Ustawa antysmogowa, czyli czym można palić w piecu?

Sejm przyjął tzw. ustawę antysmogową. Pozwala ona karać mieszkańców za nieprzestrzeganie lokalnych uchwał antysmogowych. I tak od 1 września 2019 roku w Krakowie nie można palić w piecach węglem. Koniec także z kominkami w domach. A jak jest w innych miastach? Czym można palić w piecu?

Ustawa antysmogowa, czyli czym można palić w piecu?
  • Anna Malinowska
  • /
  • 4 września 2019

1 września oficjalnie zaczyna się okres grzewczy. Szczególnie widoczne zmiany napotykają mieszkańcy Krakowa. W stolicy Małopolski od początku września obowiązuje zakaz palenia w piecach węglem. Dotyczy nie tylko pieców i palenisk węglowych, ale także kominków oraz ciężkich, stacjonarnych grilli.

Czym można palić w piecu?

Problem ze smogiem spowodował, że wiele polskich miast podjęło prace nad ustaleniem zasad ogrzewania domów. W tym celu powstały uchwały antysmogowe wskazujące rodzaj urządzeń grzewczych, które są dopuszczone do stosowania, a także rodzaj paliw, których użycie jest zakazane. Co ważne, taka uchwała musi określać obszar, w którym ma obowiązywać. Może to być całe województwo, ale też i konkretne miasto lub miasta, w których występuje problem smogu.

Kraków jako pierwszy wprowadził tak ostre ograniczenia w rodzaju spalanych materiałów do ogrzewania domów. Stopniowo uchwały antysmogowe będą wprowadzone w innych polskich miastach, w których zanieczyszczenie powietrza to bardzo duży problem. Przy okazji pojawia się więc pytanie, czym można palić bezpiecznie? Bez narażenia się na mandat można w każdym piecu palić grubym węglem kamiennym dobrej jakości, nieimpregnowanym drewnem, brykietami ze słomy, zbożem, a także np. łupinami orzechów lub pestkami.  „Czysty węgiel” lub drewno nie wydzielają toksycznych substancji. Można również palić gazem ziemnym lub lekkim olejem opałowym.

Czy za smog należy się zadośćuczynienie?Czy za smog należy się zadośćuczynienie? -

Czym nie można palić w piecu?

Zdecydowanie zakazanym materiałem do spalania w piecu jest muł węglowy, miał, węgiel brunatny, a także niesezonowane drewno. Wymogi dotyczące zakazu spalania konkretnych paliw zamieszczone są uchwałach antysmogowych konkretnych miast. Można je znaleźć tutaj.

Zakaz dotyczy głównie przetworzonych materiałów. Chodzi np. o materiały z tworzyw sztucznych albo płyt wiórowych. Nie można też spalać w piecu malowanego, lakierowanego lub impregnowanego drewna. Palety transportowe raczej nie powinny być spalane w piecu. Wprawdzie istnieją na rynku płyty wykonane z drewna surowego (i takie można spalać), ale jest ich na tyle mało, że można stwierdzić, że nie powinny być spalane w piecu. Oczywiście do pieca nie możemy wrzucać płyt paździerzowych czy paneli podłogowych. Są co prawda wykonane z drewna, ale bardzo często zawierają syntetyczny materiał, który łączy elementy drewniane. Na pewno nie powinno się też spalać płyt wiórowych, które są lakierowane na wysoki połysk. Zdecydowanie szkodliwe są też podkłady kolejowe i drewniane słupy. Choć może się wydawać, że są zrobione z drewna, to materiał wykorzystany do ich impregnacji jest rakotwórczy. Zdaniem specjalistów podkłady kolejowe nie powinny nawet znajdować się w pobliżu miejsc, gdzie mieszkają ludzie.

Czy można palić w piecu kolorowym papierem?

Sporo osób używa do palenia w piecu lub w kominku kolorowej makulatury. Łatwo jednak zauważyć, że taki zadrukowany różnymi kolorami papier trudno się spala, a na dodatek tworzy popiół, który bardzo łatwo wzlatuje kominem, przez co stanowi bardzo poważne zagrożenie pożarowe. Papier może być używany jedynie jako rozpałka. Trzeba jednak pamiętać, by używać do tego celu papieru wykorzystywanego do drukowania zwykłych, codziennych gazet.

Program "Mój Prąd". Jak dostać dofinansowanie do fotowoltaiki?Program "Mój Prąd". Jak dostać dofinansowanie do fotowoltaiki? Martyna Kowalska

Kara za spalanie odpadów

Uchwały antysmogowe, które wprowadzają gminy, mają ograniczyć możliwość spalania niebezpiecznych odpadów. To, czym spalamy, może być skontrolowane przez odpowiedni służby. Straż Miejska, a także uprawnieni urzędnicy mają prawo wejść na teren prywatnej nieruchomości w godz. 6.00-22.00, a na teren firmy – przez całą dobę. Jeśli w wyniku kontroli zostanie stwierdzone, że właściciel pali w piecu niewłaściwymi materiałami, może nałożyć mandat do 500 zł. Jeśli mandat nie zostanie przyjęty, sprawa jest kierowana do sądu, który może nałożyć karę w wysokości aż 5 tys. złotych.

W samym tylko Krakowie, przez cały okres grzewczy ma być przeprowadzonych nawet 4,5 tys. kontroli. Będą one prowadzone przy użyciu kamery termowizyjnej, drona, a także przyrządów do monitorowania pyłu zawieszonego.

Zwrot towaru kupionego przez internet. Od 2020 roku również dla firmZwrot towaru kupionego przez internet. Od 2020 roku również dla firm Dorota Kraskowska

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!