Odszkodowanie za wypadek w szkole. Bójka między uczniami. Odpowiadają rodzice czy szkoła?

Według danych Ministra Edukacji w podstawówkach co dziesiąty uczeń ulega wypadkowi podczas zajęć. W takiej sytuacji za wypłatę odszkodowania odpowiada organ prowadzący.

Odszkodowanie za wypadek w szkole. Bójka między uczniami. Odpowiadają rodzice czy szkoła?
  • Michał Górecki
  • /
  • 2 września 2019

Co to jest wypadek w szkole?

Wypadek w szkole jest nagłym zdarzeniem wywołanym przez zewnętrzną przyczynę, który powoduje uraz albo śmierć. Zdarzenie takie musi nastąpić w czasie zajęć. Wypadek w szkole jest zaliczany do grupy wypadków, które powstają w szczególnych okolicznościach. W związku z tym odszkodowanie w takiej sytuacji będzie sfinansowane z budżetu państwa. Poszkodowany otrzymać może rentę lub jednorazowe odszkodowanie z ZUS.

Żeby otrzymać odszkodowanie z ZUS trzeba złożyć odpowiedni wniosek. Wysokość takiego odszkodowania ustalona jest z góry. Powoduje to, że nie w każdym przypadku szkoda będzie w całości wyrównana.

Kiedy dziecko może samodzielnie chodzić do szkoły?Kiedy dziecko może samodzielnie chodzić do szkoły? Anna Malinowska

W takiej sytuacji reszty kwoty trzeba będzie dochodzić na podstawie przepisów Kodeksu cywilnego. Zgodnie z artykułami 444-447 Kodeksu cywilnego, w razie wypadku w szkole należy się jednorazowe odszkodowanie, które ma pokryć wszystkie koszty poniesione w związku z uszkodzeniem ciała lub rozstrojem zdrowia, renta przysługująca w przypadku całkowitej lub częściowej utraty zdolności do pracy zarobkowej. Innymi formami są zadośćuczynienie, czyli ekwiwalent za szkody, takie jak cierpienie fizyczne i psychiczne, a także zwrot kosztów leczenia i pogrzebu w razie śmierci ucznia.

W takiej sytuacji za wypadek ucznia odpowiedzialność ponosi organ prowadzący szkołę. Trzeba wtedy złożyć powództwo przeciwko takiemu organowi. W przypadku szkoły publicznej będzie to zwykle gmina. W przypadku szkoły niepublicznej, za wszelkie wypadki, które zdarzą się w szkole odpowiada właściciel, czyli osoba fizyczna albo prawna, która prowadzi taką placówkę. Żeby ograniczyć skutki finansowe takiego zdarzenia, warto żeby placówka miała wykupione ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej.

Jak złożyć pozew przeciwko szkole?

Pozew musi być złożony do sądu rejonowego albo okręgowego. Rodzaj sądu zależy od wysokości kwoty, której się domagamy. W przypadku takiego zdarzenia obowiązuje przedawnienie. Wynosi ono trzy lata. Jeśli jednak dyrektor lub nauczyciel przyczyni się do śmierci dziecka lub spowoduje ciężki uszczerbek, to taki termin wynosi 10 lat.

Rodzicu, możesz postarać się o odszkodowanie od państwa za strajk nauczycieliRodzicu, możesz postarać się o odszkodowanie od państwa za strajk nauczycieli Michał Górecki

Trzeba pamiętać, że o odszkodowanie można wystąpić, jeśli szkoda była spowodowana przez zaniedbanie obowiązków placówki. Chodzi tu głównie o konieczność nadzoru i opieki nad uczniami, tak na lekcjach, jak i przerwach. Szkoła musi też zapewnić bezpieczne warunki dla uczniów.

Bójka w szkole – odszkodowanie

Jeśli w trakcie przerwy szkolnej, w wyniku przepychanek uczniowie rozbiją sobie głowy, to poszkodowany może skierować swoje roszczenie wobec szkoły, a nie rodziców dziecka, które uderzyło poszkodowanego. Szkoła może jednak się obronić wykazując, że wypadek został spowodowany niesubordynacją ucznia. Trzeba pamiętać, że to poszkodowany musi udowodnić, że istnieje związek między szkodą, której doznał a wydarzeniem.

Protokół powypadkowy

W razie wypadku w szkole trzeba koniecznie sporządzić protokół powypadkowy. To on jest podstawą do wystąpienia z roszczeniem.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!