Oblodzony chodnik i złamanie. Jak uzyskać odszkodowanie?

Zima to nie tylko święta, ferie, śnieg i wypady na narty. Dla wielu to czas ograniczonej aktywności z powodu zwiększonego ryzyka kontuzji. Przeczytaj nasz poradnik i dowiedz się, co zrobić gdy zwichnę nogę lub połamię rękę na oblodzonym chodniku. Jak i gdzie dochodzić odszkodowania za taki wypadek?

Oblodzony chodnik i złamanie. Jak uzyskać odszkodowanie?
  • Dorota Kraskowska
  • /
  • 7 stycznia 2019

Zamiast w planowanym miejscu docelowym znalazłeś się na pogotowiu. Jeśli miałeś trochę szczęścia i zaliczyłeś mniej spektakularny upadek, pamiątką po całym zdarzeniu będzie tylko parę siniaków. Taniec na oblodzonym chodniku może jednak skończyć się poważniejszymi niż potłuczenie kontuzjami: skręcenie lub zwichnięcie stopy to tylko kilka z nich. Pomijając ból, stres i wszelkie niedogodności z tym związane, na jakiś czas ta sytuacja wyrzuca cię z normalnego rytmu. Leczenie, rehabilitacja, unieruchomienie, niezdolność do pracy. A co, jak jesteś jedynym żywicielem rodziny albo cała domowa organizacja spoczywa na tobie?

Kiedy właściciel posesji nie musi odśnieżać chodnika – sprawdź wyjątki

Właściciel nieruchomości nie ma obowiązku dbania o oblodzony chodnik, jeśli jest w tym miejscu dozwolony płatny postój lub parkowanie pojazdów. A co, jeśli teren jest położony w granicach przystanków komunikacyjnych? Właściciel takiego terenu również nie ma obowiązku utrzymania chodnika. No dobrze, a jeśli terenem nie zarządza prywatny właściciel lub nie jest to przedsiębiorstwo komunikacyjne? Wtedy taki obowiązek spada na gminę, a konkretnie na prywatną firmę wynajętą przez gminę.

Jak domagać się odszkodowania za wypadek na oblodzonym chodniku

Zdecydowana większość poszkodowanych nie myśli w chwili wypadku o tym, kto zawinił. Każdy jak najszybciej chce otrzymać pomoc medyczną i wreszcie znaleźć się w bezpiecznym miejscu. Tylko nieliczni decydują się dochodzić swoich praw. Chodniki powinny być odśnieżone i ktoś za to odpowiada – każdy teren ma swojego właściciela lub zarządcę. Istotna jest tu ustawowa definicja chodnika – za który uważa się wydzieloną część drogi publicznej służącą dla ruchu pieszego, położoną bezpośrednio przy granicy nieruchomości. Jeśli już ustaliłeś, że do wypadku doszło na „ustawowym” chodniku, możesz dochodzić swoich praw, ale musisz dobrze udokumentować całe zdarzenie i udowodnić, że poniosłeś straty w wyniku wypadku. Do ciebie należy wykazanie, kto jest winny całej tej sytuacji. Jeśli już ustalisz winnego, możesz działać dalej.

Wypadek na oblodzonym chodniku. Jak wysokie odszkodowanie?

Poszkodowani zwykle domagają się zwrotu kosztów leczenia i rehabilitacji. Ale lista żądań może być dłuższa. Możesz wystąpić do sprawcy zaniedbać z następującymi roszczeniami:

  1. Zwrot kosztów leczenia obrażeń
  2. Zwrot kosztów rehabilitacji
  3. Zadośćuczynienie za doznaną krzywdę
  4. Pokrycie strat materialnych za zniszczone przedmioty, np. zegarek, telefon, laptop, podarte ubrania
  5. Odszkodowanie za utracony zarobek
  6. W ekstremalnych sytuacjach – zwrot kosztów przyznanej renty, np. kiedy zimowy wypadek doprowadza do kalectwa

Kwoty zasądzane przez sąd bardzo różne. Wahają się od kilkuset złotych do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Może się jednak zdarzyć, że twoje materiały dowodowe są niewystarczające i nie dostaniesz odszkodowania. Coraz więcej spraw kończy się zawarciem ugody. Wygrasz sprawę, jeśli dobrze się przygotujesz i zgromadzisz odpowiedni materiał dowodowy.

Jak udokumentować wypadek, aby otrzymać odszkodowanie za oblodzony chodnik?Jak udokumentować wypadek, aby otrzymać odszkodowanie za oblodzony chodnik? Dorota Kraskowska

Odszkodowanie za dziurę w chodniku

Podobna procedura ubiegania się o odszkodowanie dotyczy nie tylko oblodzonego i nieodśnieżonego chodnika, ale i innych przypadków, np. dziury w chodniku, krzywego chodnika, „ruchomego” chodnika, uszkodzonego krawężnika, śliskich podłóg w miejscach publicznych czy „spotkania” z dziurą na jezdni.

Jak złożyć pozew do sądu o wypłatę odszkodowania za wypadek

Jeśli nie udało się dojść do porozumienia z zarządcą posesji odpowiedzialnym za odśnieżanie chodników pozostaje skierowanie sprawy do sądu. Pozew o wypłatę odszkodowania składamy w sądzie rejonowym lub okręgowym właściwym dla miejsca zamieszkania pozwanego.

A na koniec wszystkim naszym Czytelnikom życzymy samych stabilnych powierzchni i na wszelki wypadek mocnych kości!

 

Utrzymanie czystości i porządek w gminach — podstawa prawna:

art. 3 ust. 1 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach z 13 września 1996 r. (Dz.U. z 2005 r. nr 236, poz. 2008, ze zm.)

http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20160000250/T/D20160250L.pdf

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!