Bezpieczne ferie – zasady zachowania się

Jak spędzić bezpieczne ferie? Jakie zagrożenia czyhają podczas zimowego wypoczynku? Oto kilka przykładowych sytuacji, o których na pewno trzeba porozmawiać z dzieckiem. 

Bezpieczne ferie – zasady zachowania się
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 28 stycznia 2020

Okres ferii zimowych to czas zasłużonego odpoczynku dla dzieci rozdzielający szkolne semestry. O czym warto przypomnieć swoim pociechom, by ferie były bezpieczne? Zajrzyj do naszego poradnika.

Góry, dużo śniegu i niewielki mróz tworzący wspaniałą atmosferę to wymarzona sceneria wyjazdu zimowego. I choć na stan pogody nie zawsze możemy mieć wpływ, warto jeszcze przed wyruszeniem na odpoczynek przypomnieć sobie zasady bezpieczeństwa. Dobrze jest po rozmawiać o nim z dziećmi.

Poradnik Prawa Konsumenckiego:

  • Jeśli wychodzisz na zewnątrz zimą, zawsze ubierz się odpowiednio. Chodzi o to, by nie wychłodzić organizmu. Jeśli jest mróz albo bardzo zimno, koniecznie przygotuj sobie ciepły napój w termosie.
  • Zadbaj o bezpieczne miejsce do zjazdów na sankach lub jazdy na łyżwach. Najlepiej jeśli będą to specjalne przygotowane do tego celu tereny zarządzane przez konkretne podmioty. Jeśli takich miejsc nie ma w twojej okolicy, zanim wejdziesz na górkę by z niej pozjeżdżać, sprawdź dokładnie przebieg całej trasy. Upewnij się, że nie wystają z niej kamienie czy gałęzie. Koniecznie sprawdź, czy nie zjeżdżasz na ulicę, chodnik lub do rzeki.
  • Sprawdź stan sanek lub innych urządzeń przeznaczonych do zjeżdżania.
  • Razem ze zjeżdżającymi ustalcie kierunek ruchu, który będzie obowiązywał na trasie zjazdu. Nie wchodź na górkę w poprzek toru.
  • Zwróć uwagę, by nie ślizgać się na chodnikach lub przejściach dla pieszych. Wszystko dlatego, że tworzysz bardzo wyślizgane miejsce, które staje się zagrożeniem dla innych.
  • Nie rzucaj śnieżkami w innych, bo może to spowodować rany.
  • Uważaj na zwisające sople, szczególnie z dachów i balkonów.
  • Jeśli decydujesz się na zorganizowanie kuligu, zawsze musi być od przeprowadzony pod nadzorem osób dorosłych. Sanki powinny być przyczepione w sposób bezpieczny, tak by nie odczepiły się w czasie jazdy.
  • Nie baw się w pobliżu zamarzniętych rzek, czy stawów. Nie wiadomo, jak gruby jest lód.

CZYTAJ TEŻ Zimowy wyjazd poza granice Polski — spakuj na ferie kartę EKUZ

    Co zrobić, gdy załamie się lód?

    Unikaj przeciążania lodu. Na taflę lodu powinno się wchodzić pojedynczo, by go za bardzo nie obciążać. Jeśli usłyszysz odgłos pękającego lodu, natychmiast zawróć. Połóż się na tafli, by rozłożyć ciężar swojego ciała i spróbuj przeczołgać się na brzeg. Gdy jednak to się nie udało i wpadłeś do wody, rozłóż ręce na tafli i w miarę możliwości spokojnie wezwij pomoc. Jeśli lód wokół ciebie jest grubszy, spróbuj się wydostać na powierzchnię jak najszybciej.

    Do ratowania innych osób, które wpadły do wody dobrze jest użyć długiego przedmiotu (takiego jak gałąź, a nawet kilka połączonych ze sobą kurtek). Potem powoli i ostrożnie próbować przyczołgać się na bezpieczną odległość i po rzuceniu gałęzi lub liny (np. zrobionej z kurtek), wolno wyciągnąć taką osobę na lód. Gdy to się uda, natychmiast udzielamy mu pierwszej pomocy, a także wzywamy pogotowie ratunkowe. Jednocześnie należy przenieść uratowanego w ciepłe miejsce i masować ciało, żeby je rozgrzać. Potem jak najszybciej przebrać w suchą odzież. Osoby, która wpadła do lodowej wody nie wolno polewać ciepłą wody. Grozi to szokiem termicznym. 

    Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
    Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

    Security Magazine

    Czy ten artykuł był przydatny?

    Newsletter

    Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!