Ważna zmiana dla frankowiczów. Od 2022 znika LIBOR!

Nowy rok przyniesie ważną zmianę dla frankowiczów. Od 1 stycznia 2022 roku znika wskaźnik referencyjny LIBOR CHF. To od niego m.in. zależy oprocentowanie kredytów w szwajcarskiej walucie. Co go zastąpi? Czy istnieje konieczność podpisania aneksu z bankiem?

Ważna zmiana dla frankowiczów. Od 2022 znika LIBOR!
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 22 października 2021

LIBOR CHF przechodzi do historii

LIBOR CHF (London Interbank Offered Rate – Swiss Franc) przechodzi do historii wraz z końcem 2021 roku. Wskaźnik ten zniknie z obrotu na światowym rynku finansowym. Z tego powodu konieczne było znalezienie jego następcy. Dla obszaru Unii Europejskiej zdecydowała o tym Komisja Europejska.

Co zastąpi LIBOR?

Zgodnie z decyzją Komisji Europejskiej wskaźnik LIBOR CHF zostanie zastąpiony przez wskaźnik referencyjny SARON. Wszystko po to, by zapewnić możliwość wykonywania umów kredytowych. Od 1 stycznia 2022, w przypadku każdej umowy kredytowej, w której stosowane są wskaźniki z grupy LIBOR CHF, zastosowanie będą miały odpowiednie wskaźniki referencyjne znajdujące się grupie SARON.

Co to jest WIBOR?Co to jest WIBOR?Michał Górecki


Czy wycofanie wskaźnika LIBOR wymaga aneksu w umowie kredytowej?

Nie. Jak wyjaśnia ministerstwo finansów, w przypadku trwających umów kredytowych, implementacja wskaźnika SARON nie wymaga podpisywania jakiegokolwiek aneksu do umowy z bankiem. 

Treść umów może pozostać taka sama. „Kredytobiorcy będą kontynuować spłatę swoich zobowiązań z zastosowaniem SARON-u, przy zachowaniu pozostałych zasad” – instruuje resort finansów. 

Co to jest SARON?

SARON (Swiss Average Rate Overnight) jest zalecanym następcą wskaźników LIBOR CHF między innymi przez Narodowy Bank Szwajcarii (SNB). Wskaźniki z tej grupy znajdują się już na liście wskaźników referencyjnych prowadzonej przez ESMA, czyli Europejski Urząd Giełd i Papierów Wartościowych. 

Kredytobiorcy powinni pamiętać, że to po stronie banku leży teraz przedstawienie mu szczegółów stosowania zamiennika dla LIBOR CHF w indywidualnej umowie kredytowej. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!