Podróż samolotem z dzieckiem – jak się do tego przygotować?

Podróż z dzieckiem może okazać się wielkim wyzwaniem logistycznym. A gdy dodamy do tego stres związany z emocjami podróżnika, okazuje się, że bardzo dokładnie musimy się do tego przygotować.

Podróż samolotem z dzieckiem – jak się do tego przygotować?
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 20 marca 2019

Pierwszy lot samolotem razem z dzieckiem, szczególnie jeżeli jest to niemowlak, może być naprawdę stresującym wydarzeniem. Dlatego warto się do tego przygotować. Rodzice lub opiekunowie malucha powinni dobrze zapoznać się z zasadami wprowadzonymi przez określone linie lotnicze i się do nich stosować.

Bilet dla dziecka

Cena biletu dla małego pasażera, miejsce siedzące przeznaczone dla niego oraz wszelkie przedmioty i akcesoria dziecięce, które można wnieść na pokład, są zależne od ustaleń konkretnego przewoźnika. Wiele linii lotniczych żąda wykupienia dla dziecka pełnopłatnego biletu lotniczego. Inni mogą zaoferować zniżki różnej wysokości. Czasami zależy to od wieku pasażera.

Od czego zależy wysokość odszkodowania za opóźniony lot?

Z pewnością najmniej przywilejów obowiązywać będzie w tanich liniach lotniczych. W przypadku podróży innymi liniami, rodzice podróżujący z dzieckiem mogą na przykład zrezygnować z czekania w długiej kolejce do kontroli bezpieczeństwa i skorzystać z wejścia przeznaczonego dla klasy biznes. Dotyczy to również możliwości wejścia na pokład samolotu poza kolejnością.

Bagaż dla dziecka

W przypadku tanich linii lotniczych maluchowi w wieku poniżej dwóch lat nie przysługuje najczęściej nawet bagaż podręczny. Istotnym elementem typowo dziecięcego bagażu jest wózek. Zazwyczaj opiekunowie oddają go do zapakowania dopiero stojąc już na płycie lotniska. Wózkiem może być zarówno składana parasolka, jak również taki składający się z dwóch części, czyli gondoli ze stelażem albo fotelikiem, który montowany jest na stelażu. Propozycją, z której również można skorzystać, jest nadanie wózka razem ze swoim bagażem rejestrowanym. Wówczas taka przesyłka nie jest wliczana do limitu bagażu. Trzeba ją jednak dobrze zapakować w folię, aby uniknąć zarysowań i uszkodzeń.

Jak zrezygnować z wycieczki kupionej w biurze podróży 

Produkty, które warto mieć ze sobą w samolocie

Jedzenie to podstawa, którą powinno mieć się ze sobą wyruszając w podróż samolotem z dziećmi. Niemowlaki, które są karmione piersią, nie sprawiają pod tym względem problemu (trzeba jedynie pamiętać o pieluszce lub chuście do okrycia się), ale co z dziećmi karmionymi mlekiem modyfikowanym i zakazem wnoszenia płynów na pokład?

Wielu rodziców w takiej sytuacji wybiera gotowe, rozrobione mleko modyfikowane w butelce ze smoczkiem. Takie produkty swoją pojemnością nie przekraczają dopuszczalnego limitu 1000 mililitrów. W ten sposób dużo łatwiej, bez stresu i niepotrzebnych czynności dodatkowych można przejść przez kontrolę bezpieczeństwa. Tym bardziej, że nie trzeba go podgrzewać.

Nie zawsze jednak da się tak zrobić. Wówczas należy się przygotować na konieczność napicia się przygotowanego płynu. Pracownicy lotniska dopuszczają wniesienie nieco większej pojemności, ale mogą poprosić opiekuna dziecka o skosztowanie mieszanki. Dobrym pomysłem jest termos z ciepłą wodą i odmierzona ilość mieszanki. Na pokładzie samolotu stewardessa oczywiście podgrzeje wodę, ale może okazać się ona wrzątkiem.

Na pokład samolotu wnieść można również nieduże słoiczki z jedzeniem dla nieco starszego dziecka. Szczelnie zamknięte nie potrzebują przechowywania w lodówce, a do tego można je zjeść bez podgrzewania. Podstawą są artykuły higieniczne dla dziecka. W niektórych liniach lotniczych otrzymać można pieluchy lub chusteczki nawilżane dla malucha, ale dotyczy to raczej przewoźników droższych. Pielucha tetrowa lub inna pomoże w przewinięciu dziecka na samolotowym przewijaku, który nie jest zbyt duży, a sama czynność może być dosyć kłopotliwa.

 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!