Zmieniasz sprzedawcę gazu? Musisz zwrócić na to uwagę

W ciągu ostatnich 14 lat aż 270 tys. odbiorców w Polsce zmieniło sprzedawcę gazu – wynika ze statystyk Urzędu Regulacji Energetyki. Tylko w pierwszym kwartale 2021 r. na taki krok zdecydowało się 1.865 odbiorców. Na co zwrócić uwagę, by nie żałować swojej decyzji?

Zmieniasz sprzedawcę gazu? Musisz zwrócić na to uwagę
  • Anna Malinowska
  • /
  • 10 maja 2021

Zmiana sprzedawcy gazu to prawo odbiorcy

Polskie prawo przewiduje od 2007 roku tzw. zasadę TPA, czyli Third Party Access. To oznacza, że każdy odbiorca końcowy ma pełną swobodę, jeśli chodzi o wybór sprzedawcy niebieskiego paliwa. Pieczę nad tym rynkiem sprawuje Urząd Regulacji Energetyki (URE), który zajmuje się jego monitorowaniem, oraz publikacją danych, które obrazują jego funkcjonowanie – zarówno w ujęciu energii elektrycznej jak również gazu. O czym pisaliśmy m.in. tutaj.

System e-Toll coraz bliżej. Jest już strona internetowaSystem e-Toll coraz bliżej. Jest już strona internetowaMikołaj Frączak

Na co zwrócić uwagę zmieniając sprzedawcę gazu?

Jak zauważa URE — w każdej branży zdarzają się firmy, które wykorzystują niewiedzę potencjalnych klientów i zawierają z nimi umowy często dla nich niekorzystne” – czytamy w komunikacie regulatora rynku. 

Doświadczenie pokazuje, że czasem klienci nawet nie są świadomi, że podpisując „jakiś” dokument, dokonują zmiany sprzedawcy gazu. Wynika to z faktu, że część nieświadomych zagrożeń konsumentów, traktuje handlowców, czy akwizytorów firm energetycznych jak inkasentów, czy pracowników gazowni. Jak radzi URE, w pierwszej kolejności, należy sprawdzić, z kim naprawdę mamy do czynienia.

Każda taka osoba ma obowiązek wylegitymowania się i wskazania, z jakiej dokładnie firmy przychodzi. Czasem jedno dodatkowe pytanie, może ustrzec nas przed kłopotami.

Zmiana sprzedawcy gazu – jakie pułapki w umowach?

Tu nie ma innej drogi. Urząd Regulacji Energetyki przypomina o konieczności uważnego i dokładnego zapoznania się z ofertą i umową, zanim złożymy swój podpis pod dokumentami przedłożonymi przez przedsiębiorcę.

Oprócz ceny należy zwracać uwagę przede wszystkim na to, jak długo będzie obowiązywała zawierana umowa. Po drugie, sprawdźmy, czy kontrakt jest przedłużany w sposób automatyczny. Nie bez znaczenia jest także sprawdzenie punktów umowy odnoszących się do kar lub opłat dodatkowych, które są przewidziane za wcześniejsze zakończenie współpracy.

Dodatkowo warto sprawdzić, czy podane ceny zawierają podatek od towarów i usług (VAT). Zapoznajmy się także z zapisami, dotyczącymi opcji płatności np. terminów i sposobów regulowania należności. Pytajmy o wysokość opłat stałych oraz dodatkowych.

Czy mogę odstąpić od umowy ze sprzedawcą gazu?

Tak. Jest jednak jeden warunek. Jeśli kontrakt ze sprzedawcą zawarliśmy poza jego biurem, czyli na przykład w naszym mieszkaniu, mamy dokładnie 14 dni od dnia jej podpisania na zmianę decyzji. Nie ma tutaj nawet konieczności tłumaczenia się z naszej decyzji. Po prostu mamy do tego prawo i nikt nie może nam go ograniczać. Dokładnie ta sama zasada dotyczy umów ze sprzedawcami energii elektrycznej – zobacz ten artykuł.

Jak sprawdzić tożsamość rachmistrza spisowego?Jak sprawdzić tożsamość rachmistrza spisowego?Martyna Kowalska

Gdzie szukać pomocy przy zmianie sprzedawcy gazu?

Jeśli bierzemy pod uwagę zmianę dostawcy gazu, odwiedźmy stronę Urzędu Regulacji Energetyki, w części poświęconej konsumentom. Oprócz poradników i praktycznych informacji znajdziemy tam m.in. bazę przedsiębiorstw, które posiadają odpowiednie koncesje. URE zamieszcza tam także ostrzeżenia konsumenckie przed nieuczciwymi podmiotami. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!