Zwolnienie dyscyplinarne. Kiedy pracodawca może zwolnić dyscyplinarnie?

Zwolnienie dyscyplinarne to, nie ukrywajmy, szczególna forma rozwiązania umowy z pracownikiem. Jeśli do zwolnienia dyscyplinarnego dojdzie, pracownik musi być świadomy wielu niekorzystnych konsekwencji takiego stanu.

Zwolnienie dyscyplinarne. Kiedy pracodawca może zwolnić dyscyplinarnie?
  • Iga Gradzka
  • /
  • 21 maja 2019

Kiedy można zwolnić pracownika dyscyplinarnie?

Kodeks pracy bardzo dokładnie określa przypadki, kiedy możliwe jest zwolnienie dyscyplinarne. I tak pracodawca może zdecydować się na taki krok jeśli:

  • pracownik naruszył obowiązki pracownicze
  • pracownik popełnił przestępstwo i nie będzie w stanie wykonać obowiązków
  • pracownik stracił uprawnienia, które są mu potrzebne do pracy

Pracodawca ma prawo zwolnienia pracownika w formie dyscyplinarnej jeśli:

  • pracownik w stanie nietrzeźwości wykonuje obowiązki
  • przekazuje konkurencji poufne informacje
  • organizuje nielegalny strajk
  • nie realizuje obowiązku świadczenia pracy poprzez nieusprawiedliwione nieobecności w pracy

Czytaj także: Zwolnienie lekarskie 2019. Wszystko co musisz wiedzieć

Rozwiązanie umowy przez zwolnienie dyscyplinarne

Żeby wręczyć pracownikowi zwolnienie dyscyplinarne, pracodawca musi mieć informację wyżej wymienionych czynach, których dopuścił się pracownik. Od momentu dowiedzenia się o tym pracodawca ma miesiąc by wręczyć pracownikowi zwolnienie dyscyplinarne. Musi być ono przekazane na piśmie wraz z uzasadnieniem. Pracodawca będzie musiał też wskazać informację o tym, że pracownik może się odwołać do sądu pracy.

Warto pamiętać, że jeśli w firmie są związki zawodowe, to musi zwolnienie dyscyplinarne z nimi skonsultować. Jeśli tego obowiązku nie dotrzyma, to istnieje większe prawdopodobieństwo, że pracownik zostanie przywrócony przez sąd do pracy. W przypadku zwolnienia dyscyplinarnego pracodawca koniecznie musi uzasadnić takie zwolnienie.

W przypadku popełnienia przez pracownika przestępstwa, termin miesięczny na przekazanie zwolnienia dyscyplinarnego liczy się od momentu uprawomocnienia się wyroku skazującego.

Trzeba pamiętać, że zwolnienie dyscyplinarne może być wręczone nawet wtedy gdy pracownik przebywa na urlopie (i nie ma znaczenia czy jest to urlop wypoczynkowy czy wychowawczy).

Czytaj także: Zwolnienie lekarskie. Kogo ZUS skontroluje w pierwszej kolejności?

Przy okazji pracownikowi takiemu nie przysługuje ochrona przynależna kobietom w ciąży, a także tym, którzy są w wieku przedemerytalnym.

Dostałem „dyscyplinarkę”. Co się dzieje?

Skutkiem zwolnienia dyscyplinarnego jest to, że pracownik może mieć ogromne problemy ze znalezieniem nowej pracy. Oczywiście pracownik ma prawo odwołania się od takiej decyzji pracodawcy, jeśli jednak jego wina jest bezdyskusyjna, to takie odwołanie nie będzie miało sensu.

Czy nowy pracodawca będzie wiedział o tym, że zostaliśmy zwolnieni dyscyplinarnie? Tak, tego faktu nie da się ukryć ponieważ powód zwolnienia podawany jest na świadectwie pracy.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!