Kupujesz mieszkanie od osoby prywatnej? Nie masz ochrony jako konsument. Dlaczego?

Zakup mieszkania to bardzo ważna decyzja. Oferta na rynku jest coraz bogatsza, ceny za metr kwadratowy wciąż rosną — deweloperzy nie mają większych problemów ze znalezieniem klientów. Problemy podażowe i wysoki popyt sprawiają, że ceny według prognoz ekspertów nadal będę wzrastać. A co, jak w kupionym mieszkaniu odkryję wady?

Kupujesz mieszkanie od osoby prywatnej? Nie masz ochrony jako konsument. Dlaczego?
  • Natalia Ryńska
  • /
  • 27 lutego 2019

Zakup mieszkania to jedna z ważniejszych decyzji w życiu. Ceny na metr kwadratowy są tak wysokie, że zazwyczaj inwestycja w własne cztery kąty wiąże się z koniecznością zaciągnięcia wieloletniego kredytu.

Mieszkanie od dewelopera

Jedni marzą o nowym lokum na strzeżonym osiedlu, inni wybierają mieszkania z duszą w klimatycznych kamienicach lub tańsze lokale w blokach z wielkiej płyty. Jednak to podpisujący umowę z deweloperem są w najlepszej pozycji. To właśnie im przysługuje gwarancja na zakupione mieszkanie.

W przypadku lokali z drugiej ręki takiej możliwości nie ma. Decydując się na nabycie praw do nieruchomości od poprzedniego właściciela trzeba poświęcić dużo czasu, aby wykryć ewentualne wady. Mimo starań może się to nie udać. Na szczęście, nowy nabywca, który odkrył przykre niespodzianki może skorzystać z rękojmi, czyli rozwiązania prawnego nakładającego na sprzedającego odpowiedzialność za wady przedmiotu sprzedaży.

Czytaj też:

Czym różni się zaliczka od zadatku?

Jakie są różnice między rękojmią a gwarancją?

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Czy pomaga osobom prywatnym?

Rękojmia a gwarancja

Co ważne, kupujący jest konsumentem tylko jeśli stroną sprzedającą jest przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą lub zawodową polegającą na handlu nieruchomościami. Pozostali nie mogą korzystać z uprawnień przysługujących słabszej stronie stosunku prawnego.

Sprzedaż nieruchomości od osoby prywatnej regulowana jest przez przepisy Kodeksu cywilnego i właśnie na tej podstawie można dochodzić odpowiedzialności. Co do zasady paragrafy nie uzależniają prawa do skorzystania z rękojmi od pozycji sprzedającego, ale stosunek umowny pomiędzy stronami, w tym także kwestie dotyczące rękojmi, mogą być kształtowane dowolnie.

Warto przed podpisaniem umowy i przelaniem pieniędzy bardzo dokładnie przeczytać i przeanalizować wszystkie postanowienia i szczegóły. Jeśli znajdują się w niej zapisy dotyczące ograniczania prawa do rękojmi, kupujący powinien się zastanowić, czy transakcja nie niesie zbyt dużego ryzyka.

Ograniczenie rękojmi

Ustawodawca wprowadził zasadę, zgodnie z którą zapisy ograniczające rękojmię nie obowiązują względem wad, o których sprzedający wiedział, ale wiedzę tę zataił. Ale jeżeli kupujący o wadzie wiedział i mimo to zdecydował się na przystąpienie do transakcji, nie może po pewnym czasie dochodzić odpowiedzialności lub grozić odstąpieniem od umowy. Sprzedawca nie będzie także ponosił odpowiedzialności za wady wykryte po czasie dłuższym niż 5 lat od zakupu.

Czytaj też:

Co to jest Biuro Informacji Kredytowej?

Co zrobić, gdy ekipa budowlana opóźnia termin?

Ustawa o prawach konsumenta. Pełna treść

 

 

 

 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!