W którym województwie jest najszybszy internet? Sprawdził to UKE

Najszybszy internet stacjonarny jest w Wielkopolsce, a mobilny w województwie śląskim, wynika z danych opublikowanych przez Urząd Komunikacji Elektronicznej w najnowszym sprawozdaniu. W obu kategoriach negatywnie wyróżnia się Lubelszczyzna.

W którym województwie jest najszybszy internet? Sprawdził to UKE
  • Anna Malinowska
  • /
  • 27 czerwca 2019

To, że internet w Polsce systematycznie przyśpiesza, nie jest odkryciem, bo doświadczamy tego na własnej skórze. Czytelnicy, którzy pamiętają charakterystyczny dźwięk modemu z lat 90. i trzy litery „ppp” niezbędne do połączenia, mogą się czuć jakby przeżyli kilka epok. Tymczasem zaledwie dwie dekady wystarczyły, by internet z powolnej i drogiej ciekawostki stał się niezbędnym narzędziem w każdej dziedzinie życia. Jak się jednak okazuje, globalna sieć nie jest tak samo szybka w całej Polsce. W badaniach prędkość sieci różni się w zależności od województwa.

Sprawdź także: Jak sprzedawać przez internet?

Gdzie jest najszybszy internet stacjonarny?

Urząd Komunikacji Elektronicznej regularnie monitoruje jakość usług w dziedzinie telekomunikacji, a ich wyniki publikuje na swojej stronie internetowej. Pod koniec czerwca br. regulator zaprezentował „Sprawozdanie dotyczące monitorowania wdrożenia regulacji w zakresie otwartego internetu”, w którym znalazły się wyniki badań zebranych na podstawie kilku milionów pomiarów wykonanych ogólnodostępnymi i popularnymi w Polsce aplikacjami oferowanymi przez spółkę V-Speed. Mowa zarówno o internecie stacjonarnym, jak i mobilnym.

Z danych zaprezentowanych w sprawozdaniu wynika, że najwyższą średnią prędkość pobierania w przypadku internetu stacjonarnego mają do zaoferowania dostawcy w województwie wielkopolskim. Średni odczyt dla tego regionu wyniósł 67,52 Mb/s. Nieco gorszy wynik odnotowało województwo mazowieckie – 65,36 Mb/s. Na tak dobry wynik z pewnością duży wpływ ma bardzo zaawansowany charakter usług internetowych w Warszawie. Niestety w bieżącym zestawieniu nie znajdujemy osobnego odczytu dla stolicy Polski.

Sprawdź także: Jak robić przemyślane zakupy przez internet?

Z tego samego badania wynika, że najwolniejszy internet „z kabla” odnotowano w województwie lubelskim 40,72 Mb/s.

Zestawiając dane z kwietnia 2018 i kwietnia 2019 roku zauważamy, że największy przyrost prędkości internetu rok do roku nastąpił na Podkarpaciu, gdzie można mówić o imponującym wzroście aż o 27,9%. Nie zmienia to jednak faktu, że województwo to ma jeszcze sporo do nadrobienia chcąc dogonić Wielkopolskę. Średnia prędkość pobierania wynosi tam 45,14 Mb/s.

Gdzie jest najszybszy internet mobilny?

Średnie wartości osiągane przez dostawców internetu stacjonarnego są póki co nieosiągalne dla operatorów mobilnych, choć również i w ich przypadku zauważalna jest wyraźna poprawa.

Jak wynika ze sprawozdania UKE najwyższą, średnią prędkość pobierania w przypadku internetu mobilnego odnotowano w województwie śląskim 24,95 Mb/s (wzrost o 19,6% r/r). Pliki na smartfona najdłużej ściągają klienci z województwa lubelskiego — 18,15 Mb/s (wzrost o 9,1% r/r). To oznacza, że Lubelszczyzna w obu rankingach zajmuje ostatnie miejsce.

Sprawdź także: 8 zasad bezpiecznych zakupów w internecie

Polska Wschodnia odstaje od reszty

To co charakterystyczne w tegorocznym sprawozdaniu to wyraźny podział kraju na prędkości powyżej 20 Mb/s i poniżej tej wartości. Wspomnianego progu nie przekroczyły województwa położone wzdłuż wschodniej granicy – podlaskie, lubelskie oraz podkarpackie, a także sąsiadujące z nimi – świętokrzyskie i małopolskie.

Najsłabszy wzrost prędkości pobierania w ujęciu rocznym odnotowano na Podlasiu (+8,3%). Zmianę w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy powinni wyraźnie odczuć mieszkańcy Wielkopolski, gdzie mobilny internet przyspieszył o 23%.

4G LTE napędza internet mobilny

Jak wskazuje sprawozdanie UKE największy udział w mobilnej transmisji danych ma telefonia czwartej generacji czyli LTE. - W kwietniu 2019 roku udział pomiarów wykonanych w technologii LTE wyniosł 84% z wszystkich pomiarów wykonanych w sieciach ruchomych przy pomocy aplikacji mobilnej. W kwietniu 2018 roku udział ten wynosił 74%, w kwietniu 2017 roku 69%, a w kwietniu 2016 wynosił 56 %. Może to świadczyć o wzroście wykorzystania technologii LTE do transmisji danych w sieciach ruchomych, co przekłada się bezpośrednio na wzrost jakości usług - napisano w dokumencie regulatora.

W skali kraju internet znacznie przyspieszył

Średnia prędkość pobierania (download) z aplikacji przeglądarkowej w internecie stacjonarnym w badaniu z kwietnia 2019 roku wyniósł 43,78 Mb/s. To ponad dwukrotnie lepszy odczyt niż w kwietniu 2016 roku, kiedy odnotowano jedynie 19,88 Mb/s.

Poprawę widać także w przypadku parametru wysyłania danych (upload) w sieciach stacjonarnych. W kwietniu 2019 roku zanotowano najlepszy średni wynik w historii polskich pomiarów 18,09 Mb/s, podczas gdy trzy lata wcześniej było to zaledwie 6,57 Mb/s.

Wzrost (choć nie aż tak imponujący) widać także w przypadku prędkości ściągania danych w sieciach mobilnych. Obecnie średnia prędkość pobierania dla Polski to 21,06 Mb/s. W 2016 roku było to 13,51 Mb/s. W przypadku wysyłania danych to odpowiednio 7,79 Mb/s w 2019 roku i 3,98 Mb/s trzy lata wcześniej.

Pełny raport UKE jest do pobrania na stronie internetowej https://uke.gov.pl/akt/sprawozdanie-dotyczace-monitorowania-wdrozenia-regulacji-w-zakresie-otwartego-internetu,220.html

 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!