Telefon w rękach dziecka – jak przygotować smartfona?

Otrzymanie własnego telefonu to przełomowa chwila w życiu dziecka. Niezwykle ważny także dla rodziców, którzy często z niemałymi obawami przekazują synowi czy córce urządzenie. Na ten moment warto przygotować nie tylko naszą pociechę, ale także sprzęt. Są sposoby, by zabezpieczyć telefon w taki sposób, aby mieć kontrolę zarówno nad treściami, jak również wydatkami nieletniego użytkownika.

Telefon w rękach dziecka – jak przygotować smartfona?
  • Michał Górecki
  • /
  • 17 października 2019

Telefon dla dziecka – najczęstsze problemy

W sierpniu pani Wioletta przedłużała umowę ze swoim telekomem. Zdecydowała się skorzystać z promocji i kupiła nowy telefon. Dotychczasowy, dwuletni sprzęt działał świetnie, więc zdecydowała się przekazać go swojemu dziewięcioletniemu synowi Adamowi.  Cała operacja polegała na zakupie karty sim w ofercie na kartę, rejestracji i instalacji jej w dotychczasowym telefonie.  Adam szybko nauczył się na pamięć swojego numeru. Był bardzo dumny, że wreszcie dołączył do szczęśliwych posiadaczy komórki. Pani Wioletta popełniła błąd. Nie cofnęła telefonu do ustawień fabrycznych, pozostawiając swoje konta (z wyjątkiem mediów społecznościowych) na starym telefonie. Po kilku dniach otrzymała kilka żądań autoryzacji zakupów aplikacji na łączną kwotę prawie dwustu złotych. Rzecz jasna nie potwierdziła tych transakcji. W domu ustaliła, że Adam, po namowach kolegów chciał zakupić kilka płatnych gier. To jednak nie wszystko. W drodze do szkoły  znalazł informację o loterii, w której można było wziąć udział poprzez wysłanie sms premium. W ciągu zaledwie dwóch dni z konta pre-paid numeru Adama zniknęło kilkadziesiąt złotych.

Biorąc pod uwagę dotychczasowe problemy, pani Wioletta postanowiła sprawdzić historię przeglądarki Adama. Dziecko korzystało zaledwie z trzech witryn internetowych, w tym jednej z numerem sms w loterii – prawdopodobnie wszedł na nią z pozycji reklamy, jaka pojawiła mu się na innej witrynie.

CZYTAJ TEŻ Kiedy dziecko może samodzielnie chodzić do szkoły?

Jak przygotować telefon, który trafi do użytkowania przez dziecko?

Jeśli przekazujemy dziecku swój stary telefon, powinniśmy w pierwszej kolejności przywrócić ustawienia fabryczne, usuwając z niego nasze konta, zdjęcia czy multimedia. Robimy to przez „ustawienia”. Cały proces trwa maksymalnie kilka minut. Wówczas, pod względem oprogramowania sprzęt będzie jak nowy. Nie powinna na nim pozostać nasza książka telefoniczna i inne wrażliwe dane, które w przypadku zgubienia smartfona, mogłyby trafić w niepowołane ręce. Podobnie jest ze zdjęciami, dostępem do poczty czy innymi używanymi przez nas aplikacjami.

Zdefiniowanie użytkownika – blokada rodzicielska

To pierwszy krok w konfiguracji telefonu dla nieletniego użytkownika. Pozwala m.in. na zablokowanie możliwości samodzielnego instalowania aplikacji, uniemożliwia wejście na strony internetowe 18+ oraz ograniczy ingerencję we właściwości telefonu – zmianę ustawień, kasowanie plików etc.  W wielu telefonach, szczególnie z tzw. czystym androidem jest to możliwe przez ustawienia. Gorzej, jeśli nasz sprzęt posiada nakładkę producenta, która uniemożliwia skorzystanie z tej możliwości.

To dobre rozwiązanie także dla rodziców, którzy okazjonalnie przekazują swój własny telefon dziecku do zabawy. Od tej pory za każdym razem, kiedy będziemy odblokowywać nasz telefon, będziemy wybierali użytkownika np. pomiędzy dostępnymi opcjami: „mój profil” oraz „profil Adasia” itd. Wchodząc w ustawienia, szukamy możliwości zdefiniowania użytkowników smartfona. W ten sposób jesteśmy w stanie założyć dla dziecka profil z ograniczonym dostępem. Szczególnie istotny jest moment konfiguracji zabezpieczenia na przykład czterocyfrowym kodem. Należy wybrać kod tak, aby dziecko bez problemu pamiętało zestaw czterech liczb. Można  również wprowadzić możliwość odblokowania wzorem graficznym, rysowanym palcem po ekranie.

