Polska w czołówce pod względem budowanych mieszkań. Czy ceny nieruchomości nadal będą rosły?

Raport firmy doradczej Deloitte stwierdza, że Polska jest europejskim rekordzistą pod względem budowanych mieszkań w Europie Środkowej. Deloitte zbadało rynek mieszkań w największych miastach Unii Europejskiej i Norwegii.  

Polska w czołówce pod względem budowanych mieszkań. Czy ceny nieruchomości nadal będą rosły?
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 9 sierpnia 2019

W całym zeszłym roku w Polsce oddano prawie 185 tys. mieszkań. W tym momencie jest ich w naszym kraju 14,6 mln mieszkań. To wszystko pokazuje, że na tysiąc mieszkańców w Polsce przypada 380, 7 mieszkań. Na razie jesteśmy pod tym względem na ostatnim miejscu w Unii Europejskiej.

– Zapotrzebowanie na własne lokum jest u nas nadal bardzo duże, ale ograniczony dostęp do kredytowania związany choćby z zakończeniem rządowego programu Mieszkanie dla Młodych, znajduje swoje odbicie w ogólnym spadku poziomu transakcji kupna o 11 proc. w ciągu roku. Największy, bo aż 16-procentowy, odnotowało Trójmiasto – komentuje Marta Jurek z Deloitte.

Podatek od czynności cywilnoprawnej przy zakupie nieruchomościPodatek od czynności cywilnoprawnej przy zakupie nieruchomości Iga Gradzka

Ile mieszkań jest budowanych w Polsce?

Średnia liczba nowo oddanych mieszkań przypadających na tysiąc mieszkańców wynosiła w 2018 roku 3,2 dla analizowanych w raporcie krajów. Miejscem, gdzie w 2018 r. oddano ich do użytku najwięcej jest – podobnie jak w poprzedniej edycji raportu – Francja (6,86 mieszkań oddanych do użytku w przeliczeniu na tysiąc mieszkańców). Z kolei najgorsze wyniki w tej kategorii odnotowano w Portugalii (1,2 mieszkań na tysiąc osób). W Polsce wynik ten wynosi 4,81, a to oznacza, że w ubiegłym roku na rynku znalazło się 184,8 tys. nowych mieszkań. To rekord dla regionu Europy Środkowej.

CZYTAJ TEŻ Wypełniamy papierowe wnioski 500+ i 300+. Instrukcja krok po kroku                         

Możemy jednak pochwalić się rekordową liczbą mieszkań, które są w trakcie budowy. Wskaźnik ten dla innych krajów Unii Europejskiej wynosi 3,8. W naszym kraju ta wartość to 5,8 (rok wcześniej 5,4). Daje nam to trzecie miejsce. W tej kategorii liderem jest Francja (6,3 budowanych mieszkań na tysiąc osób). Najmniej nowych mieszkań buduje się na Łotwie (1,1).

Według Deloitte, w Polsce w 2018 roku za metr kwadratowy nowego mieszkania płacono średnio 1370 euro, czyli o 3,8 proc. więcej niż rok wcześniej. Spośród analizowanych krajów taniej jest tylko na Węgrzech i w Portugalii. Najdrożej zaś we Francji, Niemczech i Wielkiej Brytanii.

Ile trzeba zapłacić za mieszkanie w Polce?

Co nie dziwi, najdroższe mieszkania w Polsce, są w Warszawie. Średnia cena metra kwadratowego to 1935 euro. Do innych stolic wciąż nam pod tym względem bardzo daleko. Najwięcej trzeba zapłacić w centralnym Paryżu (12,9 tys euro za metr kwadratowy), w Londynie (11 tys. euro za metr kwadratowy), a także w Monachium (7,8 tys. euro za m kw)

CZYTAJ TEŻ 300 plus dla każdego ucznia i to co roku                         

Taniej niż w Warszawie mieszkanie można kupić w Zagrzebiu (1700 euro za metr kwadratowy) czy Rydze i Budapeszcie (odpowiednio 1744 euro i 1853 euro za metr kwadratowy). W czeskiej Pradze metr mieszkania kosztuje nawet 3162 euro za metr kwadratowy.

Jeśli weźmiemy pod uwagę średnią roczną pensję i porównamy ją z ceną nieruchomości, okaże się, że najkrócej na mieszkanie muszą zbierać Portugalczycy i Belgowie. Żeby kupić 70 metrowe mieszkanie muszą zbierać najwyżej 4 lata. Polacy potrzebują na to niecałe 8 lat, a Czesi ponad 11 lat.

Czy ceny nieruchomości w Polsce będą rosły?

Deloitte zbadał też jak kształtują się ceny wynajmu mieszkań. Zdecydowanie najwięcej płacić trzeba w Paryżu. W centrum Paryża to prawie 28 euro za metr kwadratowy miesięcznie. W Warszawie mieszkania wynajmuje się średnio za 14,6 euro za metr kwadratowy. We Wrocławiu i Krakowie jest to 10,8 euro, a Łodzi 8,4 euro. Najmniejsze obciążenie dla kieszeni stanowi wynajęcie mieszkania w Debreczynie (6,4 euro).

Zdaniem analityków ceny mieszkań w Polsce są obecnie na wysokim poziomie ale na razie nic nie wskazuje na to by miały spadać. Wszystko dlatego, że wciąż jest ich za mało.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!