Skradziono mi telefon. Co robić?

Kradzieże telefonów zdarzają się codziennie. Co zrobić, gdy twój telefon znajdzie nowego właściciela, czyli zostanie skradziony?

Skradziono mi telefon. Co robić?
  • Iga Gradzka
  • /
  • 17 marca 2019

Dla wielu z nas telefon lub smartfon to jak "przedłużenie ręki". Jeśli w roztargnieniu nie przypilnowaliśmy telefonu i nie mamy go przy sobie, możemy przypuszczać, że mamy do czynienia z jedną z sytuacji: albo zgubiliśmy telefon albo został on nam skradziony.

Ukradziono mi telefon. Co robić?

Kradzież telefonu to bardzo przykra sytuacja, ale niestety dojść do tego może niemal każdego dnia. W końcu swój telefon nosisz najczęściej przy sobie, korzystasz również z niego w miejscach publicznych — sprzęt staje się więc pokusą dla złodzieja. Co więc zrobić?

Zmiana haseł

Przede wszystkim trzeba aktywować wszystkie zabezpieczenia, jakie znalazły się na wyposażeniu Twojego telefonu. Są też specjalnie programy, które pozwolą namierzyć położenie telefonu. Program będzie generował raporty dotyczące lokalizacji telefonu. Dodatkowo otrzymasz informacje związane z jego aktywnością, dowiesz się, czy zmieniona została w nim np. karta SIM. Są i takie programy, które potrafią zrobić zdjęcie osobie usiłującej odblokować telefon.

Jak zablokować kartę SIM

Bardzo ważne jest również zablokowanie karty SIM u operatora. Dokonać tego można osobiście albo korzystając z infolinii. W ten sposób osoba posługująca się Twoim telefonem nie nabije bardzo wysokiego rachunku telefonicznego, który to Ty musiałbyś zapłacić. Zablokowanie karty SIM uniemożliwi wykonywanie połączeń w ogóle. 

Czytaj też:

Przeniesienie numeru do nowego operatora. Od marca 2019 to jeszcze łatwiejsze

Leki na e-receptę w sprzedaży wysyłkowej? Już od 1 lipca 2019. Ale nie dla wszystkich

e-PIT a ulga na dzieci. Ulga na dzieci niewykorzystana w całości? Sprawdź, co zrobić

Zgłoszenie kradzieży na policję

Po wykonaniu tych wszystkich czynności, następnym krokiem powinno być udanie się na posterunek policji w celu zgłoszenia kradzieży. W tym celu musisz dysponować jakimś potwierdzeniem numeru IMEI telefonu. Znajdziesz go na przykład na jego pudełku albo na karcie gwarancyjnej. Jeżeli program do namierzania telefonu przekazał Ci jakieś dane co do jego położenia i dalszych losów, także koniecznie udostępnij je policji.

Policjant wypełni razem z Tobą protokół kradzieży. Ten wraz z dokumentem potwierdzającym własność aparatu (może to być faktura zakupu telefonu, umowa podpisana z operatorem etc.) jest podstawą do zablokowania telefonu. Musisz wtedy udać się do swojego operatora, który to dokona zablokowania jego numeru IMEI. Wszystko to ma taki skutek, że telefon nie będzie działać u jeśli włożymy do niego kartę jakiegokolwiek operatora.

Kradzież smartfona. Jak zapobiegać skutkom

Oczywiście kradzieże zdarzają się dość często. Warto się przed takim incydentem zabezpieczyć i ubezpieczyć swój telefon. Taką możliwość oferuje praktycznie każdy operator we współpracy z ubezpieczycielem. Jeśli aparat telefoniczny jest ubezpieczony od kradzieży, to żeby uzyskać odszkodowanie z polisy, koniecznie trzeba będzie zgłosić fakt kradzieży na policji.

 

 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!