W 2019 roku wyższe świadczenia honorowe dla każdego 100-latka

Każdy 100-latek otrzymuje specjalne świadczenie honorowe, niezależnie od emerytury. Wysokość tej dodatkowej emerytury wynosi od 1 marca 2019 roku 4 tys. złotych brutto.

W 2019 roku wyższe świadczenia honorowe dla każdego 100-latka
  • Dorota Kraskowska
  • /
  • 14 marca 2019

Kwota świadczenia honorowego jest ustalana corocznie i obowiązuje od 1 marca każdego roku kalendarzowego do końca lutego roku następnego. Od marca 2018 roku do końca lutego 2019 r. świadczenie honorowe wynosiło 3 731,13 zł brutto.

Wysokość honorowego świadczenia dla 100-latków 2019

Wszystkie osoby, które ukończą 100 lat od marca 2019 roku do lutego 2020 roku otrzymają świadczenie honorowe w wysokości 4 003,88 zł. Jak wyjaśnia biuro prasowe ZUS — "wysokość tej dodatkowej emerytury zależy od tzw. kwoty bazowej, która obowiązuje w dniu setnych urodzin. Stanowi ona 100 proc. przeciętnego wynagrodzenia za rok poprzedni, pomniejszonego o składki na ubezpieczenie społeczne".

Od kwietnia 2019 wyższe czynsze. Sprawdź, kto zapłaci więcejOd kwietnia 2019 wyższe czynsze. Sprawdź, kto zapłaci więcej Dorota Kraskowska

Świadczenie honorowe bez żadnego wniosku. Wystarczy dożyć 100 lat

Świadczenie honorowe jest przyznawane przez ZUS od 1972 roku. Nie jest wypłacane zamiast emerytury. To ekstra dodatek przyznawany niezależnie od już pobieranej emerytury i przysługujących dodatków z innych tytułów. Senior nie musi występować o takie świadczenie, zostanie ono naliczone z automatu, po ukończeniu 100 lat.

Nie każdy polski 100-latek otrzyma świadczenie honorowe z ZUS — nie przysługuje ono osobom uprawnionym do świadczenia z tytułu osiągnięcia setnych urodzin, wypłacanego przez inne organy, np. KRUS, MON czy MSW.

Ilu 100-latków żyje w Polsce?

Obecnie mamy w Polsce 1900 stulatków, którzy są uprawnieni do pobierania świadczenia honorowego z ZUS (dane na koniec 2018 roku). Zdecydowana większość to kobiety, które zgodnie ze statystykami żyją średnio nawet o 10 lat dłużej niż mężczyźni. Dla porównania, w Japonii żyje aż 70 tys. 100-latków. Co prawda w kraju kwitnącej wiśni mieszka 126 mln ludzi, czyli ponad 3 razy więcej niż w Polsce. Ale i tam zdecydowana większość 100-letnich seniorów to kobiety (88 procent).

Japońscy 100-latkowie również otrzymują honorowe świadczenia, a dokładniej — rząd funduje im prezenty w wysokości ok. 65 dolarów. Ostatnio słychać jednak opinie, że z powodu rosnącej z roku na rok liczby seniorów, rządu nie stać już na prezenty dla każdego 100-latka. Zamiast prezentu japoński 100-letni emeryt już niedługo dostanie… list gratulacyjny.

Centrum Medyczne św. Franciszka pod lupą UOKiK. Oszukiwało seniorówCentrum Medyczne św. Franciszka pod lupą UOKiK. Oszukiwało seniorów -

Gdzie mieszkają polscy 100-latkowie?

I choć wiadomo nie od dziś, że spokój i natura sprzyjają długowieczności, najwięcej seniorów pobierających honorowe świadczenie mieszka w dużych miastach: w Warszawie, Gdańsku i Krakowie.

Co robić, aby dożyć tak słusznego wieku i z honorem pobierać zasłużoną emeryturę? To temat na osobny artykuł. Już dziś proponujemy metodę rumuńskiego historyka i filozofa Mircea Eliade z książki “Młodość stulatka”: długowieczność staje się znośna, a nawet interesująca tylko wtedy, gdy wpierw opanujemy umiejętność cieszenia się najprostszymi rzeczami.

Emerytury 2019

Dla większości polskich 100-latków świadczenie honorowe znacznie przewyższa pobieraną emeryturę. Polskie emerytury należą niestety do najniższych w Europie. W 2019 roku wysokość emerytury wzrosła o 3,26 proc. brutto. Najniższa emerytura po tej podwyżce wynosi 1063,37 brutto. Emeryturę w takiej kwocie pobiera ponad 220 tys. osób.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!