Role się odwróciły. Chciał oszukać seniorkę metodą „na wnuczka”. Ona przechytrzyła go sposobem „na policjanta”

Co jakiś czas słyszymy o kolejnych oszustwach metodą „na wnuczka” lub „na policjanta”. Mimo apeli, w dalszym ciągu osoby starsze tracą w ten sposób oszczędności swego życia. Tym razem role się odwróciły – czujna seniorka z Siemianowic Śląskich przechytrzyła złodzieja, który czyhał na jej pieniądze. Dzięki pomysłowi kobiety szybko trafił w ręce policji. Jak się okazało, kobieta perfekcyjnie odegrała rolę zmartwionej babci, by chwilę później poinformować o wszystkim stróżów prawa.

Role się odwróciły. Chciał oszukać seniorkę metodą „na wnuczka”. Ona przechytrzyła go sp
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 15 lipca 2019

Seniorzy tracą łącznie 60 mln złotych przez oszustwa „na wnuczka”

60 mln złotych to kwota pozwalająca na wybudowanie nowoczesnego centrum radioterapii lub pokaźnego aquaparku – to właśnie na taką sumę, tylko w 2018 roku, zostali łącznie oszukani seniorzy w wyniku oszustw „na wnuczka” lub „na policjanta”. W większości przypadków, oszczędności starszych osób przepadły bezpowrotnie.

Lot dronem – rekreacyjnie i sportowo. Czy potrzebne jest ubezpieczenie?Lot dronem – rekreacyjnie i sportowo. Czy potrzebne jest ubezpieczenie? Mikołaj Frączak

Jak radzić sobie z oszustami?

Tak mogło się też stać w przypadku 65-letniej mieszkanki Siemianowic Śląskich do której zadzwonił „wnuczek”. Jak informuje śląska policja, prosił o 50 tysięcy złotych, które miały mu pomóc w wyjściu z kłopotów w jakie wplątał się w wyniku wypadku drogowego. Jego rozmówczyni szybko zorientowała się, że właśnie ktoś próbuje ją oszukać. Mimo tego kontynuowała rozmowę, oferując „jedynie” 30 tysięcy złotych.

W międzyczasie seniorka niczym zawodowa aktorka albo tajny wywiadowca musiała perfekcyjnie odegrać swoją rolę, m.in. pytając z troską „wnuczka” dlaczego ma zmieniony głos. Oprócz opowieści o chorobie usłyszała również o rzekomym wypadku drogowym i problemach z prawem w które przez niego się wplątał. Wtedy zaczęła się również próba wyłudzenia pieniędzy, które miałyby uchronić go przed pójściem za kraty.

Sprytna seniorka oszukała złodzieja metodą „na policjanta”

Siemianowiczanka przystała na propozycję i zaoferowała pomoc w wysokości 30 tysięcy złotych, pod warunkiem, że pieniądze zostaną odebrane z jej mieszkania. Gotówkę miał w imieniu wnuczka pobrać jego kolega. W międzyczasie kobieta zadzwoniła na policję, opowiadając ze szczegółami przebieg rozmowy z oszustem. W mieszkaniu seniorki jeszcze przed przybyciem mężczyzny zjawili się kryminalni, którzy wspólnie z kobietą czekali na jego wizytę. Niedługo później, kiedy oszust pojawił się w mieszkaniu 65-latki, mundurowi dokonali zatrzymania, odnotowując, że zatrzymany był całkowicie zaskoczony takim obrotem sprawy.

Przygotuj się na drożyznę – susza rolnicza już w 14 województwach!Przygotuj się na drożyznę – susza rolnicza już w 14 województwach! Michał Górecki

Babcia blefowała?

Najciekawsze w tej historii jest to, że kobieta w perfekcyjny sposób odegrała swoją rolę. Jak się okazało w trakcie przyjmowania zawiadomienia o przestępstwie – seniorka nie ma w ogóle wnucząt, więc nie miała problemu z odczytaniem intencji rozmówcy. Jak informuje śląska policja – zachowała zimną krew i dzięki temu mężczyzna został zatrzymany. Aktualnie, śledczy ustalają czy oszust ma na koncie podobne przestępstwa.

Jak ustrzec seniorów przed oszustami?

Policja wielokrotnie apelowała już o to, by dużo rozmawiać ze swoimi rodzicami i dziadkami na temat metod działania oszustów. Często to najlepsza metoda zapobiegania podobnym przestępstwom. Zdaniem psychologów, informacja o rzekomym wypadku bliskiej osoby wywołuje u osób starszych ogromny stres, który odbiera możliwość racjonalnej oceny sytuacji. Podobnie jest w przypadku, gdy w telefonie słyszą głos osoby podającej się za policjanta. Często w takiej sytuacji, zupełnie „na ślepo”,  są w stanie zaufać i wykonać nawet najbardziej irracjonalne polecenie.

Taką rozmowę można odbyć przedstawiając przykłady podobnych zdarzeń odnotowanych w prasie, wraz zapytaniem w rodzaju „a jak mama zachowałaby się w takiej sytuacji?”. Czasem odegranie takiej prostej scenki pomoże skutecznie uwrażliwić seniorów na czyhające w wielu miejscach niebezpieczeństwa. Zawsze w przypadku odebrania podejrzanego telefonu, należy zadzwonić do najbliższej jednostki policji pod numerem 997 lub na numer alarmowy 112.

źródło: slaska.policja.gov.pl oraz policja.gov.pl

Czy używanie kamery samochodowej jest legalne?Czy używanie kamery samochodowej jest legalne? Dorota Kraskowska

Mrożonki, przeterminowane produkty, brudne lodówki, czyli wakacyjne przekręty restauratorówMrożonki, przeterminowane produkty, brudne lodówki, czyli wakacyjne przekręty restauratorów Dorota Kraskowska

 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!