Znalazłem dokumenty. Czy muszę je oddać?

Czy znalezienie dokumentów nakazuje ich zwrot? Co zrobić, jeśli znajdziemy dokumenty?

Znalazłem dokumenty. Czy muszę je oddać?
  • Iga Gradzka
  • /
  • 13 marca 2019

Znalazłem czyjeś dokumenty – co mogę z tym zrobić?

Na ulicy, w sklepie, w lesie — znalazłeś cudzy portfel lub same dokumenty i nie wiesz, co możesz z tym zrobić? Regulują to przepisy Kodeksu cywilnego. Zgodnie z nimi znalezienie cudzej własności nie uprawnia do jej zawłaszczenia. Dlatego jesteś zobligowany do ich zwrotu.

Obowiązek uczciwego znalazcy

Obowiązek uczciwego znalazcy zakłada, że osoba, która znajdzie portfel należący do kogoś innego, ma obowiązek jak najszybszego zwrotu znaleziska właścicielowi lub odpowiedniemu organowi, jeżeli nie ma w nim informacji na temat danych personalnych tej osoby lub jej adresu.

Miejsca odpowiedzialne za przyjęcie takiego znalezionego przedmiotu to rejonowe organy rządowej administracji ogólnej: biura rzeczy znalezionych lub komenda policji.

Czytaj też:
 
 

W przypadku, kiedy znalezione dokumenty to także dokumenty tożsamości, najlepszym wyjściem jest oddanie ich na policji. Biuro rzeczy znalezionych ma także obowiązek przekazania dowodu osobistego policji. Zadaniem tej instytucji jest odnalezienie osoby uprawnionej do odbioru dokumentów.

Znalezienie portfela w budynku publicznym lub w środku komunikacji

Co zrobić, jeżeli portfel z dokumentami znajdziesz w budynku dostępnym dla każdego albo na przykład w pociągu, autobusie, tramwaju? Wówczas powinieneś oddać go wraz z całą zawartością zarządcy budynku albo zarządcy środków transportu publicznego (kierownikowi pociągu, motorniczemu etc.).

Co to jest znaleźne

Znaleźne, czyli gratyfikacja finansowa z powodu znalezienia przedmiotu należącego do kogoś innego, nie obowiązuje w przypadku, gdy dojdzie do tego w miejscu publicznym, takim jak budynek.

Przed oddaniem portfela jakiemuś organowi należy otrzymać poświadczenie. Znaleźć się w nim powinny dane osobowe i adres znalazcy oraz określenie okoliczności odnalezienia tych rzeczy, w tym datę i miejsce. Takie poświadczenie powinno być zakończone podpisem znalazcy oraz organu go wydającego. Powinno być ono sporządzane w dwóch egzemplarzach. Znalazca powinien bowiem otrzymać dla siebie swoją własną wersję, która potwierdzi, że znalezisko oddał. Czasami bowiem okazuje się, że osoba, która zgubiła portfel, miała w nim na przykład większą sumę gotówki i może oskarżyć znalazcę o jej przywłaszczenie.

Czytaj też:

Zgubiony portfel — co robić?

Od kwietnia wyższe czynsze. Sprawdź, kto zapłaci więcej

Prawa znalazcy

Znalazca ma prawo do znaleźnego, ale swoje roszczenia powinien kierować bezpośrednio do osoby, która dokumenty zgubiła, o ile oczywiście zna jej dane.  W przypadku oddania portfela odpowiedniemu organowi także można zaznaczyć żądanie znaleźnego. Wysokość takiej nagrody jest ustalona na jedną dziesiątą wartości przedmiotu, uwzględniając przy tym stopień jego zużycia.

Portfel i inne znalezione przedmioty nie są przechowywane bezterminowo. Właściciel ma rok na ich odebranie, o ile został powiadomiony o swojej zgubie. Czas ten trwa dwa lata, jeżeli właściciel przedmiotów nie może zostać ustalony. Później stają się one własnością Skarbu Państwa. W takim przypadku znaleźne wypłaca organ przechowujący przedmiot.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!