10 kg cukru na osobę? Czy sklep może ograniczać liczbę towarów sprzedawanych dla jednej osoby?

Puste półki w sklepach, wykupione artykuły spożywcze i kosmetyczne. Czy w związku z tym jest możliwe wprowadzenie ograniczeń w sprzedaży towarów jednej osobie? Czy to właściwe?

10 kg cukru na osobę? Czy sklep może ograniczać liczbę towarów sprzedawanych dla jednej osoby?
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 13 marca 2020

W przypadku specjalnych akcji promocyjnych handlowcy czasem wprowadzają ograniczenia liczby kupowanych produktów. Może też zdarzyć się, że w przypadku atrakcyjnej promocji cenowej sprzedawca ukrywa określony towar, aby potem sprzedać go swoim znajomym zamiast klientom sklepu. Jeśli z takiego powodu towar jest ukrywany, to sprzedawca świadomie wprowadza konsumenta w błąd i tym samym narusza prawo.

Co do zasady sprzedawca nie może odmówić sprzedaży bez określonej przyczyny. Jeśli jednak sprzedaż towaru mogłaby spowodować naruszenie przepisów, to sprzedawca ma prawo odmówić. Chodzi np. o sprzedaż alkoholu osobie nietrzeźwej lub niepełnoletniej albo sprzedaż broni osobie bez odpowiedniego zezwolenia.

Czasem sklep może ograniczać sprzedaż lub wprowadzić reglamentację z obawy o odsprzedawanie towarów po zawyżonych cenach. O ile takie uzasadnienie nie zawsze musi być niezgodne z prawem, warto wiedzieć, że karze podlegać może osoba, która kupuje np. bilety na imprezy sportowe, by je dalej odsprzedawać po zawyżonej cenie, a także osoba, która oferuje takie produkty.

CZYTAJ TEŻ Masz pieniądze na koncie czy lokacie? Bank ma prawo przejąć je na zawsze. Zobacz, kiedy bank może odebrać twoje pieniądze

Czy towar może być reglamentowany?

Czasami sklepy ograniczają ilość konkretnego produktu jednej osobie. Zdarza się to w przypadku specjalnych promocji czy ogromnego popytu. Jeśli placówka handlowa wprowadza reglamentację tłumaczy to tym, że jest sklepem detalicznym a nie hurtowym. Taki argument może być uznany za właściwy w przypadku możliwości ograniczenia. Warto jednak pamiętać, że zawsze trzeba to rozpatrywać indywidualnie. Weźmy przykład promocję na cukier. Jeśli sklep prowadzi akcję reklamową, w której oferuje ten produkt w określonej, bardzo niskiej cenie i ogranicza zakup do jednego kilograma na osobę, to jest nadużycie. Trudno jednak uznać, jaka granica zakupu towaru jest akceptowalna w tym przypadku. Czy będzie to 10 kg, 20 kg, czy może 100 kg?

Przedsiębiorca może powoływać się na określone przesłanki związane z takim ograniczeniem i co istotne powinien wyraźnie określić zasady ograniczenia takiej sprzedaży. Warto wiedzieć, że przedsiębiorca powinien stworzyć regulamin konkretnej promocji. Przykładem zapisu w takim regulaminie może być np. taki wskazujący, że 10 kg cukru jest w promocji, a przy zakupie większej ilości cena będzie normalna, a nie promocyjna. W przypadku bardziej restrykcyjnych ograniczeń sprzedaży, zawsze istnieje ryzyko zarzutów ze strony UOKiK związanych z podejrzeniem prowadzenia nieuczciwej konkurencji. Zdaniem Państwowej Inspekcji Pracy, takie działania sklepów mogą być niezgodne z prawem. Wszystko dlatego, że definicja sprzedaży detalicznej nie określa ilości, którą klient może nabywać.

Reglamentacja żywności a specustawa koronawirusowa

Jeśli jednak klient uważa, że sklep ogranicza jego prawo reglamentując sprzedaż, ma prawo wystąpić do sądu. Tak może zrobić, jeśli sytuacja dotyczy zwykłej promocji czy akcji reklamowej. Ale sprawa wygląda już zupełnie inaczej w wyjątkowych sytuacjach, tak jak obecnie, kiedy od 8 marca br. obowiązuje w naszym kraju specustawa koronawirusowa. Daje ona władzy, służbom sanitarnym, medycznym i porządkowym specjalne narzędzia i uprawnienia do wprowadzania określonych działań, w tym przypadku mających na celu powstrzymanie rozprzestrzeniającego się w szybkim tempie wirusa COVID-19. I właśnie przepisy tego szczególnego aktu prawnego umożliwiają m.in. wprowadzenie czasowej reglamentacji żywności i leków. Na razie nie ma takich planów — jak zapewnia minister rozwoju Jadwiga Emilewicz — Polsce nie grozi brak żywności i nie ma potrzeby kupowania produktów spożywczych na zapas.

CZYTAJ TEŻ Koronawirus. Czy jeśli ogłoszą epidemię mogę zostać powołany do pracy podczas zwalczania jej skutków?

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!