Podatek od spadku - podstawowe informacje

Podatek od spadku opłacić muszą osoby fizyczne, które otrzymały jakiś majątek na drodze spadku, którego wartość przekracza ustaloną kwotę wolną od podatku. Kiedy pojawia się obowiązek opłacenia podatku?

Podatek od spadku - podstawowe informacje
  • Iga Gradzka
  • /
  • 26 kwietnia 2019

Obowiązek opłacenia podatku pojawia się od chwili, kiedy uprawomocni się postanowienie sądu stwierdzające nabycie spadku.

Sprawdź także: Ceny nieruchomości wzrosną przez zmiany w prawie?

Grupy podatkowe

Osoby otrzymujące spadek dzieli się na trzy grupy i to przynależność do którejś z nich definiuje wysokość opłacanego spadku.

  • Grupa pierwsza to małżonek, rodzice, dziadkowie, pradziadkowie, dzieci, wnuki, prawnuki, pasierbowie, ojczym, macocha, rodzeństwo, teściowie oraz zięć i synowa.
  • Grupa druga to członkowie rodziny rodzeństwa (zstępni), tacy jak siostrzeńcy, bratankowie, wnuki rodzeństwa, a także ciotki i wujowie, małżonkowie i dzieci pasierbów, małżonkowie rodzeństwa.
  • Grupa trzecia to pozostali spadkobiercy.

Wysokość kwot wolnych od podatku od spadku:

  • Pierwsza grupa – 9637 złotych
  • Druga grupa – 7276 złotych
  • Trzecia grupa – 4902 złote

Aby dokładnie wyliczyć, czy wysokość spadku mieści się w kwocie wolnej od podatku, należy zsumować rynkową wartość tego majątku oraz dodać do tego wszelkie prawa majątkowe (na przykład darowizny), które otrzymało się w okresie pięciu lat przed nabyciem spadku.

Podatnik ma termin jednego miesiąca od chwili nabycia spadku na złożenia w urzędzie skarbowym zeznania podatkowego o nabyciu rzeczy lub praw majątkowych (SD-3). Do zeznania dołącza się także dokumenty, które stwierdzają, jaka jest wartość rzeczy poddawanej opodatkowaniu (na przykład faktura, wycena). Następnie ma się termin 14 dni od chwili doręczenia podatnikowi decyzji organu podatkowego ustalającego wysokość podatku na jego opłacenie.

Zwolnienie od płacenia podatku

Istnieją sytuacje, w których zyskać można zwolnienie z opłacania podatku od spadku. Dotyczy to sytuacji, kiedy osobą zmarłą jest najbliższa rodzina, w tym małżonek, zstępni (czyli dzieci, wnuki etc.), wstępni (rodzice, dziadkowie), pasierbowie, rodzeństwo, ojczym lub macocha.

Sprawdź także: Zasiłek pogrzebowy. Dla kogo?

Żeby możliwe było skorzystanie z tego zwolnienia, należy zgłosić nabycie spadku na druku SD-Z2 w czasie 6 miesięcy od chwili uprawomocnienia się wyroku sądu stwierdzającego nabycie spadku albo zarejestrowania aktu poświadczającego nabycie spadku u notariusza.  Trzeba pilnować takiego terminu, ponieważ jeżeli się go nie dotrzyma, taki spadek podlega opodatkowaniu na zasadach przewidzianych dla pierwszej grupy podatkowej.

W sytuacji, gdy spadkobierca dowiedział się o odziedziczeniu danej rzeczy już po upływie terminu 6 miesięcy na zgłoszenie tego faktu, czas ten ulega wydłużeniu. Wówczas ma się 6 miesięcy, ale od momentu otrzymania informacji o nabyciu spadku.

Jeżeli wartość dziedziczonego majątku jest niższa niż 9637 złotych, tego faktu nie trzeba w ogóle zgłaszać.

Wysokość podatku oblicza się na podstawie tabeli, w której istotna jest przynależność do jednej z trzech grup podatkowej, a także kwota, o jaką wysokość spadku przekracza dopuszczalną kwotę wolną od podatku.

Sprawdź także: Czy można kupić sobie relikwie świętych?

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!