Młodzi polscy badacze kosmosu z szansą na międzynarodową karierę

To nie prima aprilis, lecz najprawdziwszy spektakularny sukces młodych naukowców znad Wisły – już 1 kwietnia grupa polskich absolwentów studiów magisterskich rozpocznie staże w ośrodkach Europejskiej Agencji Kosmicznej w Niderlandach, Hiszpanii, Francji i Niemczech.

Młodzi polscy badacze kosmosu z szansą na międzynarodową karierę
  • Jakub Stasak
  • /
  • 29 marca 2024

Budujemy potencjał i konkurencyjność

Porozumienia między Europejską Agencją Kosmiczną a Ministerstwem Rozwoju i Technologii, dotyczące modernizacji polskiego sektora kosmicznego (w tym umowa obejmująca staże polskich absolwentów w ESA) podpisane zostały 29 sierpnia 2023 roku.

Dzięki koordynowanemu przez Polską Agencję Kosmiczną programowi stażowemu już 1 kwietnia tego roku 14 polskich absolwentów studiów magisterskich rozpocznie szkolenia w ESA.

Zakończona w marcu rekrutacja stanowi finał pierwszego naboru do Narodowego Programu Stażowego (ang. National Trainee Programme) w strukturach Europejskiej Agencji Kosmicznej.

Najmłodszy profesor w Polsce odkrył nową przyczynę udaruNajmłodszy profesor w Polsce odkrył nową przyczynę udaruJakub Stasak

O perspektywach, jakie analizowana inicjatywa otwiera przed młodymi polskimi badaczami, mówił podczas specjalnej konferencji prasowej wiceminister rozwoju i technologii Waldemar Sługocki:

„Polski sektor kosmiczny rozwija się bardzo dynamiczne i niewątpliwie będzie generował coraz większe zapotrzebowanie na wykwalifikowane kadry, posiadające bogate doświadczenie, w tym doświadczenie w pracy w międzynarodowych ośrodkach. Staże w ESA przyczynią się do budowy nowego pokolenia polskich specjalistów, którzy będą w najbliższych latach budować polskie specjalizacje kosmiczne. Wspieranie rozwoju kadr buduje potencjał i konkurencyjność instytucji przemysłowych i naukowych oraz przyczynia się do postępu i rozwoju krajowej gospodarki”.

Narodowy Program Stażowy

Narodowy Program Stażowy (NTP) w Europejskiej Akademii Kosmicznej umożliwi polskim absolwentom studiów magisterskich wzięcie udziału w najważniejszych przedsięwzięciach naukowych i technologicznych Agencji.

W ten sposób zyskają oni cenne zawodowe doświadczenia, obejmujące takie obszary jak:

• inżynieria systemowa,

• montaż,

• integracja i testowanie stacji kosmicznej Lunar Gateway,

• budowa centrum analogowego powierzchni Księżyca,

• kontrola misji i wsparcie dla załogowych lotów kosmicznych,

• technologie związane z obserwacją Ziemi.

Polska astrofizyczka dokonuje przełomu w dziedzinie medycynyPolska astrofizyczka dokonuje przełomu w dziedzinie medycynyJakub Stasak

Trwające dwa lata staże w ESA to ponadto unikalna możliwość zgłębienia tajników funkcjonowania Agencji od strony praktycznej oraz pozyskania wiedzy i umiejętności, które następnie będą mogły zostać wykorzystane w polskim sektorze kosmicznym.

Przedsięwzięcie stanowi również dla młodych naukowców szansę do kontynuowania zawodowej kariery w ESA.

Szczęśliwa czternastka

Opisywany nabór jest pierwszym z dwóch, których główny cel stanowi skierowanie na dwuletnie płatne staże 30 kandydatów do 2025 roku.

W jego ramach, spośród 52 zgłoszeń, wyłoniono 14 stażystów – otrzymali oni tym samym wyjątkową możliwość rozwoju swoich umiejętności pod okiem specjalistów ESA.

Wśród zakwalifikowanych znaleźli się absolwenci najbardziej prestiżowych polskich i zagranicznych uczelni, są to m.in. Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, Politechnika Warszawska oraz uczelnie w Niemczech i Wielkiej Brytanii.

Stażystami zostały osoby legitymujące się licznymi sukcesami w międzynarodowych konkursach i projektach kosmicznych, laureaci i finaliści takich konkursów jak Polish Space Fellowship Program, Liderzy Innowacji Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, rankingu Forbes 25under25 w kategorii „Nauka”, jak również stypendyści programów, których gospodarzami były Massachusetts Institute of Technology w USA oraz Kumamoto University w Japonii.

Polka w NASA. Ogromny sukces 27-letniej Julii StankiewiczPolka w NASA. Ogromny sukces 27-letniej Julii StankiewiczJakub Stasak

Sam proces rekrutacyjny następująco opisywał zaś prof. Grzegorz Wrochna, prezes Polskiej Agencji Kosmicznej:

„Jakość zgłoszonych kandydatur była bardzo wysoka. Analiza CV i dziesiątki rozmów kwalifikacyjnych, które odbył zespół POLSA pokazały, że zainteresowanie wysokimi technologiami, misjami kosmicznymi, skomplikowanymi projektami jest niezwykle wysokie wśród młodych ludzi w Polsce. Dodatkowo cieszy nas, że widzimy zainteresowanie osób, które już bardzo aktywnie działają w kołach studenckich czy w Radzie Studentów przy POLSA. To pokazuje dojrzałość i determinację tych młodych osób, a nam daje przekonanie, że rekomendujemy najlepszych kandydatów”.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!