Będzie więcej mandatów za wykroczenia drogowe

To już pewne – będzie więcej mandatów za wykroczenia drogowe. Kolejne wojewódzkie garnizony policji tworzą w swych szeregach specjalne grupy do walki z drogowymi piratami. W ich skład wejdą najlepsi funkcjonariusze drogówki, którzy do swej dyspozycji będą mieli najszybsze radiowozy i zaawansowany sprzęt. Specgrupy będą nosiły nazwę „Speed”.

Będzie więcej mandatów za wykroczenia drogowe
  • Michał Górecki
  • /
  • 23 lipca 2019

Czym jest policyjna grupa „Speed”?

Wojewódzkie Nieetatowe Zespoły ds. Przeciwdziałania Niebezpiecznym Zachowaniom na Drogach „Speed” — taką nazwę noszą nowe grupy najlepszych funkcjonariuszy drogówki, które powstają w całym kraju. Ich pierwowzorem jest stworzona jesienią 2018 roku warszawska grupa, która może się pochwalić niezwykle wysoką skutecznością. W ciągu kilku miesięcy stołeczna formacja namierzyła ponad 7,5 tysiąca kierowców jadących z nadmierną prędkością, zatrzymała ponad 2 tys. praw jazdy i wręczyła ponad 8 tys. mandatów.

Jakie zadania ma grupa „Speed”?

- Mundurowi z grupy „Speed” będą kierowani na akcje w miejsca, gdzie najczęściej dochodzi do łamania przepisów ruchu drogowego lub w miejsca organizacji nielegalnych wyścigów ulicznych. Do zadań zespołu będzie należało m.in.: ujawnianie kierujących, którzy będą dopuszczali się agresywnych zachowań na drodze, a to nie tylko przekraczanie dopuszczalnej prędkości, ale i nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu, niewłaściwe wyprzedzanie i inne niebezpieczne zachowania – czytamy w komunikacie Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie.

Wiadomo, że np. w małopolskim zespole „Speed” oprócz policjantów z drogówki znajdą się również funkcjonariusze z Wydziału Kryminalnego, a także specjaliści od cyberprzestępczości.

Prezentacje grup „Speed” odbyły się już w kilku województwach – m.in. małopolskim, warmińsko-mazurskim, pomorskim i świętokrzyskim.

Jak informuje na swojej stronie internetowej Komenda Wojewódzka Policji w Gdańsku celem powołania zespołu jest m.in.:

  • zmniejszenie liczby zdarzeń drogowych, których głównymi przyczynami jest przekraczanie dozwolonej prędkości, nieprawidłowe wyprzedzanie, wymuszenie pierwszeństwa innym uczestnikom ruchu drogowego,
  • zdecydowana reakcja na zachowania kierujących stanowiące zagrożenia w ruchu drogowym,
  • egzekwowanie od kierujących stosowania się do ograniczeń prędkości oraz uświadomienie ichw zakresie, jakie niesie za sobą nadmierna prędkość,
  • ujawnianie kierujących bez uprawnień, bądź niestosujących się do obowiązujących zakazów prowadzenia pojazdów.

Kierowco, przekroczyłeś 24 punkty? Sprawdź, jaka nowa kara czeka cię od 1 lipcaKierowco, przekroczyłeś 24 punkty? Sprawdź, jaka nowa kara czeka cię od 1 lipca Dorota Kraskowska

    Co policja może zrobić z nagraniami kamer samochodowych?

    Jak informuje Komenda Wojewódzka Policji w Krakowie — Istotne dla pracy tej grupy będzie także monitorowanie i analiza umieszczonych nagrań w internecie obrazujących pirackie wyczyny, czy zbieranie informacji o nielegalnych wyścigach. To oznacza, że w poszukiwaniu zagrożeń, policjanci mogą sprawdzać udostępnione nagrania z kamerek internetowych, jakie znaleźć można w mediach społecznościowych czy serwisie YouTube.

    Wygląda na to, że funkcjonariusze z grupy Speed na serio przyjrzą się każdemu udokumentowanemu wykroczeniu zagrażającemu bezpieczeństwu na drogach. Co więcej, nowo powołany zespół ma współpracować z innymi podmiotami, np. tymi, które zarządzają miejskimi monitoringami. Brane pod uwagę będą również dane znajdujące się na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa.

    Czy używanie kamery samochodowej jest legalne?Czy używanie kamery samochodowej jest legalne? Dorota Kraskowska

    Jakimi samochodami jeździ grupa „Speed”?

    Wiadomo, że grupa „Speed” dysponuje najnowocześniejszą flotą zarówno oznakowanych, jak i nieoznakowanych pojazdów. Małopolska Policja w swoim komunikacie poinformowała, że do dyspozycji specjalnego zespołu będą m.in. oznakowane BMW 320i xDrive oraz nieoznakowane BMW 330i xDrive Gran Turismo wyposażone w wideorejestratory.

    Wypadki na drogach – statystyki

    Policyjne statystyki są doskonałym uzasadnieniem dla powstania takich grup. Tylko w 2018 roku policja otrzymała 31.674 zgłoszenia wypadków drogowych. W ich wyniku aż 2.862 osoby poniosły śmierć, a 37.359 osób odniosło obrażenia z czego 10.963 ciężkie. W całym 2018 roku odnotowano 436.414 kolizji drogowych.

    Dla zobrazowania statystyk z różnych regionów, policjanci posługują się wskaźnikiem liczby zabitych na 100 wypadków. Najgorszy odczyt odnotowano w województwie kujawsko-pomorskim gdzie wyniósł on 17,6, a najniższy w pomorskim – 5,8.

    W 2018 roku do największej liczby wypadków doszło w październiku (9,9%), maju (9,7%) oraz lipcu (9,6%). Najwięcej osób straciło życie na drogach w październiku (11,1%).

    Wśród głównych przyczyn wypadków policja wymienia: nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu oraz niedostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze.

    „Interaktywna mapa śmierci" na oficjalnej stronie policji. Te dane mogą przerażać!„Interaktywna mapa śmierci" na oficjalnej stronie policji. Te dane mogą przerażać! Mikołaj Frączak

    Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
    Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

    Security Magazine

    Czy ten artykuł był przydatny?

    Newsletter

    Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!