Pismo od komornika. Co robić?

Komornik ściąga długi, które zostały potwierdzone przez sąd. Jeśli otrzymałeś pismo od komornika, nie wpadaj w panikę. Oto co możesz zrobić.

Pismo od komornika. Co robić?
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 6 maja 2019

Jeśli konsument ma dług wobec przedsiębiorcy, ten może uzyskać sądowe orzeczenie, że taki dług istnieje. Ściągnięciem takiego długu zajmuje się komornik.

Komornik sądowy — czym się zajmuje?

Komornik jest organem władzy publicznej. Komornik może działać tylko w ramach kompetencji udzielonych mu przez prawo. Oznacza to, że z komornikiem nie można negocjować. Co do zasady egzekwuje on bowiem długi, które zostały już potwierdzone prawomocnym orzeczeniem sądu.

Sprawdź także:

Pismo od komornika – co robić

Otrzymanie pisma od komornika oznacza najczęściej, że sprawa, której dotyczy pismo, została już rozpatrzona wcześniej przez sąd. Wysłanie pisma przez komornika oznacza, że komornik prowadzi tzw. postępowanie egzekucyjne, czyli zamierza zmusić cię do spłaty długu. Warto pamiętać, że jeśli nie odbierasz pisma od komornika, działasz na swoją niekorzyść. W przypadku postępowania egzekucyjnego, dłużnik ma bardzo krótki termin na ewentualne działania, które mogą powstrzymać, bądź opóźnić egzekucję długu. W razie otrzymania pisma od komornika, koniecznie zanotuj datę odbioru pisma. Ma to znaczenie w dalszym postępowaniu. Potem sprawdź, czy tytuł wykonawczy, na który powołuje się komornik (np. nakaz zapłaty lub wyrok) jest ci znany i czy jest prawidłowy. Jeśli nie wiesz, czego dotyczy sprawa, bo np. nie otrzymałeś wcześniej żadnego pisma z sądu, nie brałeś udziału w postępowaniu sądowym, natychmiast skontaktuj się z prawnikiem. I co ważne — nie wpadaj w panikę — masz możliwości działania.

Sprawdź także:

Uprawnienia komornika

Komornikowi przysługują specjalne uprawnienia w związku z egzekucją. Może stosować przymus, np. wejść z policją do mieszkania, zająć naszą własność, czy ściągać pieniądze z konta bankowego. Komornik może nas wezwać do złożenia wykazu majątku. W takim przypadku musimy wykaz majątku sporządzić na piśmie lub przekazać komornikowi ustnie do protokołu. Jeżeli tego nie zrobimy, możemy zostać ukarani grzywną.

Czego nie może zająć komornik?

Komornik nie może zająć m.in.:

  • przedmiotów urządzenia domowego niezbędnych dla nas (w szczególności: lodówki, pralki, odkurzacza, piekarnika lub kuchenki mikrofalowej),
  • przedmiotów niezbędnych ze względu na niepełnosprawność dłużnika lub członków jego rodziny.

Skarga na komornika

Jeśli naszym zdaniem komornik działa niewłaściwie, bo np. zajął niewłaściwe rzeczy, można oczywiście złożyć skargę na czynności komornika. Skarga powinna być wniesiona do sądu, przy którym działa komornik.

Skarga na czynności komornika powinna być wniesiona w ciągu tygodnia od momentu, w którym komornik dokonał niewłaściwej czynności. W innych przypadkach termin na wniesienie skargi biegnie od dnia zawiadomienia nas o dokonaniu czynności, a w braku takiego zawiadomienia — od dnia powzięcia przez nas wiadomości o dokonanej czynności. Warto pamiętać, że sam fakt wniesienia skargi nie skutkuje wstrzymaniem postępowania egzekucyjnego. Sąd ma jednak prawo zawiesić postępowanie.

 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!