Kontrola antysmogowa. Jakie uprawnienia mają służby sprawdzające czym palisz w piecu?

Sezon grzewczy to nasilone kontrole patroli antysmogowych, które sprawdzają m.in. czym palimy w naszych piecach. Kto może skontrolować stan naszej kotłowni i czy mamy prawo się odwołać? O tym w naszym materiale. 

Kontrola antysmogowa. Jakie uprawnienia mają służby sprawdzające czym palisz w piecu?
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 26 listopada 2019

Kto może kontrolować piece w domu?

Zgodnie z przepisami dotyczącymi ograniczania smogu w miastach, do kontroli domowych pieców uprawniona jest straż miejska (najczęściej oddział ekopatrolu straży miejskiej). Jeśli w danej miejscowości nie ma straży miejskiej, to kontrolę może przeprowadzić urzędnik, który został do tego wyznaczony.

Czy kontrola pieca jest rozpoczynana z urzędu?

W sezonie grzewczym przedstawiciele uprawnionych organów mogą skontrolować, czym palimy w piecu bez zgłoszenia. Obowiązkowo muszą też zareagować na skargi sąsiadów, jeśli ci zgłoszą, że ktoś w ich otoczeniu pali niedozwolonymi materiałami.

CZYTAJ TEŻ Ustawa antysmogowa, czyli czym można palić w piecu?

Sąsiad pali czym popadnie. Co robić?

Jeśli masz podejrzenie, że sąsiad spala w swoim piecu śmieci lub inne niedozwolone substancje, wystarczy zadzwonić do straży miejskiej. Wtedy straż miejska rozpoczyna czynności wyjaśniające. Strażnicy miejscy nie mogą odmówić podjęcia takiego działania. Żeby jednak działania strażników były zgodne z prawem muszą oni mieć upoważnienie do wykonywania takich czynności wydane przez władze zarządzające tą formacją, czyli burmistrza lub prezydenta miasta.

Czy straż miejska ma prawo wejść do domu w celu kontroli pieca?

Jeśli strażnicy miejscy wyznaczeni do kontroli pieców mają pisemne upoważnienie do takiej czynności wydane przez burmistrza lub prezydenta, mogą wejść na teren nieruchomości. Jeśli jest to nieruchomość prywatna, to kontrola może być przeprowadzona w godzinach 6:00 – 22.00. Gdy natomiast jest to teren, na którym prowadzona jest działalność gospodarcza, to będzie to możliwe przez całą dobę. Po godzinie 22 kontroli może wyjątkowo dokonać policja.

Podczas kontroli upoważniony funkcjonariusz (strażnik miejski lub urzędnik) ma prawo przeprowadzania badań, a także zażądać wyjaśnień od kontrolowanych osób i je przesłuchiwać. Funkcjonariuszowi musimy okazać dokumenty, o które poprosi i udostępnić dane, które są związane z kontrolą.

Co może patrol kontrolujący paleniska?

Patrol ma prawo wejść do kotłowni i sprawdzić, czym palimy w piecu. Kontrolerzy mogą też zajrzeć do pieca i sprawdzić, czy nie spalamy tam śmieci. Mają też prawo sprawdzić, czy przekazujemy śmieci odpowiednim służbom. Kontrolerzy mają prawo robienia zdjęć na miejscu kontroli.

CZYTAJ TEŻ Czy za smog należy się zadośćuczynienie?

Co grozi za spalanie śmieci?

Jeśli w domowym piecu spalamy odpady, to popełniamy wykroczenie z art. 191 Ustawy o odpadach. Grozi nam wtedy grzywna do 5 tys. zł. Straż miejska może też nałożyć mandat karny w wysokości od 20 do 500 zł. Jeśli nie zezwolimy na przeprowadzenie kontroli to popełniamy przestępstwo z art. 225 Kodeksu karnego, zagrożone karą pozbawienia wolności do lat 3. Wtedy postępowanie prowadzi policja lub prokuratura.

Jak wygląda kontrola palenisk?

Najczęściej strażnik sprawdza wilgotność drewna specjalnym miernikiem, ocenia też jakość innego paliwa, które spalamy w naszych piecach. Jeśli w gminie nie ma straży miejskiej, to takiej kontroli dokonuje upoważniony pracownik. Ma on takie same uprawnienia jak strażnicy miejscy z jednym wyjątkiem. Nie ma prawa do nakładania mandatów.

Kontrola małych przedsiębiorców

Jakość spalanego paliwa może być też skontrolowana w firmach. Wtedy takiego sprawdzenia mogą dokonać przedstawiciele Inspekcji Ochrony Środowiska. Ze względu na braki kadrowe, najczęściej kontrolowane są największe firmy, których działalność oparta jest o tzw. pozwolenia emisyjne.

CZYTAJ TEŻ Transakcje bankowe z wykorzystaniem publicznych sieci Wi-Fi — czy to bezpieczne?

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!