Modyfikacja odpowiedzialności z tytułu rękojmi

W jakich przypadkach może być zmieniona odpowiedzialności z tytułu rękojmi? Czy można ją dowolnie modyfikować?

Umowa dwustronna

Art. 558 kodeksu cywilnego

§ 1. Strony mogą odpowiedzialność z tytułu rękojmi rozszerzyć, ograniczyć lub wyłączyć. Jeżeli kupującym jest konsument, ograniczenie lub wyłączenie odpowiedzialności z tytułu rękojmi jest dopuszczalne tylko w przypadkach określonych w przepisach szczególnych.

...

Modyfikacja odpowiedzialności sprzedawcy z tytułu rękojmi może być dokonana jedynie w umowie. Oznacza to, że wykluczone jest domniemywanie zmian w tym zakresie.

Osoba powołująca się na korzystne dla siebie skutki modyfikacji odpowiedzialności z tytułu rękojmi w stosunku do rozwiązań ustawowych powinna przedstawić dowód na okoliczność wspomnianej modyfikacji.

Co do zasady ustawodawca dopuszcza sytuacje, gdzie strony rozszerzą, ograniczą lub wyłączą odpowiedzialność z tytułu rękojmi. Wyjątkowo jednak, gdy kupujący ma status konsumenta, odpowiedzialności z tytułu rękojmi można ograniczyć lub wyłączyć tylko w przypadkach określonych w przepisach szczególnych np. w przypadku sprzedaży rzeczy używanych 2-letni termin odpowiedzialności sprzedawcy z tytułu niezgodności towaru z umową strony mogą skrócić do 1 roku-  zgodnie z art. 568 paragraf 1 zdanie 2.

Zmiana tego przepisu w stosunku do poprzedniego stanu prawnego polega na doprecyzowaniu roli konsumenta – tylko gdy występuje on jako kupujący, ograniczenie lub wyłączenie odpowiedzialności z tytułu rękojmi jest dopuszczalne, gdy istnieją ku takie przypadki określone w przepisach szczególnych.

W poprzednim stanie sformułowanie dotyczyło umów „z udziałem konsumenta” co teoretycznie mogło sugerować że konsument mógł występować w innym charakterze niż kupujący aby ograniczenie lub wyłączenie odpowiedzialności z tytułu rękojmi były dopuszczalne tylko w przypadkach określonych w przepisach szczególnych.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!