Potwierdzenie obowiązku zapłaty

Obowiązek informacyjny w umowach zawieranych na odległość przy użyciu środków komunikacji elektronicznej — poinformowanie konsumenta o istniejącym obowiązku zapłaty

Praca biurowa przy komputerze

Art. 17 ustawy o prawach konsumenta

1. Jeżeli umowa zawierana na odległość, przy użyciu środków komunikacji elektronicznej, nakłada na konsumenta obowiązek zapłaty, przedsiębiorca ma obowiązek dostarczyć konsumentowi w sposób jasny i widoczny, bezpośrednio przed złożeniem przez konsumenta zamówienia, informacji, o których mowa w art. 12 ust. 1 title="Obowiązek informacyjny nr 1">pkt 1, title="Obowiązek informacyjny nr 5">pkt 5, title="Obowiązek informacyjny nr 16">pkt 16 i title="Obowiązek informacyjny nr 17">pkt 17.

Przepis ten nakłada na przedsiębiorcę obowiązek dostarczenia konsumentowi określonych informacji, aby był on świadomy, że złożone przez niego zamówienie wiąże się z koniecznością poniesienia kosztów i zapłaty ustalonej w umowie ceny. Przedsiębiorca ma wyraźnie taki obowiązek spełnić, ustawodawca stara się wyeliminować sytuacje gdzie ze względu na sposób zawierania umowy na odległość, konsument podejmie czynności faktyczne, które zobowiążą go do zapłaty, niemniej jednak nie będzie miał świadomości, że tak się stało.

Celem tego przepisu jest uchronienie konsumenta przed sytuacją nie świadomego zawarcia umowy sprzedaży lub umowy na świadczenie usług odpłatnych.

Co ważne, informacja o głównych cechach świadczenia lub towaru — cenie, sposobie jaki jest ona obliczana, czasie trwania umowy oraz o sposobie wypowiedzenia — musi być przekazana przez przedsiębiorcę w ostatnim kroku składania zamówienia w sposób jasny i widoczny.

W momencie składania zmówienia klient musi być zatem poinformowany, że umowa którą właśnie zawiera pociąga za sobą konieczność zapłaty określonej kwoty.

W praktyce oznacza to, że najpóźniej informacje z art. 12 ust. 1 pkt 1, 5, 16 i 17 ustawy, należy spełnić w ostatnim kroku "koszyka", zanim konsument użyje przycisku "zamówienie z obowiązkiem zapłaty" lub innego równoważnego.  

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!