Napoje energetyczne, czyli wielka ściema dla naszego mózgu

Napoje energetyczne można dostać w każdym sklepie spożywczym i stacji benzynowej. Na polskim rynku jest dostępnych ponad 50 różnych marek. Jeszcze 10 lat temu prym wiodły zagraniczne koncerny. W ostatnich latach na rynek weszło przebojem kilka polskich firm. Celebryci zachęcają, sprzedaż energetyków z roku na rok dynamicznie rośnie. Kto najczęściej sięga po energetyki? Ile można wypić, aby się nie uzależnić?

Napoje energetyczne, czyli wielka ściema dla naszego mózgu
  • Dorota Kraskowska
  • /
  • 11 kwietnia 2019

Napoje energetyczne jako skuteczna metoda na zmęczenie i poprawę koncentracji? Nie wierz reklamom. Energetyk tylko oszukuje twój mózg. W rzeczywistości organizm jest zmęczony i domaga się odpoczynku, a zamiast tego dostaje pobudzający napój, który wyłącza impulsy ostrzegające mózg, że najwyższy czas zwolnić. Dostajesz chwilowy zastrzyk energii, a potem czeka cię zjazd. Na dłuższą metę fundujesz organizmowi przeciążenie. Zaczynasz traktować swoje ciało jak niektórzy użytkownicy traktują swoje samochody służbowe... Oczywiście wszystko jest dla ludzi, również napoje energetyzujące. Napój energetyczny wypity raz na jakiś czas, w sytuacjach awaryjnych, nie zrujnuje twojego zdrowia. Kłopot zaczyna się wtedy, kiedy sięgasz po energetyk każdego dnia. Na początku dla smaku, z nawyku, a potem już z konieczności.

Jak wychodziłem z uzależnienia od Red BullaJak wychodziłem z uzależnienia od Red Bulla Dorota Kraskowska

Co to są napoje funkcjonalne?

Energetyki należą do tzw. napojów o właściwościach funkcjonalnych, obok napojów izotonicznych, hipotonicznych i hipertonicznych. Każdy ma inne działanie i różny skład. Napój o właściwościach funkcjonalnych ma oprócz podstawowego zadania — wpływu odżywczego — wywołać dodatkowe psychofizyczne efekty w organizmie.

  • Napój izotoniczny wpływa na regulację gospodarki wodno-elektrolitowej i jest zalecany podczas wysiłku fizycznego.
  • Napój hipotoniczny jest stosowany w celu nawodnienia organizmu.
  • Napój hipertoniczny ma za zadanie szybko uzupełnić straty cukru w organizmie, polecany np. dla sportowców po treningu.
  • Napój energetyczny zawiera w swoim składzie substancje aktywne, np. kofeinę, przez co podnosi wydolność psychofizyczną organizmu.

Jaki jest skład napoju energetycznego?

Energetyk to mieszanka kofeiny, tauryny, guarany, cukru w dużych ilościach, różnych witamin (najczęściej z grupy B), substancji typu regulatory kwasowości, aromaty, barwniki, dwutlenek węgla, kwas cytrynowy. Producenci ostrzegają, aby je stosować z umiarem. I ostrzegają, że tego typu napoje nie są zalecane dla kobiet w ciąży i karmiących piersią, osób starszych i dzieci. Ale lista jest znacznie dłuższa. Energetyków powinny wystrzegać się osoby cierpiące na różnego rodzaje alergie, choroby tarczycy, schorzenia układu nerwowego, krwionośnego, oddechowego.

Zwolnienia lekarskie 2019Zwolnienia lekarskie 2019 Dorota Kraskowska

Uzależnienie od napojów energetycznych

Specjaliści od leczenia uzależnień ostrzegają, że problem zaczyna się już od 2 puszek energetyków dziennie. Najpierw pijesz dla smaku czy ugaszenia pragnienia, a w końcu z przymusu. Jeśli bez napoju energetycznego trudno skupić uwagę, sytuacja jest jasna — konsument ma kłopot. Kiedy zaczyna się uzależnienie od napojów energetycznych?

Czerwona lampka powinna się zapalić, jeśli zauważysz następujące fizyczne objawy:

  • problemy z układem krążenia: nadciśnienie tętnicze, zaburzenia rytmu serca
  • nudności i wymioty
  • migreny
  • pogorszenie koncentracji i pamięci
  • problemy z koordynacją ruchową
  • problemy układu pokarmowego: biegunki, zaparcia

Do fizycznych objawów zawsze dochodzą psychiczne, a te nie różnią się od typowych objawów występujących u uzależnionych od alkoholu. Do najczęstszych możemy zaliczyć: spadek nastroju, bezsenność, niepokój, nadpobudliwość, depresja, spadek samooceny.

Kto kupuje napoje energetyczne w Polsce

Energetyki są ulubionym napojem dzieci i młodzieży szkolnej. Ale nie tylko. Piją je osoby aktywne fizycznie, studenci, pracownicy korporacji, zawodowi kierowcy, pracownicy zmianowi i fizyczni. W Polsce co jakiś słyszymy o kolejnych interpelacjach w sprawie wprowadzenia ograniczenia lub nawet zakazu sprzedaży napojów energetycznych dzieciom i młodzieży. Ale ten temat na razie ustąpił pola innej pilnej sprawie — dopalaczom, którymi zajęto się w pierwszej kolejności. Obecnie w naszym kraju nie ma żadnych obostrzeń w temacie sprzedaży napojów energetyzujących. W niektórych krajach już obowiązuje wiekowe ograniczenie sprzedaży napojów energetycznych. W Holandii w sieciach Lidl i Aldi klient do 14. roku życia nie kupi napoju energetycznego, a w Wielkiej Brytanii zakaz obejmuje konsumenta do 16 lat.

Wartość sprzedaży produktów z kategorii napoje energetyczne/sportowe wynosi ok. 1,52 mld złotych — dane z maja 2018 roku. To wzrost o ponad 11 procent w stosunku do maja 2017 roku (dane firmy Nielsen).

Uwaga na podróby spożywcze. Znane produkty na widelcu urzędnikówUwaga na podróby spożywcze. Znane produkty na widelcu urzędników Dorota Kraskowska

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!