Polska mapa zgonów. Gdzie i na co umiera najwięcej osób? Zgony 2021

Pół miliona — tylu Polaków zmarło w 2021 roku i jest to nasz niechlubny wynik — najgorszy od dziesiątek lat. Tygodniowo umiera 12 tys. rodaków. 

Polska mapa zgonów. Gdzie i na co umiera najwięcej osób? Zgony 2021
  • Monika Świetlińska
  • /
  • 27 grudnia 2021

Bilans jest tragiczny

Główny Urząd Statystyczny podał, że do 12 grudnia zmarło  475 tys. osób w Polsce, trzeba więc szacować, że, jeśli tygodniowo odchodzi aż 12 tys. osób, to rok 2021 zamkniemy tragicznym bilansem sięgającym pół miliona zmarłych.

49 stulatek i 10 stulatków w Polsce. Dlaczego kobiety żyją dłużej od mężczyzn?49 stulatek i 10 stulatków w Polsce. Dlaczego kobiety żyją dłużej od mężczyzn?Monika Świetlińska

Nawet 2020 nie był tak dramatyczny jak rok obecny. Wówczas w analogicznym okresie zmarło nieco ponad 438 tys. Polaków, w  2019 roku — 407 tys. Przed pandemią tygodniowo umierało do 8 tys. osób.

Jak podaje GUS, w 2021 roku do tej pory najwięcej zgonów zarejestrowano pod koniec marca i w pierwszej dekadzie kwietnia. Liczba sięgała tygodniowo około 13,8 tys.

Kobiety czy mężczyźni? Kto umiera częściej?

Od początku roku do 12 grudnia zmarło 16,7 tys. więcej mężczyzn niż kobiet. Mężczyzn — 245,9 tys., kobiet — 229,2 tys.

Dlaczego kobiety żyją dłużej?

Tu wkracza biologia. Naukowcy są pewni, że to, co daje kobietom długowieczność to... estrogeny. Zapewniają ochronę przed mnóstwem dolegliwości, w tym chorób sercowo-naczyniowych. Mężczyznom natomiast nie pomaga w tym temacie testosteron. Może on prowadzić do raka prostaty, a także... do bardziej ryzykownych i agresywnych zachowań, szczególnie w młodości. Mężczyźni są zatem bardziej narażeni na zgon w młodym wieku. 

Jak zgłosić zgon?Jak zgłosić zgon?Martyna Kowalska

Kolejnym czynnikiem, który powoduje, że życie kobiet jest dłuższe to podwójny chromosom płciowy. Płeć żeńska ma dwa chromosomy X, podczas gdy męska — ma X i Y. Teoria badaczy CNRS w laboratorium Biometry and Evolutionary Biology jest taka, że dodatkowy X u kobiet ma działanie ochronne przed szkodliwymi mutacjami.

Naukowcy twierdzą również, że krótsze życie mężczyzn uzależnione jest od większej ich skłonności do korzystania z używek. Szacuje się, że 35% mężczyzn na świecie pali papierosy, a kobiet — 6%.  Kobiety częściej decydują się na zdrowe żywienie i o 33% częściej korzystają z wizyt lekarskich.

Na co umieramy?

Wbrew pozorom koronawirus nie jest główną przyczyną śmierci w Polsce. Jeden z najwyższych odsetków umieralności z powodu covid-19 przypadł na listopad (za marcem i kwietniem) i wynosił aż 14,5%, dla porównania, we wrześniu 0,9%, a w październiku — 3,4%.

Jest nas coraz mniej. Drastyczny spadek liczby ludności w 14 województwachJest nas coraz mniej. Drastyczny spadek liczby ludności w 14 województwachMichał Górecki

- Pandemia na tych liczbach z pewnością odcisnęła swoje piętno, ale przyczyny mogły być różne. Mogło to być zarówno działanie wirusa, jak i skutki obaw ludzi przed wychodzeniem z domu, zamknięcia w domach (izolacje, kwarantanny, praca i nauka zdalna), jak i zgłaszane w poprzednich falach pandemii kłopoty z działaniem służby zdrowia skoncentrowanej na covidzie. Te "pozawirusowe" efekty widać po zmianach w statystykach liczby zgonów — czytamy na Business Insider.

Trzeba jednak dodać, że aż 23,5% wszystkich przypadków śmierci do tej pory w 2021 na lekarski opis w karcie zgonu, że nie ma pewności, na co ludzie konkretnie zmarli.

Nie ulega wątpliwości, że nie zmieniło się jedno — w kraju najczęściej umieramy na choroby choroby układu krążenia i wskaźnik ten wciąż wzrasta. Kolejne przyczyny zgonów to: nowotwory, covid-19, choroby układu oddechowego, wypadki, choroby układu pokarmowego, cukrzyca i inne choroby metaboliczne, choroby układu nerwowego i zaburzenia psychiczne. Jak podaje GUS minimalnie zmniejszyła się liczba zgonów z powodu nowotworów. Liczba wypadków jest na tym samym poziomie co w latach ubiegłych.

Statystyki zgonów według województw

Zebraliśmy dane z Głównego Urzędu Statystycznego. Oto jak wypadają poszczególne województwa od 1 stycznia do 16 grudnia 2021:

  • Śląskie: 10534
  • Opolskie: 11884
  • Lubuskie: 12629
  • Podlaskie: 15414
  • Świętokrzyskie: 16932
  • Warmińsko-Mazurskie: 17208
  • Zachodniopomorskie: 21281
  • Podkarpackie: 24190
  • Pomorskie: 25586
  • Kujawsko-Pomorskie: 25884
  • Lubelskie: 28274
  • Wielkopolskie: 30753
  • Małopolskie: 31702
  • Łódzkie: 34708
  • Dolnośląskie: 36853
  • Mazowieckie: 67355

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!