Profil możemy nazwać np. imieniem dziecka oraz wybrać te aplikacje, których będzie mogła używać nasza pociecha. Przykładowo pomijając w tym miejscu np. YouTube, odcinamy nieletniego użytkownika od możliwości korzystania z tego serwisu. Można przy tym umożliwić korzystanie z wersji dla dzieci YouTube Kids, który jest osobną aplikacją. W identyczny sposób możemy zablokować dostęp do mediów społecznościowych, platform zakupowych a nawet… stron internetowych poprzez pominięcie na liście wszystkich dostępnych przeglądarek.

A co jeśli nasz telefon, z nakładką oprogramowania producenta uniemożliwia takie działanie?

CZYTAJ TEŻ Alimenty na dorosłe dzieci. Kiedy można przestać płacić?

Aplikacje do kontroli rodzicielskiej

W sklepie z aplikacjami bez problemu znajdziemy programy, które ułatwią nam kontrolę rodzicielską. W większości mają one podobne możliwości jak te, które przedstawiliśmy powyżej. Na potrzeby tego artykułu przetestowaliśmy aplikację „Kids Place”, która została ściągnięta ponad milion razy i posiada 32 tysiące, głównie dobrych opinii. Dzięki niej możemy kontrolować dostęp do aplikacji, stron internetowych, a nawet uruchomić timer ograniczający czas zabawy na telefonie. To jednak rozwiązanie głównie dla osób, które użyczają dziecku telefon. Poszukajmy zatem czegoś, co zda egzamin w pierwszym, osobistym telefonie naszej pociechy.

Skuteczne narzędzia kontroli rodzicielskiej

Do tematu kontroli rodzicielskiej na poważnie podszedł Google, tworząc rodzinę aplikacji Google Family Link, która umożliwia nie tylko wybranie aplikacji, z których może korzystać dziecko, ale także przeglądanie, co dziecko robi w globalnej sieci. Program podpowiada najciekawsze aplikacje edukacyjne oraz ułatwia geograficzną lokalizację urządzenia, a przez to także dziecka.

Google Family Link dostępny jest nie tylko w sklepie Play, ale także na AppStore obsługującym iPhony. Mutacja programu dedykowana dla rodziców została ściągnięta z sieci przez ponad 10 mln osób i zyskała do tej pory ponad 200 tys. opinii ze średnią ocen 4,4.

CZYTAJ TEŻ Jak przygotować dziecko do samodzielnej drogi do szkoły

Sklep Play – kontrola rodzicielska

Osobną kontrolę rodzicielską warto rozważyć także w przypadku oficjalnego sklepu Play, dzięki czemu jesteśmy w stanie zarządzać tym, czy i jakie aplikacje ściąga nasze dziecko. Oficjalną instrukcję tego rozwiązania znajdziemy klikając w link.

Jak o bezpieczeństwo dzieci dbają operatorzy komórkowi?

Osobne, płatne rozwiązania związane z bezpieczeństwem najmłodszych wprowadzili wszyscy czterej operatorzy komórkowi. Zazwyczaj usługi te wiążą się z drobnymi miesięcznymi opłatami od 4,99 do 8 złotych. Warto porozmawiać o nich ze sprzedawcą usługi. Specjalne aplikacje dedykowane przez operatorów, pozwalające na zarządzanie użytkowaniem telefonu są dostępne zarówno na systemy Android, jak i iOS.

Bezpłatnie możemy zablokować możliwość wysyłania sms-ów premium. W tym celu należy skontaktować się z operatorem lub sprawdzić taką możliwość w aplikacji do zarządzania kontem.

Jak rozmawiać z dzieckiem o użytkowaniu telefonu?

Nawet najbardziej zaawansowane aplikacje oraz systemy kontroli nie zastąpią szczerej rozmowy z dzieckiem o zagrożeniach czyhających w sieci. Inną rzeczą jest ocena samodzielności i przede wszystkim odpowiedzialności nieletniego użytkownika smartfona. Coraz więcej szkół wprowadza tego typu tematy na godzinach wychowawczych, a także lekcjach informatyki. Dziś nieodpowiednie treści są bardzo łatwo dostępne. Niedopilnowanie sposobu użytkowania telefonu przez dziecko lub zbyt duże zaufanie do niego może mieć bardzo poważne konsekwencje, dlatego trzeba im zapobiegać na jak najwcześniejszym etapie.

CZYTAJ TEŻ 10 tys. zł grzywny za zabranie dziecka na wakacje?

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!