Bezpłatna pomoc prawnika w powiecie. Kto może z niej skorzystać?

Od kilku lat funkcjonują zmiany w prawie, które umożliwiają skorzystanie z bezpłatnej pomocy prawnej osobom, które nie mogą sobie pozwolić na opłacenie prawnika.

Bezpłatna pomoc prawnika w powiecie. Kto może z niej skorzystać?
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 3 lutego 2020

Punkty pomocy prawnej funkcjonują w ramach ustawy o nieodpłatnej pomocy prawnej i edukacji prawnej. 1 stycznia 2019 roku zmieniono przepisy, które pozwalają na skorzystanie z tych uprawnień większej liczbie osób.

Kto może skorzystać z bezpłatnej porady prawnej?

Powiaty mają obowiązek stworzenia punktów bezpłatnych porad prawnych. Z pomocy takich biur darmowych porad może skorzystać każdy kto złoży proste oświadczenie, że nie może sobie pozwolić na opłacenie prawnika. W zakresie osób uprawnionych do pomocy nie istnieją ograniczenia. Wcześniej z darmowego prawnika mogli skorzystać m.in. seniorzy, kobiety ciężarne, weterani i kombatanci. Od momentu wprowadzenia zmian wystarczy złożenie oświadczenia, że nie stać nas na prawnika wynajmowanego komercyjnie.

CZYTAJ TEŻ Jak zorganizować dziecku ferie w mieście?

Co obejmują darmowe porady prawne?

Darmowe porady prawne dotyczą całego zakresu prawa dla osób indywidualnych. W ramach pomocy można też skorzystać z mediacji, np. dotyczącej spraw rodzinnych. Bezpłatna pomoc prawna obejmuje też tzw. poradnictwo obywatelskie. To porada prawna, a także wsparcie psychologa. Z takiej opcji mogą skorzystać przede wszystkim osoby, które są zadłużone lub te z problemami mieszkaniowymi.

Porad obywatelskich mogą, ale nie muszą udzielać adwokaci, radcowie prawni czy doradcy podatkowi. Takie porady mogą być udzielone również przez osoby, które ukończą specjalne szkolenie.

Bezpłatna pomoc prawna nie obejmuje spraw, które związane są z prowadzeniem działalności gospodarczej oprócz kwestii związanych z przygotowaniem do jej uruchomienia.

CZYTAJ TEŻ Prawa konsumentów – gdzie szukać pomocy?

Jakie sprawy można załatwić w punkcie bezpłatnych porad prawnych?

W punkcie bezpłatnych porad prawnych możemy załatwić sprawy dotyczące mieszkania (np. uzyskania prawa do lokalu po krewnym), sprawy związane z przestępstwami, gdy jesteśmy pokrzywdzonymi, także oskarżonymi lub podejrzanymi. Punkty darmowej pomocy prawnej zajmuję się też sprawami alimentów, dziedziczenia, a także kwestiami związanymi z regulowaniem własności rzeczy ruchomych. Spory odsetek spraw dotyczy pomocy związanej z zadłużeniem mieszkaniowym, czy alimentacyjnym, a także podatkowym. Prawnicy pomagają za darmo również w zakresie przepisów związanych z zatrudnieniem, czy opieką zdrowotną.

CZYTAJ TEŻ Terminy rękojmi za wady prawne

Jak skorzystać z bezpłatnej pomocy prawnej?

Żeby skorzystać z bezpłatnej pomocy prawnej organizowanej przez powiat należy umówić się na wizytę telefonicznie lub wysyłając maila. Adresy punktów bezpłatnej pomocy prawnej znajdują się na stronach starostw powiatowych, a także gmin.  Jeśli potrzebujący pomocy prawnej nie jest w stanie wyjść z domu (bo np. jest niepełnosprawny), istnieje możliwość udzielenia mu porady przez telefon lub w domu.

Warto zaznaczyć, że w tym przypadku nie ma rejonizacji. Uprawniony może skorzystać z dowolnego punktu porad prawnych.

Jak pokazuje raport NIK, który badał stopień wykorzystania punktów bezpłatnej pomocy prawnej, na razie system ten nie działa tak jak powinien. W pierwszych latach działalności systemu niewiele osób wiedziało o takich punktach. Warto wiec z takich możliwości korzystać. W 2017 roku każdy z punktów (a jest ich ponad 260 000) udzielił średnich dwóch takich porad. To zdecydowanie za mało.

Tu znajdziesz MAPĘ darmowych punktów prawnych

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!