Warszawiacy przepłacali za ogrzewanie. Zmowa cenowa dostawców ciepła?

UOKiK bada, czy doszło do zmowy cenowej dostawców ciepła w Warszawie. Chodzi m.in. o PGNiG Termika i Veolia Warszawa, które dostarczają ciepło do warszawskich mieszkań.

Warszawiacy przepłacali za ogrzewanie. Zmowa cenowa dostawców ciepła?
  • Michał Górecki
  • /
  • 13 marca 2019
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowanie przeciwko czterem spółkom energetycznym. UOKiK podejrzewa, że mogło dojść do podziału rynku energii cieplnej w Warszawie, a także zmów — cenowej i przetargowej. Firmy, którym UOKiK postawił zarzuty to: Veolia Energia Polska, Veolia Energia Warszawa, PGNiG Termika oraz PGNiG.
 

Zmowa cenowa spółek energetycznych

Warszawskie spółki prowadzą działalność na rynku produkcji i sprzedaży energii cieplnej do odbiorców końcowych, m.in. spółdzielni mieszkaniowych, wspólnot, zakładów przemysłowych, szkół, urzędów itp.  Veolia Energia Warszawa dostarcza ciepło do odbiorców końcowych, które produkowane jest zakładach PGNiG Termika.
 
Czytaj też:
 
Z informacji zebranych przez UOKiK wynika, że kwestionowane ustalenia zaczęły się około 2014 roku. Aby zrozumieć, dlaczego mogło do nich dojść, należy cofnąć się jeszcze o rok. W 2013 roku Veolia Energia Warszawa zaczęła planować budowę elektrociepłowni w warszawskiej dzielnicy Ursus, a PGNiG Termika zintensyfikowała swoje działania na rynku sprzedaży ciepła do odbiorców końcowych. Spółki rozpoczęły walkę o klientów, która jeszcze mogła się zwiększyć po zrealizowaniu inwestycji przez Veolię. Tak się jednak nie stało, ponieważ rok później  przedsiębiorcy  nawiązali współpracę, która zdaniem urzędu może naruszać konkurencję.
 

Veolia Energia Warszawa pod lupą UOKiK

Zgodnie z ustaleniami, Veolia Energia Warszawa zrezygnowała z budowy elektrociepłowni, natomiast PGNiG Termika ograniczyła i zamierzała zaprzestać sprzedaży energii cieplnej. Ponadto spółki wspólnie mogły ustalać swoje taryfy, które przedstawiały do akceptacji prezesowi Urzędu Regulacji Energetyki.
 
- Budowa nowego źródła ciepła zwiększyłaby bezpieczeństwo energetyczne aglomeracji warszawskiej. Badane przez nas spółki miały tego świadomość, mimo to zgodnie z ustaleniami między sobą zrezygnowały z tej inwestycji. Może to mieć konsekwencje w przyszłości i wpłynąć bezpośrednio na mieszkańców Warszawy i okolic  podczas rozległych awarii – dodaje prezes UOKiK Marek Niechciał.
 
Czytaj też:
 
Przedsiębiorcom grozi kara do 10 proc. ich obrotu. Urzędnicy UOKiK postawili zarzuty również dwóm menadżerom, którzy pełnią lub pełnili wysokie funkcje w Veolia Energia Warszawa i PGNiG Termika. Urząd ma dowody, że brali aktywny udział w zakwestionowanych uzgodnieniach. Maksymalna sankcja w tym przypadku to 2 mln zł.
 

Przeszukania w PGNiG 

Podczas przeszukania w siedzibach firm urzędnicy UOKiK ustalili, że firmy uzgodniły między sobą, że nie będą ze sobą rywalizować i skupią się na swojej podstawowej działalności, czyli PGNiG Termika na wytwarzaniu ciepła, a Veolia Energia Warszawa na jego sprzedaży. Jeżeli takie działania nie są wynikiem indywidualnych kalkulacji biznesowych, ale zostały uzgodnione wspólnie przez niezależne i rywalizujące podmioty, to może to być naruszenie reguł konkurencji poprzez podział rynku.
 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!