Obowiązki odstępującego

Jakie skutki w zakresie obowiązków stron wywołuje odstąpienie od umowy oraz jak wygląda kwestia wzajemnego rozliczenia się stron w takim przypadku.

Transakcja pieniężna

Art. 494 kodeksu cywilnego

§ 1. Strona, która odstępuje od umowy wzajemnej, obowiązana jest zwrócić drugiej stronie wszystko, co otrzymała od niej na mocy umowy, a druga strona obowiązana jest to przyjąć. Strona, która odstępuje od umowy, może żądać nie tylko zwrotu tego, co świadczyła, lecz również na zasadach ogólnych naprawienia szkody wynikłej z niewykonania zobowiązania.

§ 2. Zwrot świadczenia na rzecz konsumenta powinien nastąpić niezwłocznie.

 

W przypadku odstąpienia od umowy przestaje ona obowiązywać od momentu jej zawarcia.

Strony nie będą już obowiązane wobec siebie, ale jeśli do momentu odstąpienia były spełnione jakieś świadczenia, strony powinny się z nich rozliczyć tj. zwrócić drugiej stronie to co otrzymały w związku z tą umową.

Po odesłaniu towaru przez klienta do sprzedawcy, sprzedawca zobowiązany jest niezwłocznie dokonać zwrotu pieniędzy, w takiej samej formie w jakiej zostały one pobrane.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!