Wybory parlamentarne. Ile czasu na usunięcie plakatów wyborczych?

Kandydaci spoglądający z plakatów czy banerów na każdym rogu ulicy to charakterystyczny element krajobrazu polskich miast w dobie kampanii wyborczej, a także, niestety, po jej zakończeniu. O ile przed wyborami, zniszczone afisze są często zmieniane na nowe, o tyle po wyborach raczej szpecą otoczenie i powinny być usunięte w ciągu niecałego miesiąca.

Wybory parlamentarne. Ile czasu na usunięcie plakatów wyborczych?
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 15 października 2019

Jak zgłosić szpecące plakaty wyborcze do usunięcia?

Zgodnie z kodeksem wyborczym wszelkie plakaty i hasła wyborcze powinny zostać usunięte przez odpowiedzialne za nie komitety w ciągu 30 dni od daty przeprowadzenia wyborów. Oznacza to, że w przypadku wyborów parlamentarnych w 2019 roku, mają na to czas do 12 listopada.  Dopiero po tym terminie będzie można zgłosić niewywiązanie się z tego obowiązku do władz gminy, które są zobowiązane do ich usunięcia na koszt konkretnego komitetu wyborczego. Zazwyczaj do takich działań oddelegowane są służby komunalne odpowiedzialne za porządek i zachowanie ładu przestrzennego w danej gminie czy mieście.

Wcześniej komitet wyborczy może zostać upomniany i wezwany do usunięcia plakatów. Jeśli to nie przyniesie spodziewanego skutku, w grę wchodzi mandat od 20 do 500 złotych.

Niestety prawo nie reguluje dokładnie, co ma się stać z ulotkami wyborczymi zalegającymi na klatkach schodowych, np. na parapetach czy skrzynkach na listy. Problem jest jednak ogromny, szczególnie w dużych miastach, gdzie na niektórych klatach znaleźć można setki kampanijnych materiałów. Z reguły są one sprzątane przy okazji najbliższych po wyborach porządków.

CZYTAJ TEŻ Wybory 2019. Co daje "jedynka" na liście wyborczej?

Kiedy plakat wyborczy może wisieć dłużej niż 30 dni?

Prawo przewiduje, że z wyżej wymienionego obowiązku zwolnione są te plakaty, hasła czy instalacje (np. bilbordy), które znajdują się na prywatnych posesjach. Wówczas kwestie związane z terminem ich usunięcia zawarte są w umowie między komitetem wyborczym a właścicielem działki lub pośrednikiem zarządzającym reklamą outdoorową.

Oznacza to, że w takich miejscach bilbordy czy banery mogą pozostać nawet do następnych wyborów mimo zastrzeżeń co do ich negatywnego wpływu na ład przestrzenny.

Kiedy plakat może usunąć policja?

W przypadku, w którym plakat lub banner może zagrażać szeroko rozumianemu bezpieczeństwu ludzi lub mienia, np. zasłania widoczność na skrzyżowaniu, można zgłosić ten fakt do straży miejskiej lub policji. W takim wypadku mają one obowiązek usunąć taki materiał na koszt komitetów wyborczych. Zdarzało się już, że ciężkie banery powieszone na barierkach rozgraniczających pas drogowy ograniczały widoczność na skrzyżowaniu. Może się również zdążyć, że ważący kilka kilogramów sztywny baner odczepił się częściowo od ściany czy balustrady kamienicy i w każdej chwili może spaść na chodnik. Również w takim wypadku należy interweniować u służb, które będą działały identycznie jak w przedstawionym wcześniej przypadku.

Banery wyborcze mogą trafić do schronisk dla zwierząt!

Z uwagi na znajdujące się na banerach informacje, po wyborach stają się one bezużyteczne i raczej nie nadają się do zastosowania w trakcie kolejnej kampanii. Schroniska dla bezdomnych zwierząt w całym kraju zgłaszają się więc do komitetów wyborczych i samych kandydatów z prośbą o przekazanie materiałów potrzebującym. Z uwagi na materiał, z którego są wykonane oraz grubość, idealnie nadają się na budowanie osłon przy klatkach, legowiska czy ocieplanie bud na zimę. Z roku na rok przybywa polityków, którzy pozytywnie odpowiadają na takie apele i przekazują stare banery, często chwaląc się tym w mediach społecznościowych.

W ten sposób nieaktualne już reklamy wyborcze mogą otrzymać „drugie życie” i przysłużyć się organizacjom dbającym o los bezpańskich zwierząt.

CZYTAJ TEŻ Wybory 2019. Czy poseł musi spełniać złożone w kampanii obietnice?

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!