Włókna metalowe w ubraniach to nie wszystko. Co jeszcze producenci dodają do odzieży?

Ubrania i buty kupowanie w sklepach stacjonarnych i internetowych powinny być bezpieczne. Producenci dodają do nich sporo substancji. Czy dodatki do ubrań są bezpieczne?

Włókna metalowe w ubraniach to nie wszystko. Co jeszcze producenci dodają do odzieży?
  • Michał Górecki
  • /
  • 13 maja 2019

Jak sprawdzić bezpieczeństwo ubrań?

Zanim kupisz określone ubranie, koniecznie sprawdź oznaczenia dołączone do produktu. Jeśli nie wiesz, co oznaczają, zapytaj sprzedawcy lub sprawdź tutaj. Ponadto postępuj zgodnie z instrukcją obsługi. Pierz i susz tekstylia w sposób, jaki wskazany jest na metkach. Jeśli po zakupie okaże się, że produkt nie spełnia twoich oczekiwań, koniecznie go reklamuj.

Czytaj również: Żywność pełna chemii. Jak zareklamować jedzenie?

Bezpieczne dodatki do tekstyliów

Przemysłowa produkcja wyrobów włókiennych wymaga tego, by mieszać różne materiały. Producenci dodają do odzieży np. włókna metalowe. Mają one zapobiegać elektryzowaniu się materiału. Oprócz tego stosowane są przeróżne substancje chemiczne. To one powoduję, że spodnie czy bluzki można łatwiej wyprasować, a plamy schodzą z nich znacznie łatwiej. Są i takie dodatki, które są niebezpieczne dla naszego organizmu. Mało kto wie, jaki wpływ na zdrowie mogą mieć aminy, bądź formaldehyd stosowane w branży tekstylnej.

Przepisy bardzo dokładnie określają, jakie substancje chemiczne, a także w jakiej dawce mogą być stosowane w produkcji odzieży. Każdy producent musi też podać skład produktu na metce. Po co? Wszystko po to, by osoby uczulone na konkretny składnik były poinformowane o tym, że znajduje on się właśnie w tym produkcie. Co istotne informacje producenta powinny być jasne i czytelne dla konsumenta, podawane w języku polskim.

Czytaj również: 6 najbardziej szkodliwych dodatków w żywności

Jakich dodatków nie może być w odzieży?

Przepisy wyraźnie wskazują, których substancji nie można stosować w ogóle podczas produkcji wyrobów włókienniczych. Chodzi tu o składniki, które działają niekorzystnie na nasze ciało, a istnieje ryzyko bezpośredniego albo przedłużonego kontaktu ze skórą. Są nimi np. nikiel, kadm, ołów czy rtęć. Wystarczy, by produkt zawierał jeden z tych składników, by automatycznie być uznanym za niebezpieczny.

Warto też pamiętać, że nawet jeśli jakaś substancja jest dozwolona, to jeśli będzie wprowadzona do produktu w zbyt dużym stężeniu, cały produkt może być uznany za niebezpieczny.

Bezpieczne produkty dla dzieci

Dla dzieci i alergików zdecydowanie najlepszym produktem będzie odzież wykonana z bawełny (Gossypium). Bawełna jest bardzo delikatna, a także zmniejsza potliwość.

Czytaj również: Czy lekarze może nie wystawić zwolnienia lekarskiego?

Niebezpieczna wełna owcza

Kontakt z wełnianymi tkaninami może powodować u alergików i osób o wrażliwej skórze wysypkę, występującą najczęściej na rękach i tułowiu, jak również inne podrażnienia skóry. Chodzi przede wszystkim o wełnę-włókno z run owczych lub jagnięcych (Ovis aries). Ten produkt występuje przede wszystkim w pościeli wełnianej. Warto pamiętać, że taki produkt ma styczność z całym ciałem, a również z twarzą. Sprzedawcy chwalą zdrowotne właściwości takich produktów, ale nie wspominają o sporym ryzyku alergii i uczuleń.

Gdzie sprawdzić, czy produkt jest bezpieczny?

Produkt, który został uznany za niebezpieczny nie może być sprzedawany. W przypadku wątpliwości co do tego, czy zakupiony przez nas produkt jest bezpieczny, należy zajrzeć do prowadzonego przez Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Rejestru Produktów Niebezpiecznych krajowego systemu informacji o produktach niebezpiecznych. Jest to :

  • rejestr produktów, które nie spełniają ogólnych wymagań bezpieczeństwa,
  • rejestr produktów, które nie spełniają szczegółowych wymagań bezpieczeństwa,
  • rejestr wyrobów niezgodnych z zasadniczymi, szczegółowymi lub innymi wymaganiami,
  • rejestr zawierający informacje o innych produktach.

System RAPEX — co to jest?

Ponadto warto zajrzeć również do europejskiego systemu wymiany informacji o produktach, które stwarzają zagrożenie dla życia i zdrowia konsumentów -RAPEX. W systemie publikowane są cotygodniowe raportu obejmujące informacje o produktach niebezpiecznych w państwach członkowskich Unii Europejskiej.Wszystkie wskazane wyżej rejestry są publicznie dostępne, a dostęp do zawartych w nich informacji darmowy. Niezależnie od sprawdzenia w rejestrze, w przypadku wątpliwości co do bezpieczeństwa kupowanego produktu zawsze warto skontaktować się z Inspekcją Handlową.

 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!