Akcyza nie uderzy po kieszeni użytkowników e-papierosów

Prezydent podpisał ustawę, która odracza do 30 czerwca 2020 roku pobór akcyzy od płynu do e-papierosów i wyrobów nowatorskich. Pierwotnie zakładano, że podatek będzie pobierany od 1 stycznia 2019 roku. Zmiana terminu ma zapewnić dodatkowy czas na dostosowanie się do nowej regulacji.

Akcyza nie uderzy po kieszeni użytkowników e-papierosów
  • Rafał Stępniewski
  • /
  • 4 stycznia 2019

W uzasadnieniu ustawy podkreślono, że dodatkowy czas na dostosowanie prowadzonej działalności do nowych przepisów będzie szczególnie ważny dla przedsiębiorców, którzy chcą legalnie prowadzić działalność gospodarczą. Pozwoli im np. uzyskać zezwolenie na prowadzenie składu podatkowego, czy przygotować się do oznaczania wyrobów znakami akcyzy.

Pół miliarda e-palaczy w 2030 roku

Według danych Euromonitora, liczba osób korzystających z e-papierosa wzrosła z 7 mln w 2011 roku do 35 mln w 2016 roku. Szacuje się, że do 2030 roku możliwy jest nawet 17-krotny wzrost sprzedaży e-papierosów na świecie.

W Wielkiej Brytanii ministerstwo zdrowia — Public Health England oficjalnie zarekomendowało papierosy elektroniczne i chce, aby w ciągu kilku najbliższych lat przepisywane były one na receptę, jako narzędzie w rzucaniu tradycyjnego palenia.

Polskie Ministerstwo Zdrowia przekonuje, że e-papierosy są zagrożeniem, zwłaszcza dla młodych ludzi. Od lat propagowaniu e-papierosów sprzeciwia się m.in. rzecznik praw dziecka, który występował nawet w tej sprawie do resortu zdrowia. Według niego, za wprowadzeniem restrykcyjnych warunków sprzedaży i marketingu e-papierosów przemawiają takie same względy, jak w przypadku papierosów tradycyjnych. Podkreśla, że w obu przypadkach składnikiem jest nikotyna, czyli substancja psychoaktywna o właściwościach silnie uzależniających.

Olejek do papierosów jak tytoń

Sejm, podnosząc stawkę podatku akcyzowego, uchwalił bez poprawek rządową nowelizację. Przewiduje ona nałożenie akcyzy na płyn do papierosów elektronicznych i tzw. wyrobów nowatorskich, które zawierają w składzie tytoń do podgrzewania. Obecnie obowiązuje zerowa stawka.

Nowelizacja zakłada, że akcyza na płyn do papierosów elektronicznych ma wynieść 50 gr za każdy mililitr. Z kolei stawka akcyzy na wyroby nowatorskie wyniesie 141,29 zł za każdy ich kilogram i 31,41 proc. średniej ważonej detalicznej ceny sprzedaży tytoniu do palenia.

Rząd argumentuje, że wprowadzenie akcyzy na te produkty oznacza, iż będą one tak samo traktowane, jak tradycyjne wyroby tytoniowe. Zostaną objęte obowiązkiem banderolowania, potwierdzającym ich legalne pochodzenie, a także lepszą kontrolą państwa nad ich produkcją, transportem i sprzedażą.

Początkowo stawka akcyzy miała wynosić 70 groszy za mililitr. Celem były większe wpływy do budżetu. W uzasadnieniu do projektu resort finansów powoływał się na przypadek Włoch, gdzie akcyza na e-papierosy wynosi 0,385 euro za mililitr. Jak natomiast zwracają uwagę eksperci, prognozy włoskich legislatorów przewidywały wpływy do budżetu rzędu 86 mln euro, tymczasem prognoza budżetowa na 2017 rok zakładała już wpływy realne na poziomie 5 mln euro.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!