Wyjazd do sanatorium – dostanę zwolnienie lekarskie czy muszę brać urlop?

Czy na pobyt w sanatorium otrzymamy zwolnienie lekarskie? A może musimy skorzystać z urlopu?

Wyjazd do sanatorium – dostanę zwolnienie lekarskie czy muszę brać urlop?
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 23 kwietnia 2019

Pobyt w sanatorium może trwać nawet kilka tygodni. Jeśli pracujesz, musisz wiedzieć, czy na czas takiego turnusu dostaniesz zwolnienie lekarskie czy musisz wziąć urlop. Odpowiedź znajdziesz w naszym materiale.

Do sanatorium można zostać skierowanym przez ZUS lub przez NFZ. Każda z tych instytucji może pacjenta skierować do szpitala uzdrowiskowego albo do sanatorium uzdrowiskowego. Z sanatorium możemy skorzystać też w ramach turnusu rehabilitacyjnego albo jako opiekun dziecka.

Czy w przypadku wyjazdu do sanatorium należy się zwolnienie lekarskie czy urlop?

Bardzo chciałbym wyjechać do sanatorium ale nie wiem jak to formalnie "ogarnąć". Takie pytania bardzo często zadają użytkownicy,

Mimo tego, że wyjazd do sanatorium kojarzy się z koniecznością poratowania zdrowia, to w przypadku, gdy wyjazd dofinansowany jest przez NFZ i trwa 21 dni, trzeba będzie wykorzystać swój urlop wypoczynkowy. Będziesz musiał poinformować swojego pracodawcę, że starasz się o wyjazd do sanatorium. 

Przeczytaj także:

Od 2019 roku wyższe świadczenie honorowe dla każdego stulatka

Pracownicze Plany Kapitałowe szansą na wyższe emerytury?

W takiej sytuacji Narodowy Fundusz Zdrowia musi poinformować cię o wyjeździe nie później niż dwa tygodnie przed rozpoczęciem wyjazdu. Z reguły jednak NFZ wysyła informację o terminie leczenia uzdrowiskowego na kilka, kilkanaście tygodni przed terminem wyjazdu.

Przeczytaj także:

Zwolnienia lekarskie 2019. Wszystko, co musisz wiedzieć

Kontrola zwolnień lekarskich 2019. E-zwolnienia szybciej wykryją symulantów

Zwolnienie lekarskie na sanatorium

Jeśli wyjeżdżasz do szpitala uzdrowiskowego, to dostaniesz zwolnienie lekarskie za cały czas pobytu. Zwolnienie lekarskie wystawi lekarz szpitalny, który prowadzi terapię. Jeśli będziesz brać udział w turnusie rehabilitacyjnym w szpitalu uzdrowiskowym, również otrzymasz zwolnienie lekarskie. W przypadku wyjazdu w ramach prewencji rentowej ZUS, także będzie wystawione zwolnienie lekarskie. Mało tego. Jeśli będziesz uczestniczyć w leczeniu uzdrowiskowym, zostanie wypłacony zasiłek chorobowy w wysokości 70% wynagrodzenia. 

Przeczytaj także:

Za co odpowiada deweloper sprzedając ci mieszkanie?

Oni rozwiązali problem kredytów frankowych. Skutecznie

Dla przypomnienia, jeśli jesteś chory, a nie przebywasz w szpitalu, to zasiłek chorobowy wynosi 80% wynagrodzenia. Są jednak wyjątki. 100% zasiłku chorobowego otrzyma kobieta w ciąży, a także osoba, która leczy skutki wypadku przy pracy.

Trzeba pamiętać, że pracodawca nie ma prawa rozwiązać umowy o pracę z pracownikiem, który przebywa na leczeniu w szpitalu uzdrowiskowym. Podobnie nie można zwolnić pracownika, który ma „zwykłe” zwolnienie lekarskie.

Wyjazd do sanatorium a urlop wypoczynkowy

Jeśli wyjeżdżasz do sanatorium uzdrowiskowego albo na turnus rehabilitacyjny w sanatorium uzdrowiskowym, będziesz musiał poprosić o urlop. Najczęściej będzie trzeba skorzystać z urlopu wypoczynkowego.

Przeczytaj także:

Czy pracodawca może odmówić pracownikowi urlopu?

Jeśli nie chcesz wykorzystywać urlopu wypoczynkowego, możesz skorzystać z urlopu bezpłatnego. Warto o tym wiedzieć, bo nie zawsze wyjazd do sanatorium związany jest automatycznie z otrzymaniem zwolnienia lekarskiego.

Z urlopu trzeba też będzie skorzystać, jeśli jedzie się jako opiekun dziecka skierowanego do sanatorium. Podobnie w sytuacji, gdy do sanatorium jedziemy prywatnie.

Sanatorium dla nauczyciela

Specyficznym przypadkiem jest wyjazd nauczyciela do sanatorium. Ci nie mogą bowiem skorzystać z wolnych dni w czasie roku szkolnego. Jeśli więc termin wyjazdu wyznaczony jest na inną datę niż wakacje, wtedy nauczyciel będzie musiał skorzystać z urlopu bezpłatnego albo wykorzystać urlop na podratowanie zdrowia. Urlop dla podratowania zdrowia może być przyznany maksymalnie na rok. Jeśli wykorzystana będzie mniejsza część urlopu, to kolejny taki urlop można wykorzystać dopiero po roku od zakończenia poprzedniego urlopu. Oczywiście w przypadku wyjazdu do szpitala uzdrowiskowego, nauczyciel otrzyma zwolnienie lekarskie i nie będzie musiał korzystać z urlopu.

Podsumowując. Jeśli wyjeżdżamy do szpitala uzdrowiskowego (wyjazd taki jest bezpłatny), to otrzymamy zwolnienie lekarskie. Jeśli jedziemy do sanatorium ze skierowaniem (wyjazd odpłatny), to trzeba będzie wykorzystać urlop.

 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!