Pierścionek zaręczynowy. Jak go wybrać?

Zakup pierścionka zaręczynowego to nie lada wyzwanie dla wszystkich panów. Czym się kierować przy wyborze, aby mieć pewność, że pierścionek się spodoba, a jednocześnie będzie w odpowiednim rozmiarze?

Pierścionek zaręczynowy. Jak go wybrać?
  • Redakcja dziennikprawny.pl
  • /
  • 27 marca 2024

Pierścionek zaręczynowy powinien być dobrany odpowiednio do gustu przyszłej panny młodej. Warto więc wcześniej wybadać, czy woli ona złoto czy może srebro, a także czy bardziej spodoba jej się klasyczny model czy też konieczny będzie np. duży, błyszczący kamień. Niezwykle istotne będzie też odpowiednie wybranie rozmiaru pierścionka.

Jaki rodzaj kruszcu i zdobienia?

Do najpopularniejszych pierścionków zaręczynowych należą te wykonane ze złota o próbie 585 i o żółtej barwie. Taki pierścionek będzie uniwersalny i spodoba się każdej pani. Elegancko prezentują się też pierścionki z białego złota czy najbardziej wytrzymałej hipoalergicznej platyny. Następnie trzeba zdecydować, jakie zdobienia powinny się znaleźć na pierścionku. Chodzi tutaj przede wszystkim o to, aby trafić w gust przyszłej panny młodej. Można tutaj sprawdzić, jakie pierścionki do tej pory kupowała nasza wybranka albo poprosić o radę jej przyjaciółki. Najlepszym wyborem będzie pierścionek zaręczynowy z jednym kamieniem np. szafirem, rubinem czy szmaragdem. Warto postawić na oryginalny kształt pierścionka czy kolor kamienia, ale jednocześnie pamiętać, aby był on elegancki i uniwersalny. Duży wybór pierścionków zaręczynowych można znaleźć w sklepie Bonore. Przy wyborze pierścionka warto zwrócić uwagę na jakość wykonania.

Jak sprawdzić, czy pierścionek wykonany jest z prawdziwego złota?

Każda przyszła panna młoda z pewnością będzie zadowolona ze złotego pierścionka zaręczynowego. Przed jego zakupem warto jednak upewnić się, czy pierścionek rzeczywiście jest złoty. Warto zwrócić uwagę przede wszystkim na oznaczenie pierścionka. Złota biżuteria powinna zostać odpowiednio oznaczona tzw. cechą probierczą, którą można znaleźć po wewnętrznej stronie biżuterii lub przy zapięciu. Oznaczenie w formie głowy rycerza z twarzą zwróconą w lewo wraz z odpowiednią cyfrą od 1 do 6, oznacza, że biżuteria jest wykonana z prawdziwego złota.  Warto też pamiętać, że numer odpowiada próbom złota np. numer 1 to 960, a próba złota to informacja o tym, jaki procent zawartości biżuterii stanowi czyste złoto. Prawdziwe złoto będzie też zawsze nieco cięższe od podróbki. Wątpliwości powinna też wzbudzić zbyt niska cena.

Jak dobrać rozmiar pierścionka?

Jedną z największych trudności przy zakupie pierścionka zaręczynowego jest odpowiednie dobranie rozmiaru. Warto przed wybraniem się do jubilera, zabrać choć jeden pierścionek przyszłej panny młodej, na podstawie którego jubiler będzie w stanie określić rozmiar. Pierścionek damski musi przede wszystkim zapewniać wygodę noszenia, nie może więc być zbyt ciasny, ale też nie na tyle luźny, aby spadać z palca. Właścicielka pierścionka musi też być w stanie wygodnie go zakładać. W razie wątpliwości lepiej wybrać pierścionek damski o większym rozmiarze, gdyż w razie czego łatwo można go zmniejszyć.

Jak zmniejszyć pierścionek?

Zmiana rozmiaru pierścionka to jedna z najczęściej wykonywanych usług u jubilera. Zmniejszenie pierścionka polega zazwyczaj na wycięciu odpowiedniego fragmentu biżuterii oraz ponownym połączeniu krawędzi, a następnie jego oczyszczeniu i wypolerowaniu. Nieco bardziej skomplikowane jest zmniejszenie dużego pierścionka z kamieniami, gdyż konieczne będzie wtedy wykonanie nowej bazy pierścionka o pożądanej wielkości, a następnie ponowne oprawienie kamieni. Pewne ograniczenia, jeśli chodzi o zmianę rozmiaru pierścionka mogą występować przy pierścionkach o wysokości typu slim, czyli około 0.8 milimetrów, a także w przypadku dużych modeli wykonanych z mało elastycznego tytanu.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!