Kupujesz drewniane okna? Przeczytaj dokładnie warunki gwarancji!

Kupujesz drewniane okna i cieszysz się z gwarancji udzielonej przez producenta? Świetnie! Problem w tym, że czasem najmniejsze niedopatrzenie z twojej strony może zakończyć się za jakiś czas utratą ochrony gwarancyjnej. Takie sytuacje zdarzają się w przypadku różnych produktów, tym razem skupimy się jednak na oknach. Rada numer jeden – przeczytaj dokładnie warunki gwarancji.

Kupujesz drewniane okna? Przeczytaj dokładnie warunki gwarancji!
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 27 września 2019

Na co zwrócić uwagę kupując okna drewniane?

Wybór sprawdzonego producenta, posiadającego dobre rekomendacje to podstawa. Warto podpytać znajomych, czy spotkali się gdzieś ze stolarką otworową danej firmy. Wtedy możemy zobaczyć na żywo, jak prezentują się konkretne okna po kilku latach eksploatacji. To ważne, bo pozwoli nam świadomie podjąć decyzję.

Salon firmowy producenta lub dystrybutora okien jest również świetnym miejscem, w którym dokładnie możemy przyjrzeć się konkretnym modelom stolarki okiennej oraz zastosowanym w nich rozwiązaniom technicznym. Przy jednym zastrzeżeniu. Takie „rekwizyty” przez wiele lat wyglądają doskonale – przechowywane są przecież w „pokojowej” temperaturze. Nie zacina na nie deszcz, nie są poddane także działaniu mrozu. Dodatkowo są codziennie czyszczone. Zdanie sprzedawcy, który zachwalając konkretne okno, mówi o tym, że stoi tutaj ono od wielu lat, warto skontrować pytaniem – czy miało styczność z różnymi warunkami atmosferycznymi…?

Warunki gwarancji okien – na co zwrócić uwagę?

Po drugie – i najważniejsze – gwarancja. Im dłuższa, tym lepsza, prawda? Oczywiście. Ważniejsze są jednak warunki, jakie użytkownik okien czy drzwi musi spełnić, aby w przypadku jakichkolwiek problemów producent chciał je bez żadnych dodatkowych kosztów usunąć. Nie chodzi tu jednak wyłącznie o „pułapki” zastawione na użytkownika. Nie! Tak jak nieznajomość prawa szkodzi, tak samo możemy wpędzić się w kłopoty, nie znając wytycznych producenta – a one w przypadku drewnianych okien są bardzo ważne zarówno na etapie montażu, jak również eksploatacji, w tym w szczególności konserwacji. Na ich podstawie planujemy montaż i ich użytkowanie.

Tylko w ten sposób uchronimy się przed odmową naprawy zakupionego przez nas okna czy drzwi, np. trzy lata po ich zakupie. Bez zachowania ostrożności możemy co najwyżej dowiedzieć się o niedopełnieniu obowiązków związanych z ich użytkowaniem.

Okna drewniane – kiedy warto rozważyć ich zakup?Okna drewniane – kiedy warto rozważyć ich zakup? Martyna Kowalska

Jakie zapisy w warunkach gwarancji okien?

Wiele warunków gwarancyjnych wyklucza odpowiedzialność producenta w przypadku zaistnienia wad mechanicznych na wyrobie. W przypadku okien i drzwi będą to wszelkiego rodzaju zarysowania i obicia, pęknięcia powierzchni ram czy tafli szklanych. W głównej mierze mogą one powstać na etapie transportu i montażu wyrobu. Mając świadomość takich wykluczeń z udzielonej gwarancji, należy już na etapie zakupu dokonać w formie pisemnej dodatkowych ustaleń, dotyczących odpowiedzialności za dostarczenie okien i drzwi na plac budowy oraz uwzględnić rozpakowanie i oględziny okien po transporcie. W większości przypadków są one zapakowane w folię i tekturę, które skutecznie zasłonią ewentualne wady mechaniczne.

Innym bardzo newralgicznym momentem jest montaż okien i drzwi. Warto zwrócić uwagę na odpowiednie ich zabezpieczenie oraz sprawdzić, czy istnieje możliwość usunięcia ewentualnych wad mechanicznych ujawnionych przed lub po montażu w sposób pozwalający na dalszą ochronę gwarancyjną. Jeśli w warunkach gwarancyjnych nie ma takiego zapisu, być może warto dopisać go do dokumentu już na etapie zakupu.

Nadużycia linii lotniczych. Zobacz, co robią przewoźnicy, aby nie przyjąć reklamacjiNadużycia linii lotniczych. Zobacz, co robią przewoźnicy, aby nie przyjąć reklamacji Michał Górecki

Prawidłowe użytkowanie i konserwacja okien drewnianych

Kolejne warunki gwarancyjne, jakie narzuca producent to prawidłowa konserwacja wyrobu i jej zakres podczas użytkowania. Jest to jeden z najważniejszym punktów, z którym warto dokładnie zapoznać się już na etapie zakupu. Kupując okna i drzwi musimy być świadomi, czy narzucony na nas przez producenta sposób ich konserwacji jest możliwy do wykonania. Zdarzają się bowiem dedykowane przez producenta środki chemiczne, które czasem dołączane są do wyrobu. Jeśli tak nie jest, należy zapytać o możliwość stosowania zamienników i sprawdzić ich łatwą dostępność na rynku. Co więcej, wszelkie związane z konserwacją wyrobu operacje powinny być na tyle proste, abyśmy mogli je wykonać we własnym zakresie. Znane są przypadki konieczności okresowych prac zabezpieczających wykonywanych przez… profesjonalne firmy. Spełnienie tego obowiązku należy poświadczyć fakturą. Jeżeli zgodzimy się na takie warunki musimy być przygotowani na dodatkowe, często spore koszty związane z użytkowaniem okien.

Prawa konsumenta mimo warunków gwarancji

Niezależnie od warunków gwarancji, pamiętajmy, że jako konsumenci mamy swoje prawa, o które możemy się upomnieć w piśmie reklamacyjnym, a w najgorszym wypadku przed sądem. Jeżeli ten uzna, że spełnienie rygorystycznych warunków nie było możliwe w toku normalnego użytkowania, wygrana będzie po naszej stronie. 

Zmiany w prawie konsumenckim 2020. Kogo dotyczą i co się zmieni?Zmiany w prawie konsumenckim 2020. Kogo dotyczą i co się zmieni? Dorota Kraskowska

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!