powiatowe. Pamiętajmy, że obiekty, które podlegają zgłoszeniu muszą posiadać do pięciu metrów wysokości, jeśli zakładamy stromy dach dwuspadowy. Jeżeli zaplanowaliśmy inne zadaszenie, musimy założyć, że nasz obiekt nie będzie przekraczał czterech metrów wysokości. Jest jeszcze jedno ograniczenie – na każde 500 metrów kwadratowych naszej działki może przypadać jedna altanka.

Jeżeli nasza inwestycja zmieści się w podanych przed chwilą granicach nie musimy starać się o pozwolenie na budowę. Wystarczy tylko zgłoszenie. Trochę więcej formalności spotka osoby posiadające np. podmiejską działkę na terenach nieobjętych planami zagospodarowania przestrzennego, wówczas urząd może poprosić nas o wcześniejsze ustalenie warunków zabudowy dla takiej nieruchomości.

CZYTAJ TEŻJak szukać działki budowlanej?

Samo zgłoszenie nie jest skomplikowanym dokumentem. W zgłoszeniu powinniśmy określić zakres prac a także sposób ich wykonania. Ważnym załącznikiem jest mapa określająca położenie i rozmiary altany. Przyda się także jej projekt. W zgłoszeniu wpisujemy także termin rozpoczęcia naszej inwestycji. To wszystko. Od tego momentu czekamy na odpowiedź ze starostwa lub urzędu miasta. Jeśli otrzymamy odpowiedź – mamy problem, bowiem urzędnicy najwyraźniej dopatrzyli się jakichś przeszkód stojących na drodze do budowy altany. Brak jakiegokolwiek pisma w ciągu dwóch tygodni oznacza, że udzielono nam tzw. „milczącej zgody” i możemy działać!

Altanka powyżej 35 m2

Jeśli planujemy budowę naprawdę dużej altany, musimy przygotować się na procedurę uzyskania pozwolenia budowlanego. W tym przypadku formalności będzie znacznie więcej. Dłużej też poczekamy na możliwość rozpoczęcia inwestycji. Urzędnicy mają dwa miesiące na udzielenie pozwolenia licząc od dnia złożenia kompletnej dokumentacji.

CZYTAJ TEŻ Gmina planuje na mojej działce drogę – co robić?

Altana na rodzinnych ogórkach działkowych

Zgodnie z obowiązującymi przepisami najprościej jest wybudować altanę na terenie rodzinnych ogródków działkowych. Tego typu obiekty do 35 m2 oraz 5 metrów wysokości w ogóle nie muszą być zgłaszane. To samo dotyczy wiat na narzędzia ogrodowe czy rowery. Tyle teorii, bo planując taką inwestycję, zawsze należy zapoznać się z lokalnymi przepisami. Czasem jedna wizyta w urzędzie lub telefon do starostwa pozwoli nam na wyjaśnienie wszelkich wątpliwości co do ich interpretacji.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!